Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Euro albo złotówka – czy Polacy mogą jeszcze wybierać?

04.03.2012 [ 0 komentarzy ]
Symbol europejskiej waluty nadal budzi w Polakach strach, co  nie wróży dobrze dla przyszłości uczestnictwa Polski w unii walutowej.

Symbol europejskiej waluty nadal budzi w Polakach strach, co nie wróży dobrze dla przyszłości uczestnictwa Polski w unii walutowej.
Źródło: wikipedia.commons

Nowy Przewodniczący PE  stara się odczytać intencje Polski w sprawie euro. Nie jest to łatwe biorąc pod uwagę niezdecydowanie rządu Donalda Tuska.

Nowy Przewodniczący PE stara się odczytać intencje Polski w sprawie euro. Nie jest to łatwe biorąc pod uwagę niezdecydowanie rządu Donalda Tuska.
Źródło: pl.wikipedia.org

Polacy nie wyobrażają sobie w obecnej sytuacji przystąpienia swojego kraju do strefy euro. Jednak już wkrótce może stać się to koniecznością.

Nieporozumienia na szczycie


„Powinniśmy starać się trzymać razem. Polska jest dynamiczną gospodarką i premier Polski zadeklarował jasno, że chce przyłączyć się do strefy euro do 2015 roku” - powiedział nowy szef parlamentu UE, w odpowiedzi na polską determinację w dążeniu do uczestnictwa w szczytach państw Eurolandu. Swój entuzjazm Martin Schulz oparł na deklaracji szefa polskiego rządu, z której jasno wynikało, że Polska do 2015 roku spełni warunki konieczne do przystąpienia do strefy euro. Dobre gospodarcze wyniki i prognozy Polski, a także energiczne zabiegi Donalda Tuska na styczniowym szczycie zostały odczytane nie tylko jako troska o spójność Wspólnoty, ale również jako chęć rychłego przystąpienia Polski do unii walutowej.

Zapowiedzi premiera Donalda Tuska sprzed kilku lat o przystąpieniu Polski do Eurolandu kolejno w 2012, 2013 i 2015 roku są już jednak od kilku miesięcy nieaktualne. Na styczniowym szczycie Rady Europejskiej, gdzie udało się wypracować kompromisowy pakt fiskalny zaakceptowany przez wszystkie, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Czech kraje Wspólnoty, polski premier wspierany energicznie przez ministra finansów Jacka Rostowskiego ostatecznie rozwiał nadzieje Martina Schulza o przystąpieniu Polski do Eurolandu w 2015 roku. „Przewodniczący Schulz jest przyjacielem Polski, może aż za bardzo - to znaczy, życzy nam aż takiego tempa. [...] Zakładamy, że kryteria, jakie stosuje pakt fiskalny i w związku z tym większość czy część kryteriów, jakie decydują o przyjęciu do strefy euro, w 2015 powinniśmy osiągnąć” - wyjaśnił Tusk, dodając, iż „Nie mamy zamiaru wstępować do strefy euro w 2015 roku. To nierealne, a przewodniczący PE debiutował na szczycie UE”. Zdaniem D. Tuska Polska nie wejdzie do 2015 roku do ERM2, czyli nie uda się nam wprowadzić mechanizmu wyrównującego kursy walut przed przyjęciem euro.

Niezręczna pomyłka na szczycie RE pokazała dużą zachowawczość i ostrożność polityczną polskiego rządu. Polska chociaż na forum UE walczy o zachowanie zasady solidarności i spójności Wspólnoty, zabiegając o zminimalizowanie podziału Unii na kraje Eurolandu i pozostałą dziesiątkę, to jednocześnie nie zamierza skakać na głowę do basenu, z którego ciągle wycieka woda. Przyjęcie euro czy chociażby podniesienie takiej dyskusji w kraju, w momencie przedłużającej się finansowej agonii Grecji byłoby politycznym samobójstwem polskiego rządu. Jednak kompletny brak debaty w sprawie euro i cisza, jaka zapanowała nad tym ważnym dla kraju problemem nie mogą długo trwać. Unia walutowa jest najgłębszym z dotychczasowych etapów integracji, który prędzej czy później trzeba będzie zrealizować, aby nie zaprzepaścić dotychczasowych postępów w zjednoczeniu Europy. Trwająca w miejscu polityczna wspólnota, która nie przeprowadzi pogłębienia integracji poprzez wdrożenie unii walutowej we wszystkich krajach członkowskich, straci rację bytu, a już na pewno nie będzie się opierać na zasadach równości i solidarności.

Polska w strefie euro? – wielka niewiadomaWielka polityka w Brukseli toczy się swoim, zabójczym obecnie, rytmem a Polska w sprawie euro truchta w miejscu. Unia walutowa była od zawsze bardzo delikatnym tematem, niechętnie poruszanym w wyborczych kampaniach i politycznych dyskusjach. Premier Tusk szafował datami przyjęcia euro, wśród rządowych propozycji zarówno euro-optymiści jak i krytycy idei unii mogli znaleźć zadowalające ich terminy. Gdy jednak nadchodził wyznaczony czas zawsze ostateczną decyzję odraczano. Jednak kryzysy w strefie euro pokazał również Polsce, iż nie da się dłużej uciekać od tego trudnego tematu. Rozmowy o przyszłości UE to obecnie rozmowy o rozwiązaniu problemów fiskalnych strefy euro. Już nie Bruksela a Frankfurt i Europejski Bank Centralny ze stojącym na jego czele Mario Dragi jest centrum życia UE, od którego zależy jej być lub nie być. Bardzo cicho dzisiaj, ale uporczywie powracają głosy mówiące o konieczności przystąpienia Polski do strefy euro.

W styczniu 2009 roku Rada Ministrów stworzyła wyspecjalizowany organ, który miał zająć się przygotowaniem Polski do przyjęcia nowej waluty. Pełnomocnik Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską oraz utworzone dla jego obsługi Biuro funkcjonuje obecnie w ramach Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki Ministerstwa Finansów. Profesor Maria Elżbieta Orłowska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów pełni funkcję pełnomocnika od lutego 2012 roku i zajmuje się koordynowaniem i monitorowaniem procesu integracji walutowej Polski ze strefą euro.

Numer trzeci Monitora Opinii Publicznej z listopada 2011 roku, będący oficjalnym wydawnictwem Biura Pełnomocnika, przedstawił aktualne wyniki badań opinii publicznej dotyczące wprowadzenia euro w Polsce. Od momentu powołania pełnomocnika, przez 3 ostatnie lata odnotowuje on spadek poparcia dla wprowadzenia nowej waluty w Polsce. Obserwujący sytuację w państwach Eurolandu Polacy nie potrafią dostrzec zalet unii walutowej. Negatywny stosunek do euro ma 53% Polaków tj. o 6% więcej niż rok wcześniej, zaś 9% z nas mniej niż rok temu opowiada się za przyjęciem euro. Już tylko 29% Polaków jest za zmianą waluty.Wysoki jest odsetek respondentów uważających, że z wprowadzeniem euro w Polsce nie będą wiązały się żadne korzyści. Twierdzi tak co czwarty Polak, zaś co piąty z nas uważa, że nowa waluta będzie korzystna, ale dokładnie jakie będą to zyski nie potrafi już powiedzieć. Do tego 70% Polaków wie zbyt mało o ewentualnych zaletach i wadach wprowadzenia euro dla gospodarki. Tylko 20% z nas uważa, że ich wiedza o euro jest wystarczająca.

Strach przed nieznanymSkąd niechęć Polaków do euro? Brak entuzjazmu dla przyjęcia nowej waluty wynika w dużym, jeżeli nie w decydującym, stopniu z niewiedzy społeczeństwa. Stopień poinformowania Polaków o euro jest minimalny. Poza brakiem wiedzy, do euro zniechęca obecna niepewna i dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynkach finansowych. Problemy gospodarcze Wspólnoty pogłębiły kryzys zaufania do UE i jej waluty. Działania informacyjne rządu praktycznie nie istnieją i to nawet pomimo powołania właściwych organów. Brak jest rzetelnej i zrozumiałej dla wszystkich Polaków, dyskusji publicznej o euro. Można odnieść wrażenie, iż rząd celowo wyciszył temat unii walutowej wycofując się ze swoich pierwotnych planów, które szumnie głosiły wprowadzenie euro w 2012 roku. Z każdym rokiem zaś zbliżamy się do momentu, w którym decyzja o przyjęciu euro będzie już nie tylko decyzją o pogłębieniu integracji z UE, ale decyzją o faktycznym pozostaniu w jej właściwych strukturach jako pełnoprawny członek Wspólnoty....

Odsłon: 3561 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Euro albo złotówka – czy Polacy mogą jeszcze wybierać? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 11.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Norymberga

Hydraulik – Belgia 10.05.2021 Kraj: Belgia

Blacharz budowlany – Szwajcaria 12.05.2021 Kraj: Szwajcaria Miasto: Wybierz miasto

Pakowacz – Holandia 10.05.2021 Kraj: Holandia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy