Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Prezydencja Danii: częściowy sukces pod znakiem pragmatyzmu i ekologii

17.07.2012 Autor: Justyna Tucholska[ 0 komentarzy ]
Prezydencja Danii. Premier Thorning-Schmidt: „staraliśmy się wywiązać z obowiązku...tak aby Europa po czasie mroku i pesymizmu mogła ponownie zobaczyć okres wzrostu”

Prezydencja Danii. Premier Thorning-Schmidt: „staraliśmy się wywiązać z obowiązku...tak aby Europa po czasie mroku i pesymizmu mogła ponownie zobaczyć okres wzrostu”
Źródło: WikimediaCommons, autor: Håkan Dahlström

Przeszło dwa tygodnie temu Dania przekazała pałeczkę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej walczącemu z kryzysem Cyprowi. Czy duńską prezydencję można nazwać sukcesem? Przyszedł czas na podsumowania.

Oczekiwania wobec Danii były duże, tym bardziej, że agenda tegorocznej prezydencji nie pozostawiła Duńczykom zbyt wiele miejsca na realizację własnych priorytetów. Podczas styczniowej prezentacji programu w PE socjaldemokratyczna premier Helle Thorning-Schmidt, która w ubiegłym roku zastąpiła centroprawicowego Larsa Lokke-Rasmussena, określiła nadchodzącą prezydencję w czterech słowach: odpowiedzialna, dynamiczna, ekologiczna i bezpieczna.

To już siódmy raz kiedy Danii przypada przewodnictwo w Radzie Ministrów UE. Tym razem, będąca poza walczącą z kryzysem strefą euro, nie miała przed sobą łatwego zadania, co więcej rząd Thorning-Schmidt jest jednym z zaledwie czterech centro-lewicowych rządów w całej Wspólnocie. Dwie poprzednie prezydencje w 1993 i 2002 roku, kiedy to kończono negocjacje akcesyjne z dziesiątką nowych państw, zostały okrzyknięte sukcesem. W tym roku sukces był zaledwie częściowy.

Prezydencja Danii - zaletą dobre przygotowanie i pragmatyzmMaroš Šefcovic, wiceprzewodniczący KE, komisarz ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i administracji podsumował duńską prezydencję jako „pracowitą, dynamiczną, praktyczną i wiele wnoszącą”. Duńska służba cywilna dała się poznać od strony profesjonalizmu i dobrego przygotowania. Zakończono prace nad ustawami o podatku od transakcji finansowych i z zakresu zarządzania gospodarczego. Duńczycy przygotowali solidne podstawy do zawarcia porozumienia w kwestii wieloletnich ram finansowych określających budżet UE na lata 2014-2020 jednak najtrudniejsze zadanie, rozmowy z państwami o ich skonkretyzowanych oczekiwaniach finansowych, spadło na barki cypryjskiej prezydencji.

Za zaletę uznano pragmatyczne podejście Duńczyków, którzy czerpiąc z doświadczenia, nie potraktowali prezydencji jako przepustki do realizacji własnych wizji. Nie oznacza to jednak, że agenda była pozbawiona indywidualnego rysu. Priorytetem Danii była polityka ekologiczna i położenie nacisku na rozwój zielonych technologii. Proekologiczne podejście najłatwiej dało się zauważyć w dyskusjach o wspólnej polityce rolnej i wspólnej polityce rybołówstwa, która w zgodzie z duńską wizją powinna być bardziej zrównoważona. Sukcesem zakończyły się starania o wzmocnienie dyrektywy dotyczącej racjonalizacji zużycia energii.

Własne interesy przeważyły nad bezstronnościąDuńczykom nie szczędzono jednak krytyki. Źle przyjęto propozycje Danii w odniesieniu do reformy wspólnej polityki rolnej. Marek Sawicki, polski minister rolnictwa zwrócił uwagę na braki w duńskim raporcie poświęconym polityce rolnej, który nie zawierał istotnych punktów w dyskusji na temat wyrównania bezpośrednich dopłat dla rolników. „Podczas tego półrocza nie udało się osiągnąć postępu w pracach nad reformą” powiedział minister. Danii zarzucano, że opowiadając się za utrzymaniem status quo, czyli zachowaniem różnic w wysokości dopłat dla rolników ze starej i nowej Unii traci bezstronność i ma na uwadze głównie własne interesy.

Duńskie przewodnictwo w Radzie UE z pewnością nie zostanie dobrze zapamiętane za sprawą konfliktu z Parlamentem Europejskim. W połowie czerwca PE wstrzymał współpracę z prezydencją w pracach nad pięcioma aktami prawnymi z zakresu spraw wewnętrznych i sprawiedliwości. Powodem decyzji była propozycja Duńczyków wykluczająca Parlament z decydowania o przepisach w sprawie układu z Schengen, którą przyjęli ministrowie spraw wewnętrznych. Zadecydowano, że rozporządzenie w kwestii nowych mechanizmów kontroli na granicach Schengen będzie przyjmowane kwalifikowaną większością głosów w Radzie Unii Europejskiej a nie w ramach procedury współdecydowania z PE. Warto przypomnieć, że to właśnie Dania w zeszłym roku samowolnie przywróciła kontrole celne na granicy z Niemcami.

Konflikt nie przyćmił jednak w całości osiągnięć duńskiej prezydencji i jak powiedziała premier Thorning-Schmidt członkom Parlamentu „staraliśmy się wywiązać z obowiązku...tak, aby Europa po czasie mroku i pesymizmu mogła ponownie zobaczyć okres wzrostu”.

Źródło: EuropeanVoice

...

Odsłon: 3147 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Prezydencja Danii: częściowy sukces pod znakiem pragmatyzmu i ekologii nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Justyna Tucholska Justyna Tucholska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Elektryk budowlany – Augsburg, Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Augsburg

Pracownik wysyłki (k/m) nocne zmiany - praca blisko granicy 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Döbeln

Operator wózka widłowego 26.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Meulebeke

Kierowca zawodowy (k/m) - transport lokalny - Niemcy 19.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy