Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Firma za granicą, czyli gdzie w Europie jest korzystny system podatkowy

21.11.2012 Autor: Anna Lisicka[ 0 komentarzy ]
Ilość formalności, skomplikowany system rejestracji firmy oraz wysokie podatki stwarzają problemy dla przyszłych przedsiębiorców w Polsce. Może warto przenieść firmę za granicę, lub nawet do raju... podatkowego!

Ilość formalności, skomplikowany system rejestracji firmy oraz wysokie podatki stwarzają problemy dla przyszłych przedsiębiorców w Polsce. Może warto przenieść firmę za granicę, lub nawet do raju... podatkowego!
Źródło: Stock.xchng | autor: fcl1971

Wiele osób, rozważając otwarcie firmy za granicą, stawia na Cypr bądź Maltę. Spowodowane to jest przez uproszczone procedury zakładania działalności oraz niskie podatki.

Wiele osób, rozważając otwarcie firmy za granicą, stawia na Cypr bądź Maltę. Spowodowane to jest przez uproszczone procedury zakładania działalności oraz niskie podatki.
Źródło: Stock.xchng | autor: djshaw

„Rajem podatkowym” nazywa się kraj, który ze względu na ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej oraz obniżone stawki podatków, jest bardziej przyjazny dla przedsiębiorców.

„Rajem podatkowym” nazywa się kraj, który ze względu na ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej oraz obniżone stawki podatków, jest bardziej przyjazny dla przedsiębiorców.
Źródło: Stock.xchng | autor: silvaleand

Jaki kraj sprzyja zakładaniu własnej firmy, rozwinięty czy rozwijający się? Przed założeniem firmy za granicą warto rozważyć wady i zalety każdego kraju oraz wziąć pod uwagę wszelkie czynniki np., system podatkowy.

Ilość formalności, skomplikowany system rejestracji firmy oraz wysokie podatki stwarzają problemy dla przyszłych przedsiębiorców w Polsce. Niezależnie od tego, czy prowadzisz już własną działalność gospodarczą, czy dopiero to rozważasz, warto wziąć pod uwagę możliwości prowadzenia bądź przeniesienia firmy za granicę, gdyż w niektórych krajach może się to okazać bardziej opłacalne. W artykule zostały opisane zalety bycia przedsiębiorcą na Cyprze bądź Malcie – ze względu na korzystny system podatkowy w tych krajach.

Działalność gospodarcza w raju podatkowym?


Czym się różni spółka offshore od onshore oraz co to jest „raj podatkowy”? Każda z osób rozważająca założenie firmy bądź przeniesienie jej do innego kraju, powinna zdawać sobie sprawę z powyższych określeń. „Rajem podatkowym” nazywa się kraj, który ze względu na ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej oraz obniżone stawki podatków, jest bardziej przyjazny dla przedsiębiorców. Spółka offshore prowadzi działalność biznesową zarejestrowaną w tego rodzaju „raju podatkowym”, odprowadzając podatki zgodnie z jurysdykcją danego kraju, podczas gdy spółka onshore jest jej przeciwieństwem (działa i odprowadza podatki poza „rajami podatkowymi”). Wiele osób chcących ograniczyć płacone podatki i tym samym zaoszczędzić, decyduje się na przeniesienie swojej firmy do kraju bardziej przyjaznego prowadzeniu biznesu. W takich miejscach plusem są nie tylko znacznie niższe podatki, ale też ograniczona biurokracja oraz ułatwienia związane z administracją, przez co zarządzanie firmą staje się łatwiejsze i tańsze.

Raj podatkowy, czyli korzyści z założenia firmy na Cyprze


Wiele osób, rozważając otwarcie firmy za granicą, stawia właśnie na Cypr. Spowodowane to jest przez uproszczone procedury zakładania działalności oraz niskie podatki. Aby być płatnikiem CIT (corporate income tax) na Cyprze należy spełniać kryteria CTR, czyli Cypryjskiego Rezydenta Podatkowego. Firmy, które posiadają w tym kraju swój zarząd, płacą ów podatek w wysokości 10% od całości dochodów. Inaczej jest w wypadku, gdy przedsiębiorstwo nie spełnia warunków CTR, lecz jedynie posiada na Cyprze swój zakład. Wówczas płaci tam podatek CIT tylko z tych dochodów, które generowane są na terytorium Cypru.

Korzystne są również podatki osobiste PIT, gdyż dochód, który podlega opodatkowaniu, rozpoczyna się od kwoty 19.501 EUR rocznie. Progresywna stawka podatku PIT na Cyprze, w zależności od dochodu, wynosi:
  • dochód do 19.500 EUR – bez podatku,
  • od 19.501 do 28.000 EUR – stawka 20%,
  • od 28.001 do 36.300 EUR – stawka 25%,
  • ponad 36.301 EUR – stawka 30%.

Firma za granicą? Dlaczego nie na Malcie?


Malta to republika z jednoizbowym parlamentem, której główną gałęzią gospodarki jest turystyka. Dla osób fizycznych jest to jeden z najatrakcyjniejszych krajów pod względem wysokości podatku PIT (personal income tax). Każdy obywatel Unii Europejskiej może zostać podatkowym rezydentem na Malcie, pod warunkiem, że spełni kryteria jednego z reżimów podatkowych: Permanent Residence Scheme (PRS) lub Ordinary Residence Permit (ORP). Otrzymanie któregoś ze statusów rezydenta wcale nie jest trudne, a zapewnia wiele korzyści, takich, jak fakt, że całkowita kwota rocznego podatku wynosi zazwyczaj 4.230 EUR, bądź to, że nie ma tam czegoś takiego jak podatek od zgromadzonego majątku.

Korzystny jest także podatek od prowadzenia działalności gospodarczej (CIT) na Malcie. Na początku wynosi on 35%, jednak system zwrotu podatku skutkuje tym, że w ostateczności przedsiębiorca obciążony jest stawką jedynie 5-ciu %!

Korzystny system podatkowy dla przedsiębiorców – nie koniecznie korzystny dla UE


Kraje stosujące znaczne ulgi dla przedsiębiorców, które uznawane są za „raje podatkowe”, nie cieszą się pozytywną opinią w pozostałych częściach Europy. Dla przykładu, w polskim prawie podatkowym nie używa się określenia „raje podatkowe”, lecz „kraje stosujące szkodliwą politykę podatkową”. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) owe kraje nie współpracują w dziedzinie fiskalnej, co niekorzystnie wpływa na międzynarodową gospodarkę. W roku 2009 sporządzona została „czarna lista” krajów uznawanych za „raje podatkowe”, a następnym posunięciem są dążenia w kierunku wpłynięcia na władze tych regionów, w celu spowodowania zmian w ich systemie podatkowym.

...

Odsłon: 11670 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Firma za granicą, czyli gdzie w Europie jest korzystny system podatkowy nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Lisicka Anna Lisicka Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator lasera CNC – Belgia 12.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Wybierz miasto

Lakiernik przemysłowy – Austria 10.05.2021 Kraj: Austria

Hydraulik – Belgia 10.05.2021 Kraj: Belgia

Kierowca zawodowy (k/m) - transport międzynarodowy - Niemcy 11.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy