Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Putin na Białorusi

07.06.2009 Autor: Pavel Tourtsevitch[ 0 komentarzy ]
Białoruś na mapie Europy

Białoruś na mapie Europy
Źródło: Wikimedia Commons

O czym rozmawiał Putin z Łukaszenką i co z tego wynikło?

Podczas wizyty na Białorusi 28 maja Władimir Putin omawiał z rządzącymi główne zagadnienia, związane ze stosunkami wzajemnymi Rosji i Białorusi.

Sąsiedzka wymiana gruntów.


Moskwa i Mińsk wymieniły się gruntami na podstawie porozumienia, zgodnie z którym rosyjska strona oddaje w posiadanie Białorusi 16,3 hektarów, zlokalizowanych w Czerwonej Polanie pod Soczi. Mińsk, z kolei, odda Moskwie działkę o takiej samej powierzchni, lecz w białoruskiej stolicy. Oprócz tego Białoruś posiądzie prawo na 49- letnią dzierżawę gruntów pod sanatoriami "Biała Ruś" i "Białoruś" znajdujące się Soczi w rejonie Kraju Krasnodarskiego.

Granica białorusko-rosyjska ma być przyjemna


Oprócz wymiany gruntami, rozważano możliwość usunięcia wszystkich ograniczeń we wspólnym handlu. "Jesteśmy gotowi, rozpatrzyć kwestię zapewnienia równoprawnego i bezgranicznego transferu towarów na rynki obu państw" - oświadczył białoruski premier Siarhiej Sidorski [źródło: www.dni.ru].
Co więcej, mówiono o zlikwidowaniu punktów celnych na granicy rosyjsko-białoruskiej od 2010 roku. Już w najbliższym czasie zlikwidowane zostaną bariery dla osób fizycznych, kierujących samochodami osobowymi, oraz ciężarowymi, co oznacza bezproblemowy przejazd i poruszanie się po Rosji, bez obowiązku rejestrowania się na granicy w obwodzie Briańskim, czy na drodze do Smoleńska.
Pod usuwaniem przeszkód rozumie się również zaplanowane na 1 lipca 2009 roku zniesienie kontroli weterynaryjnej na zachodniej granicy Rosji. Ministerstwa rolnictwa Białorusi i Rosji umówiły się o likwidacji kontroli sanitarnej, co wiąże się z przeniesieniem jej na zewnętrzną granicę państwa sojuszniczego Białorusi.

Putin poda rękę Białorusi


Sytuacja z politycznej sielanki przerodziła się w zaostrzony konflikt, gdy minister finansów Federacji Rosyjskiej Aleksiej Kudrin wyraził wątpliwość w stosunku do wypłacalności Białorusi z zaciągniętych przed laty kredytów. Na szczęście, odpowiedź Putina "co by się nie działo, jeśli będziemy potrzebni – podamy swoją rękę. Rosja zawsze to zrobi" [źródło: www.rian.ru], dyplomatycznie uspokoiła sytuację.

Premier FR zwrócił uwagę na sukcesy Mińska w sferze ekonomicznej. "Ogólnie rzecz biorąc, ekonomika Białorusi w warunkach kryzysu wykazuje nie najgorsze tempo rozwoju" [źródło: www.rian.ru]. Zaznaczył, że wzrost PKB na Białorusi może się równać 1,2-1,5%, podczas gdy we wszystkich innych krajach ten wskaźnik będzie się obniżał. Z kolei Prezes Rady Ministrów białoruskiego rządu Siergiej Sidorskij zapewnił, że problemów ze zwrotem pożyczek nie będzie. Pomimo tego kompania "Gazprom" na prośbę Aleksandra Łukaszenki dokona przedpłaty za trzy kwartały tranzytu rosyjskiego gazu do Europy.

Mińsk nie chce przyjaźni za ruble.


Dzień po spotkaniu, prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, przyrównał rosyjskie władze finansowe do "odmrożonej" białoruskiej opozycji. Zostało to wywołane tym, że nie był pewny czy Rosja udzieli mu kredytu w wysokości 500 milionów dolarów. Poza tym, nakazał rządowi "nie kłaniania się" przed Rosją, i "szukania szczęścia w innej części planety" [źródło: www.rian.ru]. Na odpowiedź rosyjskiego ministra finansów nie trzeba było długo czekać.
Już w poniedziałek, Aleksiej Kudrin przypomniał, że w ciągu ostatnich półtorej roku Rosja udzieliła sąsiedniemu państwu kredytu na sumę około trzech miliardów dolarów.
Według słów ministra, kredytu udzielono na określonych warunkach. Wymagano między innymi bezdeficytowego budżetu, zamrożenia płac, podniesienia taryf oraz przeprowadzenia dewaluacji. Aktualną sytuację minister określił w następujący sposób: „Do spełnienia warunków o charakterze ekonomicznym i krytyki, rząd Białorusi okazał się nie gotowy”[ źródło: www.itar-tass.com].

Gaz i paliwo jądrowe


Podczas wspomnianego wyżej spotkania rozmówcy podjęli również decyzję, że Białoruś będzie kupować "niebieskie paliwo" po średniej rocznej cenie. Moskwa i Mińsk podpisały porozumienie o współpracy w kwestii wykorzystywania energii atomowej w celach pokojowych. Dzięki temu dokumentowi, rosyjska korporacja państwowa, zarządzająca energetyką atomową Rosatom będzie mogła dostarczać sąsiedniemu krajowi paliwo jądrowe. Rosja także rozważa możliwość budowy na terenie Białorusi elektrowni atomowej. Projekt odpowiedniego porozumienia będzie przygotowany we wrześniu 2009 roku. Mińsk poprosił o kredyt na te cele w rozmiarze 9 miliardów dolarów.


...

Odsłon: 4955 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Putin na Białorusi nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Pavel Tourtsevitch Pavel Tourtsevitch Rusycysta
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Fizjoterapeuta 20.05.2021 Kraj: Szwajcaria Miasto: Szwajcaria

Pracownik produkcji (branża spożywcza) 26.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Lopik

Hydraulik instalacji sanitarnych- Szwajcaria 01.06.2021 Kraj: Szwajcaria Miasto: Zermatt

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VpvjYHPhiL: CBiZSLbFov

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dWxVOBAFIX: wZXMqGKjVzuiaN

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy