Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Bezpieczeństwo w podróży - przewodnik cz. I

02.08.2012 Autor: Magdalena Mucha[ 0 komentarzy ]
Warto zadbać o bezpieczeństwo w podróży, zwłaszcza jeśli wybieramy się do krajów takich, jak Syria, Egipt czy Czarnogóra.

Warto zadbać o bezpieczeństwo w podróży, zwłaszcza jeśli wybieramy się do krajów takich, jak Syria, Egipt czy Czarnogóra.
Źródło: sxc.hu

Sezon urlopowy jest teraz w pełni. Niektórzy jeszcze nie zaplanowali dokąd się wybiorą, dlatego pewne wskazówki odnośnie bezpieczeństwa w podróży mogą okazać się przydatne.

Bezpieczeństwo w podróży - Polacy niczego się nie boją


Polacy jeżdżą po świecie coraz częściej i niespecjalnie zważają na to, czy w kraju, do którego jadą jest bezpiecznie. Na pewno wpływ na to, że nie boimy się zwiedzać, mają różnego rodzaju akcje wykonywane przez MSZ. Podejmuje ono działania w sytuacjach kryzysowych jak np.: wysłanie samolotów po turystów, którzy utknęli w jakimś kraju czy opieka nad turystami, którzy utknęli w krajach arabskich (tj.: Libia, Tunezja, Egipt, Syria) przez protesty społeczne i konflikty zbrojne, które trwają od 2010 roku. Polacy przywiązują coraz mniejszą uwagę do tego, czy w krajach, do których się wybierają jest bezpiecznie, bo mają świadomość, że mogą liczyć na pomoc ze strony państwa.


Tu warto zajrzeć!


Przed podróżą warto zapoznać się z podstawowymi informacjami odnośnie krajów do których się wybieramy.
Praktyczne wskazówki możemy znaleźć na stronie poradnik.poland.gov.pl. Znajdują się tu informacje dotyczące: bezpieczeństwa, miejscowych zwyczajów w danym kraju, porady odnośnie różnych sytuacji: kiedy zostaniemy okradzeni, wypadku, choroby, zaginięcia kogoś bądź aresztowania. MSZ na swojej stronie informuje na bieżąco o zagrożeniach dla podróżujących w różnych krajach.
    Na chwilę obecną odradza się wyjazdy do/na:

  • Syrii – MSZ nakazuje pilny wyjazd turystów, którzy tam już przebywają, powodem jest kryzys wewnętrzny, zagrożenia w związku z aktami zbrojnej przemocy i zamachami terrorystycznymi.
  • Kubę – gdzie panuje epidemia cholery w prowincji Granma
  • Kenii – ponieważ istnieją zagrożenia związane z zamachami terrorystycznymi
  • Czarnogóry – gdzie utrzymuje się fala pożarów w związku z długotrwale utrzymującymi się wysokimi temperaturami w północnych regionach.
  • Tureckiej Republiki Północnego Cypru – Polska nie utrzymuje z nią stosunków dyplomatycznych, a co za tym idzie obywatele polscy nie otrzymaliby tam opieki konsularnej.

Ostrożność mile widziana


MSZ zaleca również zachowanie ostrożności podczas przebywania w Egipcie, gdyż dalej utrzymują się niepokoje i dochodzi do demonstracji. Wycieczkom autokarowym z reguły towarzyszy eskorta policyjna. Zaleca się również rezygnację z wycieczek indywidualnych na Saharę, podróży do większych miast oraz na pogranicze z Libią i Algierią. Należy unikać demonstracji (także tych pokojowych) oraz przebywania w pobliżu budynków rządowych. Musimy pamiętać o zagrożeniu ze strony różnych oszustów i złodziei.

Urlop za granicą na własną rękęJeśli planujemy wyjazd indywidualny możemy zarejestrować go w elektronicznym konsulacie, gdzie należy podać dane osobowe, etapy podróży itd. Dzięki temu konsul może nawiązać z nami kontakt, w razie gdyby doszło do zbliżającej się sytuacji kryzysowej bądź jakiegoś zagrożenia w danym kraju.
Należy przestrzegać wszelakiej procedury dotyczącej bezpieczeństwa i należy stosować się do zaleceń pilota grupy, w przeciwnym razie mogą nas spotkać różnego rodzaju kłopoty.

Wakacje w Grecji


Póki co dalej nie wiadomo co z Grecją. Kraj ten tonie w długach, a jeśli bankrutuje państwo, to mogą pojawić się protesty obywateli, wówczas do zamieszek mogłoby dochodzić w większych miastach. Jeśli lecimy na którąś z wysp, raczej nie musimy się o nic martwić, ponieważ tam kryzys nie byłby aż tak mocno odczuwalny, bo wyspy utrzymują się głównie z turystyki. Gdyby Grecja zamieniła w przyszłości walutę, z euro na dawną drachmę, będzie to dla nas o tyle korzystniejsze, że będzie znowu krajem bardziej atrakcyjnym, ponieważ będzie taniej.

Droga Grecja i Hiszpania


W ubiegłym roku biura odnotowały spadek wyjazdów do Egiptu i Tunezji. Jednak hotele w Egipcie i Tunezji wciąż są droższe od hoteli w Grecji czy Hiszpanii (nawet gdy te mają mniejszą ilością gwiazdek). W tym roku koszty wyjazdu są zapewne droższe niż ostatnio, ponieważ koszty pozyskania gwarancji ubezpieczeniowej są w tym sezonie wyższe.
Ostatnio do łask wróciło wypoczywanie w Bułgarii i Rumunii.

Jak donosi Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) będzie rosło zainteresowanie wyjazdami nastawionymi na edukację, przeżycie i rozrywkę, niż te nastawione na wylegiwanie się na plaży....

Odsłon: 4395 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Bezpieczeństwo w podróży - przewodnik cz. I nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Magdalena Mucha Magdalena Mucha Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Hydraulik instalacji sanitarnych- Szwajcaria 01.06.2021 Kraj: Szwajcaria Miasto: Zermatt

Hydraulik instalacji grzewczych i sanitarnych – Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Spawacz MIG/TIG – Holandia (opłacone zakwaterowanie) 01.06.2021 Kraj: Holandia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy