Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Komisja Europejska chroni pieniędzy podatników

17.07.2012 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, stwierdziła: „Unijne środki finansowe nie mogą trafiać do kieszeni przestępców.

Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, stwierdziła: „Unijne środki finansowe nie mogą trafiać do kieszeni przestępców. "
Źródło: WikimediaCommons, autor: World Economic Forum

Komisja proponuje zaostrzenie środków prawa karnego przeciwko oszustom finansowym.

Wykorzystywanie środków UE niezgodnie z przeznaczeniem dla celów przestępczych stanowi zagrożenie dla realizacji zamierzeń UE związanych z tworzeniem miejsc pracy, pobudzaniem wzrostu gospodarczego i poprawą warunków życia. Przy odczuwalnej w całej UE presji na finanse publiczne liczy się każde euro. W związku z tym Komisja Europejska zaproponowała w zeszłym tygodniu nowe zasady zwalczania nadużyć finansowych na szkodę budżetu UE, za pomocą środków prawa karnego, by lepiej chronić pieniądze podatników. Dyrektywa tworzy bardziej zharmonizowany zbiór przepisów, które umożliwiają ściganie i karanie przestępstw na szkodę budżetu UE, tak by przestępcy nie wykorzystywali już różnic między krajowymi systemami prawnymi. W dyrektywie proponuje się wspólne definicje przestępstw przynoszących szkodę budżetowi UE oraz minimalne kary, z karą pozbawienia wolności w poważnych przypadkach oraz wspólne zasady dotyczące okresów, w których można prowadzić dochodzenia w sprawie przestępstw i ścigać ich sprawców (tj. okresy przedawnienia). Pomoże to odstraszyć oszustów, umożliwi podejmowanie skuteczniejszych działań przez władze krajowe i ułatwi odzyskiwanie utraconych środków finansowych.

Unia przeciwko nadużyciom finansowym na szkodę budżetu UE


Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, stwierdziła: „Unijne środki finansowe nie mogą trafiać do kieszeni przestępców. Niezbędne jest wprowadzenie przepisów prawa karnego spełniających najwyższe standardy, aby ochronić pieniądze naszych podatników. Nasz cel jest jasny: nie dopuścić do tego, by nadużycia finansowe na szkodę budżetu UE uchodziły bezkarnie. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze podatników. Dzisiejszy wniosek pozwoli przezwyciężyć trudności wynikające z obecnego zróżnicowania przepisów prawa karnego w UE. Prowadzi ono do tego, że to samo przestępstwo w niektórych państwach członkowskich jest karane pozbawieniem wolności, a w innych nie podejmuje się żadnych działań”.

Algirdas Šemeta, komisarz UE odpowiedzialny za zwalczanie nadużyć finansowych, powiedział: „Obecne podejście do ochrony funduszy unijnych w Europie w najlepszym przypadku można określić jako niejednolite. Oszuści nie powinni unikać ścigania i kary tylko ze względu na miejsce pobytu. Pieniądze europejskich podatników należy bezwzględnie chronić w każdym państwie członkowskim. Dzisiejszy wniosek stanowi znaczący krok w tym kierunku”.

Obecnie państwa członkowskie stosują różne podejście do kwestii ochrony unijnych środków finansowych. Nadużycie finansowe ze szkodą dla budżetu UE jest różnie rozumiane w poszczególnych krajach – to samo dotyczy kar. Wystarczy choćby jeden przykład: w przypadku kar za nadużycie finansowe istnieje duża rozpiętość w Unii Europejskiej – od braku obowiązku wymierzenia kary po 12 lat pozbawienia wolności. Także okresy, w których można prowadzić dochodzenia w sprawie przestępstw i ścigać ich sprawców, istotnie się różnią i wynoszą od 1 roku do 12 lat.

Aby rozwiązać ten problem, w złożonym w zeszłym tygodniu wniosku zawarto definicję przestępstwa, jakim jest nadużycie finansowe oraz innych powiązanych przestępstw, takich jak korupcja, sprzeniewierzenie środków finansowych, pranie pieniędzy lub utrudnianie procedur zamówień publicznych ze szkodą dla budżetu UE. Te wspólne definicje pomogą zapewnić jednolite stosowanie prawa przez organy sądowe w całej UE, zważywszy że karalność sprawców nadużyć finansowych wykrytych w państwach członkowskich przy wykonywaniu budżetu UE kształtuje się na poziomie od 14% do 80% (przy średniej unijnej wynoszącej 41%), w zależności od państwa członkowskiego.

Zeszłotygodniowy wniosek Komisji umożliwia państwom członkowskim nałożenie minimalnej kary sześciu miesięcy pozbawienia wolności w poważnych przypadkach. Aby ułatwić odzyskiwanie środków finansowych, zawarto w nim także przepisy przewidujące konfiskatę dochodów z takich przestępstw.

Kontekst


Straty dla budżetu UE wynikające z nielegalnych działań budzą niepokój. Ponad 90% środków z budżetu UE jest zarządzanych przez władze krajowe. W 2010 r. odnotowano ogółem 600 przypadków podejrzeń o nadużycia finansowe dotyczące wydatków i dochodów UE. Państwa członkowskie zgłosiły przypadki podejrzeń o nadużycia finansowe sięgające kwoty 600 mln euro.
Zdarza się, że wnioskodawcy ubiegający się o środki unijne podają fałszywe informacje, aby otrzymać dofinansowanie, np. w obszarze rolnictwa czy rozwoju regionalnego lub, że urzędnicy krajowi przyjmują pieniądze w zamian za udzielenie zamówienia publicznego, naruszając tym samym przepisy obowiązujące w tej dziedzinie.

W maju ubiegłego roku Komisja przyjęła komunikat w sprawie ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej za pomocą środków prawa karnego i dochodzeń administracyjnych, który zawierał propozycje wzmocnienia ochrony interesów finansowych UE.

...

Odsłon: 2322 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Komisja Europejska chroni pieniędzy podatników nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

Praca WAKACYJNA dla STUDENTÓW - Niemcy 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems) / Wietze

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy