Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Bezrobocie w Hiszpanii zmusza do opuszczenia kraju w poszukiwaniu lepszego życia

15.11.2012 Autor: Anna Lisicka[ 0 komentarzy ]
Migracje są szansą na lepsze perspektywy dla hiszpańskich absolwentów

Migracje są szansą na lepsze perspektywy dla hiszpańskich absolwentów
Źródło: Flickr.com | autor: jurvetson

Nie tylko studenci szukają pracy poza granicami Hiszpanii. Pan Vildosola widzi lepsze możliwości dla swojej rodziny w małym Angielskim miasteczku, niż potężnej Barcelonie.

Nie tylko studenci szukają pracy poza granicami Hiszpanii. Pan Vildosola widzi lepsze możliwości dla swojej rodziny w małym Angielskim miasteczku, niż potężnej Barcelonie.
Źródło: Flickr.com | autor: Wolfgang Staudt

Bezrobocie w Hiszpanii zmusza absolwentów do opuszczenia kraju w poszukiwaniu lepszego życia

Bezrobocie w Hiszpanii zmusza absolwentów do opuszczenia kraju w poszukiwaniu lepszego życia
Źródło: stock.xchng | autor: webSlave05

Przez rosnące bezrobocie w Hiszpanii, kraj ten nie jest obecnie miejscem, w którym młodzi ludzie chcą szukać pracy i rozpoczynać swoją karierę zawodową. Absolwenci wyjeżdżają z kraju z nadzieją na lepsze perspektywy!

Bezrobocie w Hiszpanii, wśród młodych ludzi sięgnęło już ponad 46%. Nie jest to optymistyczna wizja dla obecnych studentów czy absolwentów. Migranci, którzy kilka lat temu przeprowadzili się do Hiszpanii, teraz masowo z niej wyjeżdżają. Pół miliona osób opuszcza każdego roku granice tego kraju, z czego 90% to właśnie przyjezdni. Poszukują oni możliwości w innych zakamarkach świata.

Gdzie wyjeżdżają absolwenci?


Hiszpanie nie są z natury chętni do opuszczania rodziny. Obecna sytuacja zmusza ich jednak do wyrzeczeń. Oczywiście wciąż wyjeżdżają do krajów Ameryki Łacińskiej, ale ostatnio popularnością cieszy się Europa Środkowo-Wschodnia. Coraz więcej Hiszpanów przeprowadza się do Polski, gdzie łatwiej znajdują pracę. Co prawda zarobki są tu niższe, ale i koszty życia. Stałą destynacją jest także Wielka Brytania. W roku 2010 ilość Hiszpanów, którzy przenieśli się za pracą do Anglii wzrosła o 85%(1) w porównaniu z rokiem poprzednim. Nadal są oni jednak daleko w tyle za Polską, Bułgarią czy Rumunią.

Wyjazd z kraju ucieczką przed bezrobociem w Hiszpanii


Czy Hiszpanie są zadowoleni z konieczności wyprowadzenia się z kraju? Trudno stwierdzić. Okazuje się jednak, że nie widzą innej możliwości. Poprzez migracje mają zamiar ratować zarówno swoje życie zawodowe jak i… psychiczne.

Hiszpan, którego imienia niestety nie poznałam, kilka lat temu postanowił przeprowadzić się do Amsterdamu. Powodów było wiele. Po pierwsze, stamtąd pochodziła jego dziewczyna, a po drugie sytuacja w jego rodzinnym kraju nie dawała większych perspektyw. Rosnące bezrobocie w Hiszpanii umocniło go w przekonaniu, że czas wziąć sprawy w swoje ręce. Obecnie pracuje na dwie zmiany. W ciągu dnia udziela informacji turystycznej i sprzedaje bilety wstępu oraz wycieczki dla przyjezdnych, a w nocy jest kelnerem. Jest zadowolony i nie zamierza wracać. „Staram się jak najrzadziej komunikować z ludźmi w Hiszpanii. Kilka razy w tygodniu rozmawiam z rodzicami przez Skype, ale nic poza tym. Nie zamierzam nawet jechać w odwiedziny. Stamtąd aż emanują negatywne wibracje...”

Nie tylko młodzi ludzie uciekają przed rosnącym bezrobociem w Hiszpanii. Często się zdarza, że emigrują całe rodziny. Pan Vildosola, po 6-letniej karierze w międzynarodowej firmie w Barcelonie, postanowił przenieść się z żoną i dwójką małych dzieci do miasteczka niedaleko Cambridge w Anglii. „Sytuacja w Hiszpanii jest coraz gorsza”, mówi, „Tam jest za duże ryzyko. Hiszpania będzie zaraz w takiej sytuacji jak Grecja”(2). Okazuje się, że głowa rodziny widzi lepsze możliwości w małym miasteczku, niż potężnej Barcelonie.

(1) Immigration Matters: Spanish immigration to UK soars by 85% but lags far behind Poland, Bulgaria and Romania
(2) The New York Times: Fears Rising, Spaniards Pull Out Their Cash and Get Out of Spain

...

Odsłon: 2698 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Bezrobocie w Hiszpanii zmusza do opuszczenia kraju w poszukiwaniu lepszego życia nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Lisicka Anna Lisicka Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) uboju i rozbioru - praca blisko granicy 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sohland an der Spree

Stolarz CNC 26.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Marktschorgast lub Greifswald

Pomocnik lakiernika – Austria 21.05.2021 Kraj: Austria

Pracownik fizyczny (k/m) - pakowanie i przeładowywanie kabin prysznicowych 10.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Herzlake

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VpvjYHPhiL: CBiZSLbFov

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dWxVOBAFIX: wZXMqGKjVzuiaN

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy