Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Parkrun, czyli cotygodniowe biegi na 5 km

18.07.2012 Autor: Maciej Gach[ 2 komentarze ]
Pakrun Gdańsk

Pakrun Gdańsk
Źródło: www.parkrun.pl

Parkrun Gdynia

Parkrun Gdynia
Źródło: www.parkrun.pl

Parkrun Łódź

Parkrun Łódź
Źródło: www.parkrun.pl

Parkrun to darmowe, cotygodniowe biegi na 5 km, które odbywają się w każdą sobotę o godzinie 9.00 w: Danii, Islandii, Wielkiej Brytanii i oczywiście w Polsce.

PARKRUN - sposób na bieganieParkrun powstał z myślą nie tylko o tych, którzy mają już spory staż w bieganiu, ale przede wszystkim z myślą o osobach, które zamierzają stawiać pierwsze kroki w truchtaniu na świeżym powietrzu. Organizowane cotygodniowe biegi to pewien sposób na życie, pokazujący jak można niewielkimi siłami, zachęcić ludzi do rekreacyjnego odpoczynku.

Pomysł narodził się w LondynieParkrun to bieg na dystansie 5 km z indywidualnym pomiarem czasu. Dzięki systemowi on-line, wyniki rejestrowane są na stronie www.parkrun.pl oraz przesyłane na adres mailowy uczestnika. Co istotne, udział w biegach jest zupełnie darmowy. Jedynym warunkiem jest zarejestrowanie się na stronie www.parkrun.pl, wydrukowanie nadanego indywidualnego kodu kresowego i przyniesienie go ze sobą na bieg.

Pomysł na parkrun narodził się w Londynie w 2004 roku. W pierwszym biegu wystartowało 13 zawodników. Obecnie akcja rozprzestrzeniła się w wielu krajach między innymi: Australii, Danii, Islandii, Republice Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii i oczywiście w Polsce. Parkrun w Polsce organizowany jest przez Stowarzyszenie Parkrun Polska.

W październiku 2011 roku w Gdyni odbył się pierwszy bieg parkrun, od pół roku istnieje parkrun Gdańsk, a od niedawna parkrun jest w Łodzi. Niedługo nastąpi inauguracja w Poznaniu.
Co istotne, jeśli się będzie miało okazję wziąć udział w biegach parkrun poza swoją macierzystą lokalizacją, to wystarczy mieć przy sobie swój kod i można biec na przykład w najmniejszej brytyjskiej miejscowości, gdzie organizowany jest parkrun.

Jak zachęcić ludzi do biegania?Biegi prowadzone są przez wolontariuszy, dlatego także zachęca się uczestników do udziału przy organizacji biegów. Co istotne, za pomoc wolontariusze otrzymują maksymalną ilość punktów biegowych (trzy razy w ciągu roku), które wliczane są do klasyfikacji punktowej uczestników. W ten sposób uczestnicy-wolontariusze otrzymują rekompensatę za brak możliwości startu.
Każdy chętny może pomóc w organizacji biegu. Wystarczy tylko wysłać zgłoszenie na adres e-mail znajdujący się na stronie biegu w sekcji Wolontariusze, uprzednio dokonując rejestracji jako uczestnik parkrun. W zamian za pomoc w organizacji biegów, zawsze wyraża się podziękowania wszystkim wolontariuszom, a ich imiona i nazwiska umieszczane są na głównej stronie biegu.

Ten społecznikowski charakter parkrun ma przede wszystkim na celu zachęcenia innych, aby zobaczyli, że warto realizować coś, co daje dużo energii i pozytywnego działania. Parkrun ma charakter wolontariatu, w ramach którego uczestnicy sami pomagają organizować bieg, co stanowi o wspaniałej idei, jaka łączy uczestników.

Dla wielu zachętą jest także to, że co miesiąc losowane są buty sportowe. Nagroda jest przyznawana tym uczestnikom parkrun, którzy przynajmniej dwa razy w miesiącu ukończyli bieg i raz w roku byli wolontariuszami.

Specjalne koszulkiOznaką prestiżu w parkrun są koszulki z ilością biegów, w których dana osoba wzięła udział. Dla juniorów pierwszą koszulką jest ta z numerem 10. Dla osób starszych poprzeczka ustawiona jest wyżej, trzeba wziąć udział w 50 biegach. Kolejne poziomy są dla systematycznych zawodników: 100 i 250 biegów. Koszulki otrzymuje każdy, kto pobiegnie określoną ilość razy.

Warto zaznaczyć iż, za każdy bieg otrzymuje się określoną liczbę punktów, które są później wliczane do klasyfikacji generalnej biegacza. Pod koniec roku biegacze z największą liczbą punktów otrzymają nagrody.

Największą istotą biegu jest, aby sobotni poranek ludzie poświęcili na aktywność fizyczną, a nie leniuchowaniu w łóżkach po tygodniu pracy.

Wspólnie biegając i uczestnicząc choćby w parkrun można zyskać nowych znajomych, którzy zapewne dadzą liczne wskazówki jak biegać. Nieważne też, że się dopiero zaczyna biegać, najważniejsza jest sama chęć i dobra zabawa, która tylko zachęca do zwiększenia treningów, a impreza jest świetnym sposobem na sprawdzanie swoich początkowych, jak i dojrzalszych umiejętności.

Biegi odbywają się w parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana w Brzeźnie, w Gdyni na Bulwarze Nadmorskim oraz w parku im. ks. J. Poniatowskiego w Łodzi. W Poznaniu biegi organizowane będą w Parku Cytadela na Wzgórzu Winiarskim.


...

Odsłon: 4324 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Parkrun, czyli cotygodniowe biegi na 5 km:

Komentarz

http://wiecznaplaneta.pl/

2012-07-19, 13:57

Chcesz żyć dłużej niż tysiąc lat? Dbaj o zdrowie!


Komentarz

Maciej Gach |

2012-07-21, 15:07

ZOBACZCIE KONIECZNE Bushy Parkrun - http://www.youtube.com/watch?v=0p6-ihWj5n0Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Maciej Gach Maciej Gach Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik robót ziemnych – Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Chemnitz

Brukarz 26.05.2021 Kraj: Austria Miasto: Linz

Tynkarz – Szwajcaria 01.06.2021 Kraj: Szwajcaria

Fizjoterapeuta 22.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Nidda

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VpvjYHPhiL: CBiZSLbFov

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dWxVOBAFIX: wZXMqGKjVzuiaN

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy