Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

7 czerwca Polacy będą wybierać swoich reprezentantów do PE

05.06.2009 Autor: Piotr Twardysko[ 0 komentarzy ]
Preferencje wyborcze Polaków w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Preferencje wyborcze Polaków w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Źródło: Ikonografia CBOS

W dniach od 4 do 7 czerwca obywatele Unii Europejskiej będą wybierać swoich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. W Polsce o 50 mandatów walczy ponad tysiąc kandydatów. Jako pierwsi do urn wyborczych poszli obywatele Holandii i Wielkiej Brytanii. W naszym kraju uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln obywateli.

Kandydaci mają jeszcze kilka godzin by przekonać wyborców do tego, że to właśnie na nich warto oddać głos. Przyszli posłowie będą decydować o losie 500 mln obywateli. Parlament odgrywa bardzo ważną role w procesie stanowienia prawa oraz kontrolowania podległych sobie instytucji.

Przed nimi wielkie wyzwania


Pod koniec 2008 roku kryzys na rynku finansów doprowadził system bankowy niemal na skraj załamania. Jego działanie przełożyło się niemal na wszystkie sektory gospodarki 27 państw. Udoskonalenie już istniejących regulacji w dziedzinie finansów będzie jednym z najistotniejszych zadań dla nowego Parlamentu Europejskiego.

W dziedzinie polityki zagranicznej nadal pozostaje nie rozwiązana kwestia wygasłej w ubiegłym roku umowy o partnerstwie i współpracy z Rosją, tak by w przyszłości uniknąć sytuacji związanych z dostawą gazu przez Ukrainę. Ponadto usunięcie istniejących barier pozataryfowych w handlu z Chinami, a także znalezienie rozwiązania konfliktu pomiędzy Palestyną i Izraelem.

Posłów czeka też poważna debata na temat dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe kraje takie, jak Chorwacja, Turcja i była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Unijne aspiracje mają też obywatele Serbii, Czarnogóry i Kosowa. Poważnym problemem jest także ratyfikacja Traktatu Lizbońskiego.
Niemniej ważnym problemem jest też Wspólna Polityka Rolna Unii. Na barkach posłów spocznie przygotowanie gruntownej reformy zaplanowanej na 2013 rok.

Istotnym punktem jest też wypracowanie skutecznych mechanizmów walki z terroryzmem. W trakcie nowej kadencji posłowie rozpoczną prace nad nowymi środkami zapobiegania takim aktom. Wyzwaniem będzie zapewnienie równowagi pomiędzy ochroną i bezpieczeństwem zbiorowym, a prywatnością i prawami podstawowymi obywateli.

Bolączką 27 krajów Unii Europejskiej jest też imigracja. Niemal każdego roku zwiększa się napływ imigrantów do każdego z krajów. Podróż często odbywa się w skandalicznych warunkach. Problem na tyle jest poważny, że wymaga od państwach członkowskich współpracy w zarządzaniu przepływami emigrantów. Tym bardziej, że polityka stosowana w tej dziedzinie przez jeden kraj wywiera skutki względem kraju sąsiadującego, zwłaszcza na południu Europy. Utworzenie zrównoważonej polityki imigracyjnej powinno przynieść korzyści zarówno na północy, jak i na południu.

Wybory nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem


Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się po raz siódmy. Pierwsze odbyły się w 1979 roku. Polacy będę w nich uczestniczyć drugi raz. Prawo wyboru 736 eurodeputowanych ma 375 mln obywateli z 27 krajów wchodzących w skład Unii. Ostatnie sondaże wskazują, że frekwencja w UE wyniesie od 43 do 49 procent.

- W Polsce w trakcie badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej 41 procent respondentów zadeklarowało swój udział w wyborach 7 czerwca. Oczywiście nie oznacza to, iż rzeczywista frekwencja będzie równie wysoka. Jest bowiem regułą, że znacznie więcej osób deklaruje chęć wzięcia udziału w głosowaniu, niż się na nie faktycznie wybierze - czytamy w ostatnim raporcie CBOS.

Ostateczne wyniki wyborów do PE poznamy w niedzielę po godzinie 22.00....

Odsłon: 2719 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł 7 czerwca Polacy będą wybierać swoich reprezentantów do PE nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr Twardysko Piotr Twardysko Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 23.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sontheim

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - również dla par! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems) / Wietze

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

Fizjoterapeuta 18.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Treuchtlingen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy