Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Maslenica, czyli jak się bawią Rosjanie

07.06.2009 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Obchody Maslenicy w Australii

Obchody Maslenicy w Australii
Źródło: Wikimedia Commons

Maslenica

Maslenica
Źródło: Wikimedia Commons

W Europie organizowanych jest wiele popularnych festiwali. Mimo to nie każdy słyszał o Maslenicy, czyli prawosławnych ostatkach. Jest to rosyjskie święto słońca, naleśników i trwającej tydzień radosnej zabawy.

Maslenica – gorące święto w zimnej Rosji


Historia Maslenicy sięga czasów pogańskich. Było to święto na cześć słońca, pożegnanie zimy i przywitanie długo oczekiwanej wiosny. Obecnie Maslenica ma wydźwięk bardziej religijny, są to prawosławne ostatki i przygotowanie do Wielkiego Postu. Święto to obchodzone jest w marcu na siedem tygodni przed Wielkanocą i trwa cały tydzień. Celem tej uroczystości jest pojednanie z bliźnimi i wzajemne wybaczenie sobie krzywd. Podczas Maslenicy odbywają się także liczne koncerty, festyny, kiermasze i wszyscy objadają się pysznymi rosyjskimi blinami.

Bliny – symbol słońca


Przez cały tydzień obchodów Maslenicy spożywa się bliny (rosyjskie naleśniki). Tradycja przyrządzania tej potrawy wzięła się z podobieństwa blinów do słońca, co też symbolizuje nadejście wiosny. Podawane są one na wiele sposobów: na słodko, z różnymi farszami czy też roztopionym masłem. Z tego względu, że okres świętowania jest przygotowaniem do Wielkiego Postu, nie spożywa się w tym czasie mięsa (stąd też nazwa Maslenicy – Serowy Tydzień).

Tydzień świętowania


Według tradycji każdy dzień z tygodniowych obchodów Maslenicy ma swoją nazwę i jest świętowany w konkretny sposób. Przyjrzyjmy się temu programowi:
  • Poniedziałek – „Powitanie” - to dzień rozpoczynający Maslenicę, śpiewane są wesołe piosenki i oczywiście przyrządzane naleśniki. Młodzi szykują marzanny i wyczekują nadejścia wiosny.
  • Wtorek – „Gry” – to czas gier, zabaw, organizowania kuligów i wojen na śnieżki. Zgodnie z tradycją, młodzi powinni szukać swoich przyszłych oblubieńców, gdyż po Wielkim Poście nadchodzi tradycyjny czas zawierania małżeństw.
  • Środa – „Łakomstwo” – w środę zięciowie odwiedzają swoje teściowe i częstowani są blinami. Tego dnia uczestnicy Maslenicy nie stronią od ucztowania przy jedzeniu i piciu.
  • Czwartek – „Obszerny czwartek” – jest to najbardziej rozrywkowy dzień festiwalu. Organizowane są dyskoteki, zawody, wszędzie rozbrzmiewa muzyka. Odbywają się też parady, podczas których noszona jest marzanna.
  • Piątek – „Wieczór teściowych” – tego dnia zięciowie ugaszczają swoje teściowe częstując je blinami (jak widać jest to nieodłączne danie całego tygodnia). Piątek jest też dniem spotkań rodzinnych.
  • Sobota – „Przyjęcie szwagierek” – w sobotę panna młoda zaprasza do siebie rodzinę pana młodego. Powinna także dać upominek każdemu członkowi rodziny swego wybranka, a szczególnie swoim szwagierkom.
  • Niedziela – „Niedziela wybaczenia” – ostatniego dnia Maslenicy ludzie wzajemnie proszą siebie o przebaczenie win, tak aby każdy mógł rozpocząć Wielki Post z czystym sercem. Młode pary dają też prezenty członkom swoich rodzin. W niedzielę odbywa się również wielki korowód karnawałowy, na którym marzanna, jako symbol zimy, zostaje spalona, a jej popioły rozrzucone po polach, by nadchodzące plony były obfite.

Maslenica jest bardzo popularnym świętem szczególnie w Rosji, choć obchodzona jest również w krajach, gdzie przebywają większe grupy rosyjskich emigrantów. W tych miejscach Maslenica trwa zazwyczaj symbolicznie jeden dzień.


...

Odsłon: 24164 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Maslenica, czyli jak się bawią Rosjanie nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 23.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sontheim

Mechanik samochodowy 30.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - bez znajomości języka 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy