Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Studia w Hiszpanii - Buenos Dias Erasmus!

23.05.2012 Autor: Ewelina Jeglikowska[ 0 komentarzy ]
Hiszpania kusi nie tylko piękną architekturą

Hiszpania kusi nie tylko piękną architekturą
Źródło: Archiwum własne/ Sylwia Wysocka

Okazuje się, że  wbrew stereotypom studia w Hiszpanii to nie tylko odpoczynek na plaży

Okazuje się, że wbrew stereotypom studia w Hiszpanii to nie tylko odpoczynek na plaży
Źródło: Archiwum własne/ Sylwia Wysocka

Studia w Hiszpanii obfitują w wiele niespodziewanych wydarzeń...

Studia w Hiszpanii obfitują w wiele niespodziewanych wydarzeń...
Źródło: Archiwum Pauliny Zajęckiej

To właśnie kraj tapas, flamenco i paelli przyciągnął w ubiegłym roku największą liczbę studentów z programu Erasmus. Jak wyglądają studia w Hiszpanii?

Nie ma się co dziwić - słońce, plaża, gorące Hiszpanki i gorący Hiszpanie - kto nie chciałby studiować w Hiszpanii? Ile prawdy jest jednak w stereotypach o studiach w kraju corridy? Czy Hiszpanie są leniwi a studia tam to jedna wielka fiesta? Zapytaliśmy dwie studentki programu Erasmus.

Basia Serwatka - Studiuje architekturę na Uniwersytecie Complutense w Madyrcie w letnim semestrze 2011/2012
Paulina Zajęcka - Studiowała filologię angielską na uniwersytecie w Vigo od lutego do lipca 2010 roku.

TwojaEuropa.pl : Jak rozplanowany był Wasz semestr - kiedy miałyście wolne? Jak wyglądała/będzie wyglądać Wasza sesja?

Basia Serwatka: Jest bardzo dużo dni wolnych od zajęć, praktycznie co dwa tygodnie jest jakieś święto (w pierwszym semestrze podobno wolnego było jeszcze więcej). Ponad tydzień przed Wielkanocą był wolny (Semana Santa), ale za to już poniedziałek po Świętach był pracujący. Co do sesji to jeszcze nic nie wiadomo - na moich studiach polega ona generalnie na oddaniu wszystkich prac wykonanych w semestrze. Gdy ktoś ma braki i nieobecności to ma dodatkowe egzaminy. Trudno się jednak dowiedzieć, kiedy kończą się jakie zajęcia.
Paulina Zajęcka: Mój semestr zaczął się w połowie lutego i trwał do końca czerwca. Na zajęciach była sprawdzana obecność, jednak egzamin mogły zdawać także te osoby, które nie chodziły na zajęcia. Przedmioty zaliczałam na podstawie regularnej pracy w całym semestrze.

Jak wygląda infrastruktura studencka?

Basia Serwatka:
Sam budynek mojego wydziału (Bellas Artes) nie jest ani nowoczesny, ani wyremontowany, ale właściwie niczego tu nie brakuje. Jest tu duża aula informatyczna, mamy wszystkie programy graficzne potrzebne studentom sztuk pięknych. Również biblioteka jest też dość duża i posiada sporo książek anglojęzycznych. Pracownie rysunkowe i malarskie są natomiast słabo wyposażone i jest bardzo mało miejsca (małe deski do rysowania - maksymalnie można rysować na formacie 100 na 70 cm). Pracownie graficzne są natomiast bardzo duże i dobrze wyposażone.
Paulina Zajęcka: Na uniwersytecie w Vigo infrastruktura jest świetna - Wi-Fi na terenie całego uniwersytetu, zaś biblioteki, w których można było się uczyć były otwarte do późna.

Jak oceniacie poziom zajęć?

Basia Serwatka: Jeśli chodzi o poziom zajęć, to jest mi go bardzo trudno ocenić. Zasadniczo różni się podejście do studentów. W Polsce ze względu na fakt, że studentów na ASP jest bardzo mało każdy ma indywidualny kontakt z prowadzącym i każdy student może rozwijać się w kierunku, który go interesuje. W Hiszpanii jest inaczej. Jest ściśle określony program i wszyscy studenci robią to samo i właściwie chyba niestety tak samo.
Paulina Zajęcka: Był niższy niż w Polsce, Hiszpanie maja jednak problemy z nauczeniem się angielskiego, dlatego nawet nauczyciele popełniali mnóstwo błędów.

Jakie widzicie różnice między polskimi i hiszpańskimi studentami?

Basia Serwatka: Bardzo podoba mi się w hiszpańskich studentach, że wbrew pozorom są dosyć pracowici. Na zajęciach z malarstwa, kiedy zaczyna pozować model wszyscy skupiają się biorą do pracy (sic!). W Polsce niewykonalne.
Paulina Zajęcka: Według mnie hiszpańscy studenci maja bardziej lekceważące podejście do zajęć, z drugiej strony są bardziej otwarci na innych studentów zagranicznych.

Jakimi miastami z perspektywy studenta są Madryt i Vigo?

Basia Serwatka: Myślę, że Madryt jest bardzo fajnym miastem do studiowania. Jest bardzo dużo atrakcji, znakomite muzea (del Prado, Sofia czy Thyssen). Wspaniałe parki, mój ulubiony - Retiro, gdzie można odetchnąć od zgiełku miasta. Komunikacja jest świetna, nowoczesne metro. Madryt ma też wiele dobrych połączeń międzymiastowych, jeśli chcemy podróżować w czasie Erasmusa:) Tanie loty do Barcelony czy do Porto. Także autobusy dojeżdżają w wiele miejsc i szybkie pociągi (te niestety bardzo drogie). Minusem Madrytu mogą być koszty życia, bo wynajem mieszkania jest dosyć drogi. W supermarketach ceny nie są zbyt wygórowane (ok. półtora raza drożej niż w Polsce, jeśli wybierze się dyskont). Do tego na każdym wydziale jest cafeteria, w której można zjeść obiad za 3 euro składający się z drugiego dania i deseru. A pełny obiad kosztuje 5 euro. Mnie rozczarowała pogoda! Ciepło, a właściwie upalnie zrobiło się w połowie maja. A zima i wczesna wiosna były bardzo nieprzyjemne. Do tego mieszkania są słabo ogrzewane a ściany cienkie.
Paulina Zajęcka: Vigo to miasto porównywalne do Lublina jeśli chodzi o wielkość. Jest położone blisko oceanu, jest tam sporo studentów, ale nie jest to typowe studenckie miasto jak na przykład Lublin.

A jakie są wasze wspomnienia z Erasmusa w Hiszpanii? Macie podobne odczucia jak dziewczyny?


...

Odsłon: 6932 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Studia w Hiszpanii - Buenos Dias Erasmus! nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Ewelina Jeglikowska Ewelina Jeglikowska Miłośniczka ludzi, podróży,
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Monter instalacji grzewczych i hydrauliki – Niemcy 12.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Wybierz miasto

Dekarz 10.05.2021 Kraj: Szwajcaria

Stolarz budowlany – Niemcy 10.05.2021 Kraj: Niemcy

Lakiernik przemysłowy – Austria 10.05.2021 Kraj: Austria

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy