Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Tanie wakacje w Europie? Ranking najtańszych miast Starego Kontynentu

14.04.2013 Autor: Unisława Karpińska[ 0 komentarzy ]
Biblioteka Uniwersytecka w Bukareszcie  - mieście położonym na siedmiu wzgórzach

Biblioteka Uniwersytecka w Bukareszcie - mieście położonym na siedmiu wzgórzach
Źródło: Wikimedia, autor: Korinna

Stolica Łotwy to doskonałe miejsce na tanie wakacje w Europie

Stolica Łotwy to doskonałe miejsce na tanie wakacje w Europie
Źródło: Wikimedia, autor: Brunswyk

Zagrzeb. Chorwacja już od lipca może być kolejnym państwem członkowskim UE

Zagrzeb. Chorwacja już od lipca może być kolejnym państwem członkowskim UE
Źródło: Wikimedia, autor: Suradnik13

Urokliwe Hradczany to punkt obowiązkowy wycieczki po czeskiej Pradze

Urokliwe Hradczany to punkt obowiązkowy wycieczki po czeskiej Pradze
Źródło: Wikimedia, autor: Stefan Bauer

Miradouro Santa Luzia - słynny punkt widokowy Lizbony

Miradouro Santa Luzia - słynny punkt widokowy Lizbony
Źródło: Wikimedia, autor: Nemracc

Planując wakacyjną podróż po Europie warto zapoznać się z kosztami, jakie poniesiemy w danym kraju. Pomóc nam w tym może European Backpacker Index - coroczny ranking zestawiający 47 najtańszych dla turysty miast Europy.

Autorem zestawienia jest portal Price of Travel. W indeksie brano pod uwagę standardowe wydatki, które czekają na turystę mającego nadzieję na tanie wakacje w Europie. Koszty dotyczą jednodniowego pobytu w dużym mieście (najczęściej stolicy danego kraju, choć nie zawsze), a w ich skład wliczono:
  • jeden tani nocleg w hostelu w centrum miasta,
  • dwa przejazdy miejskim transportem,
  • jeden bilet na główną atrakcję turystyczną,
  • trzy tanie posiłki i trzy desery (kawę, wino bądź lokalne piwo).

Przedstawiamy miasta państw należących do Unii, w których jednodniowy wydatek nie powinien przekroczyć 200 złotych. Całe zestawienie można znaleźć tutaj: European Backpacker Index for 2013.

Tanie wakacje w Europie - od 70 zł do 130 zł dziennieWedług rankingu European Backpacker najtańszym europejskim miastem w 2013 roku okazał się Bukareszt. Odwiedzający stolicę Rumunii powinni zmieścić się w kwocie 73 zł za jeden dzień pobytu (około 79 nowych lei rumuńskich). Warto zatem wybrać się do tego malowniczo położonego, pełnego zieleni miasta.

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się historyczna, lubiana przez Polaków, Sofia. Całościowy wydatek na jeden dzień spędzony w ciepłej stolicy Bułgarii zamknie się w kwocie 76 zł (prawie 37 nowych lewów bułgarskich).

Na bardzo tanie wakacje w Europie możemy także liczyć w łotewskiej Rydze. Koszt jednodniowego pobytu z noclegiem, posiłkami i drobnymi atrakcjami nie przekroczy 80 zł (ok. 15 łatów łotewskich).

Dużo więcej wydamy na Węgrzech. Miłośnicy Budapesztu, na odwiedziny tego pełnego atrakcji, także przyrodniczych, miejsca, powinni zarezerwować niemal 100 zł. Na jeden dzień pobytu należy przeznaczyć około 98 zł (6930 forintów węgierskich).

Być może od początku lipca Chorwacja stanie się członkiem Unii Europejskiej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że już od kilku lat obywatele Unii mogą wjechać do tego kraju jedynie na podstawie dowodu osobistego. Jeśli zdecydujemy się na podróż do stolicy Chorwacji - Zagrzebia - powinniśmy na jednodniowy pobyt przeznaczyć około 120 zł (222 kun chorwackich).

Bratysława to jedyne miasto spośród państw strefy euro, w którym jednodniowy pobyt nie powinien przekroczyć 127 zł (31 euro). Warto to wykorzystać i odwiedzić odnowioną starówkę czy ruiny średniowiecznego zamku słowackiej stolicy.

Nieco więcej wydamy u naszych południowo-zachodnich sąsiadów - w Pradze. Jeden dzień spędzony w tym pełnym urokliwych zakątków mieście to koszt około 130 zł (786 czeskich koron).

Najtańsze miasta krajów strefy euroPlanując jednodniowy pobyt w państwach, w których walutą jest euro (z wyjątkiem Słowacji), musimy się liczyć z większym wydatkiem. Według przyjętych przez portal Price of Travel kryteriów całościowy koszt pobytu przewyższy kwotę 150 złotych.

Jeśli marzy nam się podróż na północ Europy, w miarę przystępnych cen możemy oczekiwać w stolicy Estonii - Tallinnie. Kwota całodniowego pobytu w tym mieście nie powinna być wyższa niż 165 zł (ok. 40 euro).

Sporą rozpiętość cen spotkamy w Hiszpanii - pobyt na należącej do Hiszpanii Teneryfie wyniesie około 155 zł (38 euro), na Ibizie natomiast już prawie 180 zł. Najdroższa oczywiście jest stolica - jednodniowy pobyt w Madrycie to koszt około 197 zł (48 euro).

Podobnych jak na Ibizie cen możemy spodziewać się w portugalskiej Lizbonie. Jeden dzień spędzony w tym pięknym mieście nad Atlantykiem to koszt sięgający 180 zł (44 euro).

Bardzo zbliżone są ceny pobytu w stolicy naszych zachodnich sąsiadów - Berlinie oraz w greckich Atenach - za jeden dzień z noclegiem zapłacimy nieco ponad 190 zł (około 47 euro).

Najdroższym natomiast miastem w naszym zestawieniu, w którym cena za pobyt jest bliska 200 złotych, okazuje się być Flamandzka Wenecja - Brugia. W tym belgijskim mieście, znanym z licznej sieci kanałów, które upodobniają je do Wenecji, w ciągu jednej doby wydamy prawie 196 zł (48 euro).

W zestawieniu uwzględniano także polskie miasta. Dla porównania - jednodniowy pobyt w Krakowie według Price of Travel wniesie nas około 77 zł, natomiast w Warszawie - 110 zł.

Znając już rozpiętość cen pobytu w większych miastach naszego kontynentu możemy zacząć planować tanie wakacje w Europie. Pamiętajmy, że podane ceny dotyczą centrów miast i są przybliżone - autorzy jednak zapewniają, że ich obliczenia są wiarygodne.

Czytaj także:
Jak wakacje, to tylko w Europie!
Najdroższe i najtańsze miasta Europy - ranking

...

Odsłon: 10569 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Tanie wakacje w Europie? Ranking najtańszych miast Starego Kontynentu nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Unisława Karpińska Unisława Karpińska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik wysyłki (k/m) nocne zmiany - praca blisko granicy 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Döbeln

Monter okien – Austria 01.06.2021 Kraj: Austria Miasto: Salzburg

Spawacz MAG 135 – Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy

Monter instalacji sanitarnych 26.05.2021 Kraj: Szwajcaria Miasto: Berno

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy