Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Crowdfunding w Europie, czyli jak rozkręcić biznes

14.12.2012 Autor: Anna Unton [ 1 komentarz ]
Szukasz pomysłu, jak rozkręcić biznes? Spróbuj crowdfundingu. Ta forma finansowania jest coraz bardziej popularna w Europie.

Szukasz pomysłu, jak rozkręcić biznes? Spróbuj crowdfundingu. Ta forma finansowania jest coraz bardziej popularna w Europie.
Źródło: www.sxc.hu, autor: sqback

Masz świetny pomysł, ale nie wiesz, jak rozkręcić biznes? Skorzystaj z crowdfundingu i ogłoś zbiórkę w internecie. Ten model sprawdził się w USA i jest coraz bardziej popularny w Europie.

Czym jest crowdfunding


Crowdfunding to finansowanie społecznościowe dające inicjatorom przedsięwzięć społecznych, kulturalnych i biznesowych możliwość pozyskania środków na ich realizację. Wiele drobnych wpłat składa się na dużą pulę funduszy, które pozwalają spełniać marzenia, rozwijać biznes lub organizować eventy.

Finansujący to szeroko pojęta społeczność wirtualna: znajomi, rodzina, a przede wszystkim nieznajomi internauci, którym dany pomysł się spodobał. Oprócz pieniędzy dają oni raczkującemu biznesowi również reklamę, gdyż z reguły osoby, które postanowiły wesprzeć jakieś przedsięwzięcie finansowo, opowiadają o nim znajomym i rodzinie. A jak wiadomo, marketing szeptany to potężne narzędzie.

Jak rozkręcić biznes


Czy to naprawdę działa? Tak, to działa. Jak podaje tygodnik "Forum" dzięki crowdfundingowi powstały krótkometrażowe filmy nominowane do Oscarów, a autorzy pomysłu na zegarek bezprzewodowo sterujący smartfonem, którym tradycyjni inwestorzy odmówili finansowania, w tym roku zebrali w sieci ponad 10 mln dolarów. To oczywiście spektakularne przykłady wyjątkowo udanych przedsięwzięć.

Istnieją również skromniejsze, których budżety nie są liczone w milionach dolarów. W zamian za drobne wpłaty darczyńcy mogą niekiedy liczyć na udziały w biznesie, gadżety, czy oferowane produkty lub usługi. Przykładowo muzyk zbierający pieniądze na wydanie płyty może w ramach wdzięczności rozdawać swoje nagrania, co jest również dobrą reklamą i pomaga rozkręcić biznes. Naturalnie początkujący biznesmeni muszą liczyć się tym, że nie każdy zaprezentowany w sieci pomysł podbije serca internautów.

Crowdfunding w Europie


Najsłynniejszą (choć nie pierwszą) stroną umożliwiającą crowdfunding jest istniejący od 2009 r. Kickstarter. Do niedawna, by projekt został przyjęty na stronę, wśród autorów musiał być obywatel Stanów Zjednoczonych. Od listopada tego roku Kickstarter ma również stronę brytyjską – w pierwszym tygodniu trafiło tam 171 projektów, które zebrały łącznie ponad pół miliona funtów.

W listopadzie 2012 r. European Crowdfunding Network (ECN) i European Crowdfunding Association (ECA) postanowiły zjednoczyć siły i stworzyć jedna organizację, której celem będzie wspieranie rozwoju crowdfundingu w Europie, gdzie taka forma zbierania funduszy jest ciągle nowością i wymaga m. in. dostosowania istniejących przepisów prawnych.

Crowdfunding w Polsce


Crowdfunding zawitał do Polski w 2011 r. Istnieją cztery strony, na których można zbierać fundusze na realizację swoich pomysłów, w tym jedna przeznaczona tylko dla akcji charytatywnych. A pomysły są różne: od dość typowych, jak filmy, muzyka czy gry video po nieco bardziej oryginalne, jak na przykład budowa polskiej piekarni w Himalajach. Niektóre mogą wydać się nieco szalone, ale jak powiedział Mark Twain (a słowa te są mottem jednego ze wspomnianych portali): "Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu". Dość dużą popularnością cieszą się w Polsce projekty muzyczne, a strona wspierająca ich finansowanie świętowała niedawno wydanie 70. płyty.

Możliwości finansowania społecznościowego w Europie różnią się w zależności od kraju. Według informacji znalezionych na stronie w całości poświęconej croundfundingowi crowdfunding.pl tę formę finansowania w Polsce ograniczają ustawy. Z jednej strony jest to ustawa o zbiórkach publicznych, zgodnie z którą portale prowadzące zbiórki muszą otrzymać zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Taka forma działalności jest innowacyjna i zgoda władz to nie tylko zwykła formalność.

Z drugiej strony crowdfunding o charakterze udziałowym jest organiczony przez przepisy regulujące polski rynek kapitałowy, które utrudniają oferowanie udziałów w sieci. W Polsce istnieje jeden portal crowdfundingowy o charakterze udziałowym, któremu udało się znaleźć rozwiązanie dla tej dość skomplikowanej sytuacji prawnej.


...

Odsłon: 4765 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Crowdfunding w Europie, czyli jak rozkręcić biznes :

Komentarz

Grzegorz Laskowski |

2012-12-27, 12:06

Po przeczytaniu tego artykułu pojawia się pytanie: dlaczego są bezrobotni?Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna  Unton Anna Unton Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pomocnik lakiernika – Austria 21.05.2021 Kraj: Austria

Mechanik samochodowy 19.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Monachium

Spawacz MIG/MAG/TIG 26.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Eindhoven

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 19.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy