Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Frytki, piwo, książki, rowery - czyli studia w Leuven i inne sfery cz.1

15.06.2012 Autor: Ewelina Jeglikowska[ 0 komentarzy ]
W Leuven niemal wszyscy jeżdżą rowerami. Wszystkie niezbędne rzeczy chowamy do wygodnych sakw przypiętych do bagażnika

W Leuven niemal wszyscy jeżdżą rowerami. Wszystkie niezbędne rzeczy chowamy do wygodnych sakw przypiętych do bagażnika
Źródło: archiwum własne/Sylwia Wysocka

Sudiując w  Leuven możemy poznać ludzi z różnych krajów

Sudiując w Leuven możemy poznać ludzi z różnych krajów
Źródło: archiwum własne

Kto by nie chciał uczyć się w takiej bibliotece?

Kto by nie chciał uczyć się w takiej bibliotece?
Źródło: archiwum własne/ Sylwia Wysocka

Podobno jedna z ulic tego miasta - Oude Markt to najdłuższy bar w Europie. Podobno nie możesz powiedzieć, że jesteś w pełni Leuveńczykiem, jeśli nie odwiedziłeś tu przynajmniej 100 pubów.

Na pewno mieści się tu jeden z najlepszych w Europie uniwersytetów - Katholieke Universiteit Leuven. Co roku przybywają tu też liczni Erasmusi.
W czym tkwi fenomen tego niewielkiego, uniwersyteckiego miasta położonego ok. 20 km od Brukseli? Jak wyglądają tu studia i życie codzienne?

KLIMAT MIASTA


Leuven nie sposób nie pokochać - stare kamienice, mnóstwo uroczych kawiarni, atmosfera studenckiego miasta, tysiące rowerów i wydarzeń kulturalnych.
Codziennie rano, pijąc kawę na parapecie mojego pokoju patrzyłam na zatłoczone uliczki i ludzi, którzy delektowali się porannymi crossaintami. Z drugiej strony Leuven ma inne, nocne oblicze - studenci opanowują wówczas centrum miasta, czyli
ulicę Oude Markt pełną pubów i klubów. Praktykuje się tu prawdziwy clubbing, co jest łatwe dzięki temu, że niemal wszystkie kluby znajduja się obok siebie. Tradycją Leuven jest kończenie imprez w 7 Oaks, noszącym niechlubną opinię miejsca, w którym dobrze można się bawić dopiero nad ranem - gdy jest się już pod dużym wpływem alkoholu. Ja się wprawdzie z tą opinią nie zgadzam, ale również do 7 Oaks udawałam się dopiero około 3 nad ranem. Warto też pamiętać, że do klubu w Leuven nie idziemy przed godziną 22 - wtedy zwyczajnie nikogo tam nie spotkamy.

STUDIA W LEUVEN


Wiadomo jednak, że do Leuven przyjeżdżamy głównie po to, by studiować (już słyszę śmiech Erasmusów).
Leuven to miejsce, w którym chce się studiować. Począwszy od uniwersytetów, które znajdują się wysoko w światowych rankingach (wydział humanistyczny KULeuven jest jednym z najlepszych w Europie), na atmosferze miasta skończywszy. Duże wrażenie robi przyuniwersytecka infrastruktura - biblioteka główna mieści się w przepięknym budynku - ucząc się tu do egzaminów poczujemy się jakbyśmy byli w Hogwarcie.
Również biblioteki wydziałowe są miejscem, sprzyjającym nauce. W Leuven studenci generalnie uczą się w bibliotekach. Nie od dzisiaj wiadomo, że wspólna nauka motywuje, ponadto jest mniej rzeczy, które mogą nas rozpraszać. Wyobraźmy sobie, że siedzimy przy stoliku dla 6 osób, otoczeni regałami książek albo, że przy jednoosobowym stoliku ukrytym na półpiętrze w przerwie między studiowaniem obserwujemy siedzących niżej żaków.

MULTIKULTUROWOŚĆ


Bardzo dużym atutem studiowania w Leuven była dla mnie perspektywa kontaktu z wieloma narodowościami. Daje to szansę porównania systemów edukacyjnych w Polsce i innych krajach, a także, co szczególnie ważne w takich naukach jak historia czy stosunki międzynarodowe możliwość ujrzenia różnic w postrzeganiu wydarzeń historycznych.

PANGEA


W przerwie podczas studiowania możemy pójść na darmową kawę do PANGEI - miejsca spotkań dla studentów. Wystarczy, że zapłacimy jednorazową opłatę około 2 Euro i dostaniemy własny kubek. Początkowo dziwne wydawało mi się noszenie ze sobą porcelanowego kubka, ale z czasem nawet nie zauważałam jego obecności. Dla darmowej (chociaż bardzo mocnej) kawy mogłam dźwigać te dodatkowe 200 gramów w mojej torebce.

ROWEROLOGIA


W sumie to nawet nie dźwigać, tylko wozić, bowiem po Leuven się nie chodzi a jeździ. Czym? Oczywiście rowerem. Możemy je wypożyczyć w Velo (co w języku holenderskim znaczy rower) - czyli miejskiej wypożyczalni rowerów. Koszty są naprawdę niskie - około 15 Euro za 3 miesiące + 50 Euro kaucji (zwracanej po oddaniu dwukołowca).
Rowery są w naprawdę dobrym stanie (polecam Gazelle), zaś jazda nimi po Leuven to prawdziwa rozkosz - miasto ma naprawdę liczną sieć ścieżek rowerowych, kierowcy są wyrozumiali i ma się nawet wrażenie, że to rowerzyści są tu najważniejsi. Aby wygodnie wozić nasze laptopy i inne niezbędne w studiowaniu rzeczy (kobiety wiedzą, jak ciężka potrafi być torba), proponuję zakup niezwykle tu popularnej sakwy na bagażnik, w której zmieści się wszystko i jeszcze więcej.

NAUKA JĘZYKÓW OBCYCH


Warto również podjąć naukę języków obcych w CLT. Jest to związany z uczelnią
instytut, gdzie możemy uczyć się dowolnego języka obcego. Nauka stoi tam na naprawdę wysokim poziomie, co więcej, wiele uczelni gratyfikuje te zajęcia punktami ECTS. Koszt zajęć to około 80 Euro (2 razy po 2 h w tygodniu). Do CLT najlepiej zapisać się od razu po przyjeździe - wówczas możemy wybrać najdogodniejszą dla nas grupę.
W tym celu udajemy się do ich siedziby, gdzie najpierw wypełniamy test albo robimy to online. Nauka w CLT jest podzielona na 7 poziomów, nie zrażajmy się, gdy po teście zakwalifikują nas do 3 poziomu. 4 poziom w języku angielskim to u nich odpowiednik naszego Advance'a.


STUK


Centrum kulturalnym Leuven jest STUK. Odbywają się tam m.in koncerty jazzowe, a także seanse filmowe na świeżym powietrzu - naprawdę warte uczestniczenia w nich.

PUB-OLOGIA


Wśród niezliczonych pubów chciałabym polecić szczególnie jeden. Ma on jednak tę szczególną cechę, że albo go pokochamy albo już go nie odwiedzimy. Mowa o Cafe Amadee na Tiensestraat. Jest to klimatyczne miejsce, określane mianem pubu filozofów. Czy stali bywalcy pubu są filozofami, tego stwierdzić nie mogę, wiem jednak, że są to bardzo charakterystyczni ludzie - niektórzy przez cały wieczór potrafią siedzieć samotnie przy barze i palić fajkę. W Amadee stoi również pianino - jeśli jednak nie umiemy na nim zagrać - nic straconego! Grać możemy w scrabble, chińczyka, szachy i inne gry, których w Amedee pełno....

Odsłon: 4306 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Frytki, piwo, książki, rowery - czyli studia w Leuven i inne sfery cz.1 nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Ewelina Jeglikowska Ewelina Jeglikowska Miłośniczka ludzi, podróży,
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Fizjoterapeuta 31.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bayreuth

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - również dla par! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems) / Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kurczaków - Niemcy 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems)

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy