Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jak się wyróżnić na europejskim rynku pracy? Pomoże zaskakujące CV!

06.02.2013 Autor: Anna Lisicka[ 0 komentarzy ]
Infografika to graficzny sposób przedstawienia informacji. Za jej pomocą można również zbudować swoje kreatywne CV

Infografika to graficzny sposób przedstawienia informacji. Za jej pomocą można również zbudować swoje kreatywne CV
Źródło: Flickr.com || autor: GDS Infographics

Billboard to kosztowny sposób przyciągnięcia uwagi wymarzonej firmy. Jest jednak na tyle niekonwencjonalny i szokujący, że napewno podnosi nasze szanse na rynku pracy.

Billboard to kosztowny sposób przyciągnięcia uwagi wymarzonej firmy. Jest jednak na tyle niekonwencjonalny i szokujący, że napewno podnosi nasze szanse na rynku pracy.
Źródło: Flickr.com || autor: anonfx

Szukając pracy, warto wyróżnić się wśród innych kandydatów. Standardowe CV na papierze nam tego nie zapewni. Warto więc poszukać bardziej kreatywnego pomysłu na prezentację swojej osoby.

Szukając pracy, warto wyróżnić się wśród innych kandydatów. Standardowe CV na papierze nam tego nie zapewni. Warto więc poszukać bardziej kreatywnego pomysłu na prezentację swojej osoby.
Źródło: Flickr.com || autor: desi.italy

Wielu absolwentów boryka się z problemem bezrobocia, przez co w efekcie często nie pracują oni w swoich zawodach. Szukanie pracy może być jednak łatwiejsze, jeśli postaramy wyróżnić się wśród innych kandydatów.

Co znaczy kreatywne CV?


Dla wielu z nas kreatywne CV to standardowy życiorys na papierze, ale w przyjemniejszej szacie graficznej i ciekawszym układzie treści. Często może być poperfumowane bądź nadrukowane na kolorowy papier. W dzisiejszych czasach życiorys na papierze, ciężko nazwać kreatywnym CV, nawet jeśli jest kolorowe… Obecnie, aby się wyróżnić, musimy włożyć w to trochę więcej wysiłku. Interesującymi pomysłami może być życiorys w formie infografiki, komiksu, prezentacji, filmu video, strony internetowej, czy nawet informacji umieszczonej na billboardzie w centrum miasta. Podczas starania się o pracę w międzynarodowej firmie trzeba pokazać się z najlepszej strony oraz udowodnić dlaczego jesteśmy najlepszym kandydatem na to stanowisko.

Życiorys w formie infografiki


Infografika jest to graficzny sposób przedstawiania informacji. Dzięki wykorzystaniu takich narzędzi jak Visualize Me można w prosty sposób zaprezentować swoje doświadczenie, edukację, zainteresowania używając rysunków, wykresów, map i różnorodnych grafik. Budując nowe CV, powinniśmy pamiętać, że naszym celem jest zainteresowanie rekrutera oraz przyciągnięcie jego uwagi. Nie powinno to jednak skutkować pominięciem istotnych danych w życiorysie. Kreatywność nie zawsze idzie w parze z właściwym doborem informacji. Nasze CV mimo wszystko powinno być praktycznie i nie „zaśmiecone”. Rekruter w miedzynarodowej firmie nie poświęci na jeden życiorys więcej niż kilka minut, więc odczytanie informacji nie może być zbyt skomplikowane.

CV które opowiada Twoją historię, czyli stwórz swój komiks


Stworzenie komiksu to inny sposób przyciągnięcia uwagi działu HR, w firmie do której aplikujemy. Nie jest to jednak łatwa forma, ponieważ komiks wymaga dogłębnego przemyślenia, które informacje są istotne, a które można pominąć. Co więcej, dane muszą być zrozumiałe oraz przedstawione w interesujący, kreatywny sposób. Taki rodzaj życiorysu może świetnie się sprawdzić podczas aplikowania na stanowisko związane z grafiką bądź reklamą. Dzięki temu mamy możliwość wykazania się również talentem plastycznym i pomysłowością. Jeśli nie czujemy się na siłach do stworzenia odręcznie własnego komiksu, w Internecie można znaleźć wiele ciekawych programów, umożliwiających stworzenie komiksu. Szybki kurs obsługi i nasze CV może stać się hitem oraz zapewnić rekruterowi chwilową odskocznie od nudnych, czarno-białych życiorysów.

CV w formie prezentacji Prezi


Innym sposobem prezentacji swojego doświadczenia i edukacji może być stworzenie prezentacji, opowiadającej o całej naszej karierze. Może być ona zrobiona w zwykłym programie pakietu MS Office: PowerPoint, jednak ciekawszą wersją są prezentacje bardziej interaktywne i angażujące, np. za pomocą Prezi. Rejestrując się na stronie oraz wybierając bezpłatną wersję korzystania z programu, mamy możliwość stworzenia ciekawego życiorysu, opowiadającego całą naszą historię. Program nie jest skomplikowany i daje wiele możliwości. Nasze CV może być zbudowane na bazie drzewa, oprowadzając rekrutera po gałęziach, na których zamieszczone są wszelkie informacje. Taka prezentacja wymaga poświęcenia czasu, ale jest niewątpliwie ciekawym sposobem przedstawienia życiorysu. Rekruter międzynarodowej firmy zapewne doceni naszą kreatywność.

Opowiedz o sobie własnymi słowami, czyli CV w formie filmu video


Kolejnym interesującym pomysłem, jest stworzenie krótkiego filmu video, w którym opowiadamy o naszych osiągnięciach i próbuje zwrócić uwagę wymarzonej firmy. Przed nakręceniem filmu, należy przemyśleć czy informacje będą rzeczowe, czy może zabawne oraz zaplanować co chcemy powiedzieć. Dobrze jest również zaangażować osobę, która będzie operować kamerą. Aby stworzyć taki życiorys dobrze jest również znać podstawy montażu filmów, jednak zawsze można zwrócić się do kogoś, kto zrobi to za nas. Film nie powinien przekraczać ok. 5 minut – należy pamiętać, że rekruter ma ograniczony czas na obejrzenie naszego życiorysu, a informacje powinny być ciekawe i praktyczne (albo szokujące…). Po stworzeniu filmu, dobrze jest zamieścić go na YouTube, bądź przesłać bezpośrednio do firmy, w której chcemy pracować oraz czekać na kontakt.

W Internecie można znaleźć wiele CV w formie video. Przykładem, który zyskał szeroki rozgłos, może być Matthew Epstein, który swoim 4-minutowym filmem zszokował ale też zainteresował wiele firm. Prezentuje się on ze szklanką Whisky oraz w sztucznych wąsach, opowiadając o sobie w sposób zabawny, nie zapominając jednak o swoim celu – zdobyciu pracy w firmie Google. Na koniec zaprasza on na swoją stronę, z której można ściągnąć jego CV w formie papierowej bądź umówić się na rozmowę rekrutacyjną. Poniżej można obejrzeć ów film.

Szukanie pracy za pomocą billboard’u…


Ciekawą ale bardzo kosztowną formą prezentacji oraz zwrócenia na siebie uwagi, może być wykupienie reklamy na billboard’zie. Nie zamieścimy tam wszystkich danych, ale możemy zainteresować wymarzoną firmę oraz podać do siebie kontakt. Kluczowe jest wymyślenie interesującego hasła oraz ciekawej grafiki w tle. Co więcej, dobrze jest też posiadać stronę internetową, na którą billboard będzie przekierowywał zainteresowanych pracodawców. Większość z nas nie podejmie się tego kroku, ponieważ wymaga on włożenia w to większych pieniędzy. Taka forma szukania pracy jest więc pracochłonna, ale warto zdawać sobie sprawę, że są osoby, które to zrobiły. Dla przykładu, Irlandczyk Paddy, znany jako JoblessPaddy, wykupił billboard za 3 tyś dolarów, na którym napisane było ”Save me from emigration”, a grafika przedstawiała mężczyznę z walizką, który prawdopodobnie przeprowadzi się do Londynu, Syndey, a może Stanów Zjednoczonych. Wysiłek się opłacił i Paddy dostał pracę. Pesymistycznym zakończeniem byłby jednak brak odzewu oraz wydanie ostatnich pieniędzy na bezużyteczny billboard…

Czy warto stworzyć kreatywne CV?


Uważam, że warto. Musimy walczyć o to, aby zostać zauważonym w tłumie pozostałych kandydatów. Ważne jednak, aby forma naszego kreatywnego CV nie górowała nad jego treścią, ponieważ wówczas dokument jedynie zaciekawi rekrutera, ale nie poskutkuje zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną. Nadmiar treści również nie jest dobrym wyjściem, gdyż może zniechęcić do poświęcania czasu na czytanie wszystkich informacji. Należy znaleźć złoty środek, dzięki któremu niekonwencjonalne CV, okaże się naszą przepustką na wymarzone stanowisko w międzynarodowej firmie.

Przeczytaj również:
Kreatywne CV pomoże zdobyć wymarzoną pracę w międzynarodowej firmie...

Odsłon: 5215 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Jak się wyróżnić na europejskim rynku pracy? Pomoże zaskakujące CV! nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Lisicka Anna Lisicka Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator frezarki / Frezer CNC – Belgia (16€ /h.) 10.05.2021 Kraj: Belgia

Spawacz TIG – Augsburg, Niemcy 10.05.2021 Kraj: Niemcy

Malarz budowlany / Dociepleniowiec – Austria 10.05.2021 Kraj: Austria

Komisjoner z uprawnieniami na wózek widłowy-Niemcy 04.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Uffenheim

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy