Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Państwa dobrobytu o wysokich świadczeniach socjalnych. Część 1 - Szwecja

27.11.2012 Autor: Anna Lisicka[ 1 komentarz ]
Państwo opiekuńcze to model kraju w Europie Zachodniej, charakteryzującego się wysokim uprzemysłowieniem. Taka koncepcja zakłada, że państwo ma obowiązek opieki nad swoimi obywatelami na kilku płaszczyznach.

Państwo opiekuńcze to model kraju w Europie Zachodniej, charakteryzującego się wysokim uprzemysłowieniem. Taka koncepcja zakłada, że państwo ma obowiązek opieki nad swoimi obywatelami na kilku płaszczyznach.
Źródło: Flickr.com | autor: Alex E. Proimos

Jednym z państw dobrobytu jest Szwecja. Aby korzystać tam z pewnych świadczeń socjalnych, należy posiadać pozwolenie na pobyt, które jest obowiązkowe dla wszystkich, którzy mieszkają tam już 3 miesiące.

Jednym z państw dobrobytu jest Szwecja. Aby korzystać tam z pewnych świadczeń socjalnych, należy posiadać pozwolenie na pobyt, które jest obowiązkowe dla wszystkich, którzy mieszkają tam już 3 miesiące.
Źródło: Flickr.com | autor: Alisdair McDiarmid

W Szwecji, każdy bezrobotny spełniający pewne warunki, otrzymuje świadczenie podstawowe (max 320 koron dziennie), a także dobrowolne ubezpieczenie od utraty pracy (max 680 koron dziennie).

W Szwecji, każdy bezrobotny spełniający pewne warunki, otrzymuje świadczenie podstawowe (max 320 koron dziennie), a także dobrowolne ubezpieczenie od utraty pracy (max 680 koron dziennie).
Źródło: Flickr.com | autor: Mats Andersson

W Szwecji, po przepracowaniu 30 lat lub po osiągnięciu 65 roku życia i zachowaniu odpowiednich warunków, każdy ma prawo do uzyskania państwowej emerytury, wynoszącej mniej więcej 80% dotychczasowych zarobków.

W Szwecji, po przepracowaniu 30 lat lub po osiągnięciu 65 roku życia i zachowaniu odpowiednich warunków, każdy ma prawo do uzyskania państwowej emerytury, wynoszącej mniej więcej 80% dotychczasowych zarobków.
Źródło: Flickr.com | autor: tomas hellberg

W Szwecji na edukację, służbę zdrowia oraz dobra kultury, przeznaczone jest 27% PKB - jest to jeden z najwyższych poziomów na świecie.

W Szwecji na edukację, służbę zdrowia oraz dobra kultury, przeznaczone jest 27% PKB - jest to jeden z najwyższych poziomów na świecie.
Źródło: Stock.xchng | autor: asterisco

Niektóre kraje oferują lepsze świadczenia niż inne. W państwach opiekuńczych, takich jak Szwecja, Finlandia, Dania czy Norwegia najważniejsze jest zagwarantowanie obywatelom równych praw w dostępie do usług socjalnych.

Co to jest „państwo dobrobytu”?


Państwo opiekuńcze to model kraju w Europie Zachodniej, charakteryzującego się wysokim uprzemysłowieniem. Taka koncepcja zakłada, że państwo ma obowiązek opieki nad swoimi obywatelami na kilku płaszczyznach. Po pierwsze, system świadczeń i ochrony socjalnej jest znacznie rozszerzony, więc każdy ma równe prawa w dostępie do usług socjalnych (opieka zdrowotna, mieszkanie, wykształcenie) oraz zagwarantowany dochód minimalny. Po drugie, państwo powinno ingerować w sferze ekonomicznej, pobudzając gospodarkę, zwalczając inflację i bezrobocie. Co więcej, niedopuszczalne są wszelkie formy dyskryminacji oraz zapewniona jest demokracja.

Celem państwa opiekuńczego, jest zbudowanie sprawiedliwego społeczeństwa oraz zapewnienie dobrobytu wszystkim obywatelom. Istotne jednak, iż taką politykę mogą prowadzić jedynie kraje wysoko rozwinięte. Realizowana ona jest m.in. w krajach skandynawskich. Rezultatem są jednak często wysokie koszty życia.

Przeprowadzka? Warto rozważyć państwa skandynawskie


Rozważając przeprowadzkę i poszukiwanie pracy za granicą, warto wziąć pod uwagę tego rodzaju kraje. Z czasem ma się szansę korzystać ze wszystkich dogodności, jakie oferują one stałym obywatelom. Najprościej mówiąc, w momencie, gdy nie dużo zarabiamy, kraj taki ma obowiązek wypłacać nam dodatkowe fundusze na pokrycie wydatków. Warto jednak przyjrzeć się jak to wygląda, na przykładzie konkretnego państwa.


SZWECJADla kogo praca w Szwecji?


Jednym z krajów, które szczególnie dbają o finanse swoich obywateli oraz ich dobrobyt jest Szwecja. Jeśli to jest nasz wybór, najpierw należy postarać się o pracę. Obecnie największe szanse otrzymania stałej i dobrze płatnej pracy jest personel medyczny – zarówno lekarze (największe zapotrzebowanie na dentystów i lekarzy rodzinnych) jak i pielęgniarki. Istotna jest znajomość niemieckiego bądź angielskiego oraz posiadanie specjalizacji i doświadczenia. Innymi branżami, w których cudzoziemcy mają możliwość pracy w Szwecji jest IT, edukacja czy budownictwo. Oczywiście pracę mogą również znaleźć osoby dysponujące mniejszymi kwalifikacjami.

Aby korzystać z pewnych świadczeń socjalnych należy posiadać pozwolenie na pobyt, które jest obowiązkowe dla wszystkich, którzy mieszkają tam już 3 miesiące. Posiadając takie prawo oraz pracując w kraju co najmniej 12 miesięcy, każdy cudzoziemiec nabiera pewnych praw socjalnych.

Życie w Szwecji a utrata pracy


Po pierwsze, najważniejszy jest zasiłek dla bezrobotnych. W Szwecji wygląda to inaczej niż w pozostałych krajach Europejskich. Każdy bezrobotny spełniający pewne warunki, otrzymuje świadczenie podstawowe, a także dobrowolne ubezpieczenie od utraty pracy. Ubezpieczenie podstawowe to zasiłek w wysokość max. 320 koron wypłacany przez 5 dni w tygodni. Ubezpieczenie od utraty dochodów, czyli tzw. arbetslöshetskassa (a-kassan), może sięgać nawet dodatkowych 680 koron dziennie. W najlepszym wypadku suma zasiłku będzie wynosiła ok. 20 000 koron miesięcznie, co równa się średnim zarobkom, pozwalającym na normalne funkcjonowanie i życie w Szwecji.


Inne świadczenia socjalne w Szwecji


Każda osoba, posiadająca pozwolenie stałego pobytu i pracująca, ma możliwość uzyskania dostępu do świadczeń socjalnych przysługujących każdemu obywatelowi. Po pierwsze, każdemu przysługuje prawo do 25 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku, a oprócz tego, każdy pracownik ma prawo, do co najmniej czterotygodniowego, nieprzerwanego urlopu w okresie pomiędzy czerwcem a sierpniem.

Innym świadczeniem jest chorobowe. Pierwszy dzień nie jest płatny, a zaświadczenie od lekarza jest wymagane, jeżeli choroba przekracza 7 dni. Pierwsze 14 dni choroby wynagrodzenie wypłaca mu pracodawca, a po tym okresie, poinformowany zostaje Insurance Office, które wypłaca dalsze wynagrodzenie choremu pracownikowi.

Istotne jest również możliwość otrzymywanie Szwedzkiej emerytury. Po przepracowaniu 30 lat w tym kraju lub po osiągnięciu 65 roku życia i zachowaniu odpowiednich warunków, każdy ma prawo do uzyskania państwowej emerytury, wynoszącej mniej więcej 80% dotychczasowych zarobków.

Innymi świadczeniami, na które liczyć może każdy, legalnie pracujący mieszkaniec Szwecji, jest urlop macierzyński, opiekuńczy, okolicznościowy czy dni ustawowo wolne od pracy.

Szwecja przeznacza wysoki procent budżetu na świadczenia socjalne


W Szwecji, polityka socjalna opiera się na założeniu, że każdy obywatel, niezależnie od pochodzenia czy stanu majątkowego, musi mieć równy dostęp do edukacji, służby zdrowia czy dóbr kultury. Szwecja na ten cel przeznacza 27% swojego PKB – jeden z najwyższych na świecie poziomów. Co więcej, kraj ten przeznacza na badania naukowe 4% PKB, co daje pod tym względem pierwsze miejsce na świecie.

Szwecja – państwo dobrobytu


Przed wyborem kraju, do którego się przeprowadzimy, warto rozważyć korzyści, jakie będą z tego płynąć. Zamieszkując Szwecję, pracując tam i posiadając prawo pobytu, każdy uzyskuje dostęp do wielu świadczeń, które umożliwiają życie na poziomie oraz zaspakajanie wszelkich potrzeb. Nie dopuszczalne jest tam, aby ktoś funkcjonował bez wystarczających środków do życia – a w każdym razie Szwedzka polityka socjalna do tego nie dopuści.

Przeczytaj również: Państwa dobrobytu część 2 - Dania

...

Odsłon: 11630 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Państwa dobrobytu o wysokich świadczeniach socjalnych. Część 1 - Szwecja:

Komentarz

ja

2014-03-26, 22:26

Nie jest tak różowo w Szwecji, bo ostatnio czytałam że zasiłek otrzymuje się tylko przez 300 dni zasilkowych. Aby dostać całą emeryturę trzeba przepracować wymagany czas.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Lisicka Anna Lisicka Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner z uprawnieniami na wózki widłowe 10.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Uffenheim, (Bawaria) Niemcy

Pakowacz – Holandia 10.05.2021 Kraj: Holandia

Kierowca zawodowy (k/m) - transport lokalny - Niemcy 11.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Spawacz TIG – Augsburg, Niemcy 10.05.2021 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy