Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Unijne oznaczenia tradycyjnych europejskich smakołyków

21.02.2013 Autor: Unisława Karpińska[ 0 komentarzy ]
Produkty z logo PDO to żywność regionalna najwyższej jakości

Produkty z logo PDO to żywność regionalna najwyższej jakości
Źródło: Wikipedia, autor: Simple Bob

Oznaczeniem PGI został wyróżniony między innymi Rogal Świętomarciński

Oznaczeniem PGI został wyróżniony między innymi Rogal Świętomarciński
Źródło: Wikipedia, autor: Simple Bob

TGS - logo gwarantujące tradycyjną specjalność

TGS - logo gwarantujące tradycyjną specjalność
Źródło: Wikipedia, autor: Simple Bob

Włoski chleb Genzano wypiekany w tradycyjnym piecu

Włoski chleb Genzano wypiekany w tradycyjnym piecu
Źródło: Wikipedia, autor: Luigi Mancini

Hiszpańskie marcepanowe panellets

Hiszpańskie marcepanowe panellets
Źródło: Wikipedia, autor: Mutari

Od 1992 r. Unia Europejska nadaje produktom rolnym produkowanym na jej terenie specjalne oznaczenia. Ma to pomóc chronić i promować tradycyjne, regionalne wyroby.

Unijna lista produktów chronionych to zestawienie zawierające produkty tradycyjne państw należących do UE. Doceniona przez Komisję Europejską żywność regionalna podlega specjalnym nadzorom - ma zastrzeżoną nazwę, technologię, posiada odpowiednie oznaczenia. Wśród produktów, którym zostały przyznane unijne certyfikaty możemy znaleźć wiele ciekawych wyrobów ukazujących tradycję danego regionu, pozwalających bliżej poznać kulturę wielu europejskich terenów.

Oznaczenia pochodzenia geograficznego produktów rolnych w Unii EuropejskiejLista obejmuje trzy odrębne oznaczenia. Zgodnie z nimi żywność regionalna produkowana na terenie Unii podzielna zastała na taką, która w całości musi pochodzić z danego terenu, produkty wytwarzane częściowo w tradycyjnym regionie oraz wyroby będące tylko charakterystycznymi dla wybranego terytorium.
  • Chroniona Nazwa Pochodzenia
    Produkty oznaczone tym znakiem Protected Designation of Origin (PDO) to wyroby, które przez swój związek z kulturą i tradycją danego regionu, muszą być w całości wytwarzane na określonym obszarze. Także proces produkcyjny musi przebiegać zgodnie z tradycją, a wszystkie składniki wykorzystywane w produkcji także muszą być regionalne. W nazwie produktów zawsze występuje nazwa regionu. Wyroby oznaczone certyfikatem PDO są najwyższej jakości, a wynika to z faktu, że jest to najtrudniejsze do zdobycia przez producentów wyróżnienie. Polskie produkty, które posiadają oznaczenie PDO to między innymi bryndza podhalańska, oscypek czy podkarpacki miód spadziowy.
  • Chronione Oznaczenie Geograficzne
    Protected Geographical Indication (PGI) to również certyfikat przyznawany produktom silnie związanym z określonym regionem, ale wyrób może być jedynie częściowo wytwarzany na tradycyjnym terytorium. Podobnie jak w oznaczeniu PDO, w zastrzeżonej nazwie produktu musi być nazwa regionu, w którym jest produkowany. Wśród polskich wyrobów, które zdobyły certyfikat PGI są Rogal Świętomarciński, wielkopolski ser smażony, kołacz śląski a nawet truskawka kaszubska czy miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich.
  • Gwarantowana Tradycyjna Specjalność
    Trzecim unijnym oznaczeniem chronionych produktów jest znak Traditional Speciality Guaranteed (TSG). Tak oznaczane są wyroby charakterystyczne dla określonego terytorium, które wyraźnie wyróżniają się spośród podobnych wyrobów, jednak nie muszą być wytwarzane na terenie danego regionu. Certyfikat przyznawany jest w dwóch formach - z zastrzeżeniem nazwy lub bez. W przypadku braku zastrzeżenia inni producenci mogą używać takiej samej nazwy dla swojego produktu, ale ich opakowanie nie będzie oznaczone logiem TGS. Polskimi produktami oznaczonymi tym certyfikatem są znane staropolskie miody pitne („półtorak”, „dwójniak”, „trójniak” oraz „czwórniak”), olej rydzowy czy pierekaczewnik.

Żywność regionalna - europejskie przysmakiNa unijnej liście produktów uznanych jako tradycyjne nie brakuje znanych i docenionych już na świecie wyrobów. Warto jednak poszukać tych mniej znanych, które mogą okazać się równie - jeśli nie nawet bardziej - smaczne.

Finlandia może pochwalić się tradycyjnymi wyrobami z ciasta z oficjalnymi oznaczeniami Unii - karjalanpiirakka to ciasteczko nadziewane ryżem bądź warzywami, a kalakukko to chleb wypełniony najczęściej rybnym nadzieniem. Certyfikat chroniący pochodzenie otrzymało również ciastko rönttönen wypełnione musem ziemniaczano-jagodzianym. Natomiast wśród wyróżnionych produktów lokalnych z Wysp Brytyjskich dominują sery - szkocki Bonchester, popularny Cheddar, pikantny Gloucester czy pleśniowy Stilton. Tradycyjnym angielskim wyrobem jest również clotted cream czyli gęsta śmietana pozyskiwana z niepasteryzowanego mleka oraz cydr - słynny jabłecznik - alkoholowy napój wytwarzany z moszczu jabłkowego.

Na wyróżnienie z pewnością zasłużyły znane na całym świecie sery francuskie - Brie i Camembert, a także owczy Roquefort i łagodny Neufchâtel. Na unijnej liście produktów z Francji nie mogło zabraknąć prawdziwego, regionalnego szampana oraz cukierków Bergamot Nancy zawierających olejek z bergamotki. Spośród najbardziej znanych włoskich wyrobów unijne oznaczenia przyznano serom Gorgonzola i Parmezanowi, szynce parmeńskiej oraz octowi balsamicznemu. Jednak to nie wszystkie produkty z Włoch godne uwagi - warte spróbowania są na pewno chleby pieczone w tradycyjnych piecach - Pane di Altamura, Pane cassarecio di Genzano czy Coppia Ferrarese o specyficznym kształcie.

Niemcy mogą poszczycić się regionalnymi ogórkami spreewaldzkimi oraz białą kapustą Filderkraut, którym przyznano certyfikaty. Wśród innych niemieckich wyrobów uznanych przez Komisję Europejską za wyróżniające się są imbirowy chleb Aachener Printen, herbatniki Nürnberger Lebkuchen oraz marcepan Lübecker. Wyroby z których słyną Czechy i które znalazły się na unijnej liście produktów chronionych to przede wszystkim to, z czym kraj ten się kojarzy - czyli piwo. Certyfikatem zostały uhonorowane chmiel żatecki, czeskie piwo (jako osobna marka) oraz wiele piwnych wyrobów z regionalnych, czeskich browarów. Doceniono także uprawiany od XIX wieku kminek i rumianek, sery pleśniowe Jihočeská Niva i Jihočeská Zlatá Niva czy kiełbasę myśliwską.

Produktami lokalnymi z Węgier, które oznaczono unijnymi certyfikatami są papryka segedyńska, chrzan z Hajdúság czy morele Gönci. Doceniono także wyroby mięsne - kiełbasy Csabai, Gyulai, salami budapeszteńskie oraz zimowe salami segedyńskie wytwarzane właśnie tylko o tej porze roku. Na unijnej liście nie zabrakło również słonych bułeczek zwanych pogaczami. Najsłynniejszym greckim wyrobem, który znalazł się na liście produktów chronionych, jest z pewnością ser Feta. Prócz Fety oznaczone zostały również sery Sfela i Kasseri, grecka oliwa, sucharki Kritiko Paximadi oraz regionalnie uprawiane fasola, ziemniaki i jabłka.

Hiszpańska słodka papryka Pimiento de Fresno i suche ziarna fasoli Alubia de La BañezaLeón ze względu na swoje walory smakowe znalazły miejsce na unijnej liście. Żywność regionalna tradycyjnie produkowana w Hiszpanii to przede wszystkim sery - certyfikat przyznano aż 26 hiszpańskim serom, w tym Queso Camerano o 700-letniej tradycji. Oznaczono również dojrzewająca szynkę Jamón de Teruel i oliwę z oliwek. Wśród słodyczy warte uwagi są katalońskie panellets – słodkie, marcepanowe ciasteczka o różnych kształtach.

Lista produktów oznaczonych jako tradycyjne i autentyczne dla danego regionu jest długa. Warto jednak znać najważniejsze regionalne wyroby, by móc posmakować oryginalnych produktów i poznać kulinarną historię Europy.

...

Odsłon: 7358 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Unijne oznaczenia tradycyjnych europejskich smakołyków nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Unisława Karpińska Unisława Karpińska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pomocnik (k/m) - montaż złączek - praca dla studentów / maturzystów 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haaksbergen

Elektryk budowlany – Augsburg, Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Augsburg

Spawacz MIG/MAG – Belgia 01.06.2021 Kraj: Belgia

Monter okien 26.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Augsburg

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy