Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Różnice kulturowe Europy - spór dotyczący ludzi, nie liczb

10.09.2012 Autor: Klaudia Kapała[ 0 komentarzy ]
Róznice kulturowe Europy - spór dotyczący ludzi, nie liczb

Róznice kulturowe Europy - spór dotyczący ludzi, nie liczb
Źródło: wikipedia commons, Sébastien PODVIN

Czy chcemy zjednoczenia Europy pod względem kulturowym oraz społecznym? Może pragniemy tyko skutecznej polityki antykryzysowej i jedności gospodarczej?

Gdzie dzisiejsi Europejczycy powinni wyznaczyć granicę integracji? Recenzja dwóch tekstów Martina Walsera oraz Richarda Swartza o wartościach kulturowych.

Wspólna waluta i zharmonizowane zasady prowadzenia księgowości nie zniwelują różnic kulturowych i mentalnych, podobnie jak nie uczyniły tego dominujące w różnych epokach języki obce. Europa, jak żadna inna część świata, ma długą tradycję uczenia się i rozumienia ponad granicami.
Martin Walser, frag. Nasza prawdziwa wspólnota europejska


Zdaniem Walsera nie możemy zapominać o istniejących miedzy naszymi narodami różnicach kulturowych. Ekonomiści spekulujący na temat rynków finansowych oraz uznania Europejskiego Banku Centralnego za główną z instytucji kontrolnych nie powinni się martwić o przyszłość Unii, ponieważ to różnice kulturowe są podstawą europejskiej jedności. Od strony gospodarczej powinniśmy jednak zrównoważyć poziom między bogatymi a biednymi. Stanowi to podstawę solidarności, dzięki której nie doprowadzimy do upadku naszego wspólnego dorobku.

Przede wszystkim nie można dopuścić, by w obecnym kontekście górę wzięła małoduszność przebrana za ekspercką wiedzę. Krok wstecz sprawiłby, że słuszna Europa wylądowałaby na śmietniku historii, skąd nie podniosłaby się przez wiele lat. Realizacja idei europejskiej przestałaby być możliwa, a właśnie musi za wszelką cenę pozostać. […] Europa to wspólnota gotowa uczyć się od innych. Oparta na dobrowolności i samostanowieniu. To właśnie ma ona do zaoferowaniu światu.

Po drugiej stronie tęczyInnego zdania jest Richard Swartz, autor tekstu Europejczycy - zbyt różni, aby mogli się porozumieć. Twierdzi on, że to właśnie różnice kulturowe są przeszkodą w utworzeniu homogenicznej wspólnoty. Bariera, która dzieli Europejczyków od pokoleń, powód licznych wojen domowych, nie może być w żaden sposób zniwelowana.

[..]od czasów Hitlera Stary Kontynent żyje w pokoju, ale metodami łagodnymi, opierając się na dobrej woli, tworzeniu wspólnych instytucji, prawa i przepisów. Euro jest ostatnią i bez wątpienia najbardziej odważną z inicjatyw, które mają doprowadzić do zjednoczenia.


Swartz, porusza również bardzo istotną kwestię siły europejskiej integracjiKryzys euro uczy nas, że ma ona swoje granice, które tak naprawdę mają charakter historyczny i kulturowy. Ponieważ Europa jest bez wątpienia najbardziej zróżnicowanym regionem na świecie.

Gdzie leży wspomniana granica? Czy naprawdę jesteśmy tacy różni od siebie? A może rację ma Wasler? Może to nas czyni tylko silniejszymi?

Swartz uważa, że to różnice kulturowe, a nie polityczne czy też ekonomiczne są powodem zaistniałych konfliktów. Przytacza liczne argumenty odnoszące się do europejskich wojen.

Północ jest równie dziwna jak Południe, a Wschód nie mniej niż Zachód, i odwrotnie. To wszystko jest kwestią punku widzenia. Europa to jedynie bardzo delikatny plaster miodu, na który składają się partykularyzmy kulturowe, historyczne i mentalne. Żaden Europejczyk nie jest podobny do drugiego. A my chcielibyśmy widzieć tę Europę nie jako plaster, ale jako, ni mniej, ni więcej słoik miodu gotowy do spożycia.


Różnice kulturowe, złoty środek?Czy naprawdę chcemy jedności w każdej sferze naszego życia? Czy powinniśmy stworzyć profil Europejczyka i dostosować wszystkich do pierwowzoru? Otóż nie. Europa nigdy nie będzie jednością, ponieważ nigdy nie będziemy chcieli takiego rozwoju globalizacji. Kto dziś uważa, że lekiem na kryzys byłoby ujednolicenie warstwy społecznej Europy? Pomysł nierealny i nie do przyjęcia.

Wartości kulturowe są tak zakorzenione w mentalności Europejczyków, że omawiane przez autorów "różnice”, które z definicji powinny dzielić, łączą nas wszystkich. Jesteśmy silniejsi właśnie dzięki nim. Jeśli chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego tak trudno Europie wyjść z kryzysu, polecam tekst V.Turnera „Gry społeczne”. Przestawia on dialektykę zachowań, które rodzą się w sytuacjach trudnych i kryzysowych pomiędzy kulturą a communitas (wspólnotą). Turner uważa, że ludzie, którzy na pozór kierują się subiektywnymi emocjami, w sytuacjach kryzysowych działają według szablonu kulturowego. Szablon ten, posiada jednocześnie przewagę interesu wspólnego a nie indywidualnego. Inteligentny człowiek, któremu zależy na przyszłości Europy, zawsze będzie kierował się dobrem wspólnoty. W obecnej sytuacji Europejczycy pragną mówić jednym głosem w kwestii polityki finansowej. Nie chcemy niwelować różnic kulturowych! Jesteśmy z nich dumni! Różnice oparte na wzajemnej tolerancji oraz szacunku nie dzielą społeczeństwa lecz je scalają. Jeśli ktoś próbuje przekonać nas, że jest inaczej, to możemy być pewni, że nie zależy mu na utrzymaniu europejskiej jedności.
...

Odsłon: 4074 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Różnice kulturowe Europy - spór dotyczący ludzi, nie liczb nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Klaudia Kapała Klaudia Kapała Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Murarz (ściany – cegła płaska) – Austria 01.06.2021 Kraj: Austria Miasto: Hallwang

Lakiernik samochodowy – Holandia (2400€ netto / 168h. ) 01.06.2021 Kraj: Holandia

Operator reachtrucka 26.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Brugia

Pracownik wysyłki (k/m) nocne zmiany - praca blisko granicy 19.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Döbeln

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy