Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Nowe wieści ze strefy euro

06.09.2012 Autor: Klaudia Kapała[ 0 komentarzy ]
Nowe wieści  ze strefy euro

Nowe wieści ze strefy euro
Źródło: wikipedia commons, Wettach

W jakiej jesteśmy obecnie sytuacji? Czym żyją europejczycy? Nowe pomysły ekonomistów i polityków, czyli kogel-mogel według Unii.

Pamiętaj, że pieniądz ma płodną i kreatywną naturę. Pieniądz może rodzić pieniądz, a ich latorośle mogą ich zrodzić jeszcze więcej, i tak dalej. Pięć szylingów obróconych daje sześć, znów obróconych siedem szylingów i trzy pensy, i tak dalej, aż do stu szterlingów. Im więcej ich jest, tym więcej obracany pieniądz ich rodzi, tak, że korzyści wzrastają coraz szybciej. Kto zabija maciorę, zgładza całe jej potomstwo aż do tysiącznego pokolenia. Kto zabija pięć szylingów, morduje (!) wszystko, co mogło być dzięki nim wyprodukowane: całe stosy funtów szterlingów.
Benjamin Franklin „Żywot własny”

Nie zabijaj macioryPrzytoczony fragment B. Franklina stanowi dziś cenne przesłanie mówiące o wartości pieniądza i roli inwestycji. Zbyt leniwa polityka pieniężna i za słaby obrót monetarny… może to stanowi sedno dzisiejszych problemów Unii? Pieniądz jest jak żywy organizm. Żywi się inwestycjami, zasila kapitał. Przeszkodą są nasilające się czynniki zewnętrzne, które wpływają na poziom trendu. Należy niwelować ich negatywne skutki, wzmocnić bariery rynkowe i stabilizować wzrost gospodarczy. Dziś nie mówimy już o zabijaniu maciory, lecz ewentualnych planach zmniejszenia jej potomstwa. Początkiem takiej sytuacji miałoby być wyjście Grecji ze strefy euro. Gdyby więcej osób czytałoby dzieła Franklina bądź Maxa Webera - kontrowersyjnego, miejscami niesfornego autora Ducha kapitalizmu, zrozumieliby na czym polega odpowiedzialność za kierowanie polityką pieniężną przez instytucje finansowe.

Konsumpcja, inwestycje… ratuj co możesz i gdziekolwiekOprócz wprowadzonych oszczędności w Hiszpanii, Włoszech, Francji i oczywiście Grecji, przywódcy państw europejskich rozpoczęli długą wędrówkę ku znalezieniu złotego środka, leku na kryzys.

Antonis Samaras (premier Grecji) przemierza kraje Unii z zamiarem złagodzenia warunków dotyczących planu ratowania swojej ojczyzny, lecz sami Grecy wątpią w słuszność prowadzonych reform. Nikos Konstandaras w artykule dla I Kathimerini podkreśla:

"Grecy mają skłonność do nadawania wydarzeniom tragicznych wymiarów, a jednocześnie biernych zachowań […] Dopóki będziemy narzekać, skarżąc się, że jesteśmy ofiarą, nie zdobędziemy się na działania pozwalające ofiary uniknąć."

Trzeba jednak przyznać, że zarówno wspomniana Grecja , Hiszpania jak i Irlandia zmniejszyły w ostatnich miesiącach swoje koszty pracy. Greckie spadły o 7,8%, Hiszpańskie o 5,9% a Irlandzkie aż o 13.7%! Cóż to oznacza? Przede wszystkim wpływa to korzystnie na eksport i produkcję przemysłową w tych państwach. Czas pobudzić swoje gospodarki. Unia Europejska postanowiła zatem przyznać powyższym krajom oraz Portugalii kolejną transzę finansową w wysokości 393 mld euro.

Agencja Moody’s ostrzegaAgencja Moody’s, która niedawno obniżyła ratingi finansowe dla Niemiec, Holandii i Luksemburga sugeruje, iż kraje strefy euro są dopiero w połowie drogi do wyrównania różnic gospodarczych. Nie wytrzymują one również tempa reform. Według Andrzeja Sławińskiego, dyrektora Instytutu Ekonomicznego NBP w wywiadzie dla miesięcznika Forbes, pora jest powołać kolejne dziecko Unii - wspólną obligację. Miałoby to doprowadzić do wyrównania poziomu europejskich papierów wartościowych oraz skutkować wzrostem zaufania wśród inwestorów. System Emergancy Lending Assistance nie jest skuteczny, kolejne drukowanie pieniędzy przez EBC jest chwilowym rozwiązaniem zaspokajającym rynki. Potrzebujemy zmian o większym zasięgu. Może innym wyjściem byłaby zmiana warunków porozumień z inwestorami? Jedno jest pewne, utrzymywanie wysokich stóp procentowych oraz skupowanie rządowych obligacji przez EBC nie rozwiąże problemu.


Europa podzielona. Gorące południe, chłodna północKraje południa wciąż próbują uratować swoje gospodarki od recesji, zadłużenia i dewaluacji waluty. Ciągłe debaty, szczyty, porozumienia są nieprzerwanym procesem, który nie nadąża za narastającym tempem fali kryzysu. Cóż dzieje się na północy? Otóż Finlandia szykuje scenariusz wyjścia ze strefy euro. Tak na wszelki wypadek, ale aż 1/4 Finów jest za przywróceniem fińskiej marki do obiegu. W Szwecji trwa debata nad odrębnościami kulturowymi pomiędzy Europejczykami. Zdaniem Richarda Swartza autora artykułu Europejczycy - zbyt różni, aby mogli się porozumieć, to właśnie różnice kulturowe są przeszkodą w utworzeniu prawdziwej homogenicznej wspólnoty. Spokojnie, z opanowaniem podchodzą do aktualnej sytuacji w Unii Europejskiej.

Oto cały Nasz europejski kogel-mogel

...

Odsłon: 2297 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Nowe wieści ze strefy euro nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Klaudia Kapała Klaudia Kapała Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Hydraulik instalacji grzewczych i sanitarnych – Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy

Stolarz wykończeniowy (remonty) – Holandia 01.06.2021 Kraj: Holandia Miasto: Utrecht

Pracownik (k/m) uboju i rozbioru - praca blisko granicy 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sohland an der Spree

Cieśla szalunkowy 26.05.2021 Kraj: Austria Miasto: różne lokalizacje

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VpvjYHPhiL: CBiZSLbFov

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dWxVOBAFIX: wZXMqGKjVzuiaN

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy