Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Polonista w Brukseli. Polsko-Belgijskie Studia Stosowane na UW

13.12.2011 Autor: Nina Grzelak[ 0 komentarzy ]
Uzupełniające studia magisterskie „Języki, Kultury i Historia Europy Środkowej” wpisują się w ideę rozszerzania wspólnoty europejskiej przez integrację studentów i uczonych.

Uzupełniające studia magisterskie „Języki, Kultury i Historia Europy Środkowej” wpisują się w ideę rozszerzania wspólnoty europejskiej przez integrację studentów i uczonych.
Źródło: stock.xchng

Pod koniec stycznia 2012 r. rozpocznie się rekrutacja na Polsko-Belgijskie Studia Stosowane na UW. Jest to wspaniała oferta dla ciekawych świata polonistów.

Pod koniec stycznia 2012 r. rozpocznie się rekrutacja na Polsko-Belgijskie Studia Stosowane na UW. Polonisto, studiuj na uzupełniających studiach magisterskich w ramach europejskiego programu „Języki, Kultury i Historia Europy Środkowej".


Polsko-Belgijskie Studia Stosowane (PBSS) będą funkcjonować jako część europejskiego programu MAE, w skrócie Master Europejski (Master Européen: Langues, Cultures et Histoires de l’Europe Centrale”, czyli „Języki, Kultury i Historia Europy Środkowej”.


InicjatorzyInicjatywę międzynarodowych studiów drugiego stopnia poświęconych problematyce Europy Środkowej podjęli uczeni z Université Libre de Bruxelles (ULB) we wrześniu 2008 roku. Belgijscy slawiści zaproponowali ideę 6 „stolic akademickich” z Europy Środkowej, które pod kierownictwem ULB realizowałyby program nauczania, umożliwiający wymianę studentów i kadry naukowej. Do projektu zaproszono Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytet Wiedeński, Uniwersytet im. Humboldta w Berlinie, Uniwersytet w Bratysławie, Andrassy University w Budapeszcie i Uniwersytet im. Karola w Pradze.


Program MAE - celUzupełniające studia magisterskie „Języki, Kultury i Historia Europy Środkowej” wpisują się w ideę rozszerzania wspólnoty europejskiej przez integrację studentów i uczonych. Mobilność, którą zakłada MAE, pozwala poznać inne kultury, obyczaje, języki, nawiązać nowe znajomości. Celem projektu jest uwrażliwienie uczestników na różnice kulturowe i przełamywanie wynikających z nich nieporozumień. Cenna jest także perspektywa wymiany doświadczeń i wyników badań między naukowcami z uczelni partnerskich.


ZyskiStudenci mają spędzać pierwszy rok studiów magisterskich na uczelni macierzystej. Najlepsi, po ukończeniu pierwszego roku SUM, będą mogli wyjechać do wybranej uczelni na jednosemestralne stypendia. Zakwalifikowani studenci spędzą trzeci semestr nauki w na badaniach prowadzonych w ramach prac magisterskich. Czekają na nich specjalnie opracowane ścieżki edukacyjne. Studenci studiujący na Polsko-Belgijskich Studiach Stosowanych mają szansę odbyć kilkumiesięczny staż zawodowy w instytucji europejskiej w Brukseli. Uczestnicy programu będą mogli brać udział w seminariach, konferencjach naukowych i praktykach. MAE daje możliwość doskonalenia nauki języka francuskiego, czeskiego lub słowackiego, dzięki dodatkowym, bezpłatnym godzinom lektoratu. Zajęcia będą odbywać się w języku francuskim. Studenci zainteresowani ćwiczeniami w języku angielskim, mogą wybrać zajęcia anglojęzyczne jako dodatkowe.


Program nauczaniaProgram dydaktyczny zaproponowany przez program „Języki, Kultura i Historia Europy Środkowej” zapowiada się bardzo ciekawie. Przełamuje program standardowej polonistyki, którą znajdziemy na polskich uczelniach. Oto przykładowe zajęcia:
  • Polska i Belgia – dialog kultur, literatur i historii,
  • Dzieje książki w Polsce i w Europie,
  • Europejska polityka językowa,
  • Wyzwania dla humanisty w pracy za granicą, w centrum i na peryferiach,
  • Sztuka polska przełomu XIX i XX w. na tle sztuki Europy Środkowej i Zachodniej.
Na IV semestr Polsko-Belgijskich Studiów Stosowanych studenci powrócą do macierzystej uczelni.


Perspektywy zatrudnieniaUczelnie partnerskie chcą, aby doświadczenie zdobyte w ramach programu MAE zaprocentowało w przyszłej pracy absolwentów i naukowców. Celem Mastera Europejskiego „Języki, Kultury i Historia Europy Środkowej” jest przygotowanie specjalistów, którzy w profesjonalny sposób podejmą się pracy tłumaczy, lektorów języków obcych, edytorów, dziennikarzy. Studia MAE są także dla tych, którzy chcieliby związać przyszłość z turystyką, mediami, instytucjami kultury. Możliwości jest wiele.

Informacje na temat Mastera Europejskiego „Języki, Kultura i Historia Europy Środowej”
i Polsko-Belgijskich Studiów Stosowanych są dostępne na stronie Zakładu Stylistyki i Edytorstwa Instytutu Polonistyki Stosowanej UW w zakładce Polsko-Belgijskie Studia Stosowane (PBSS):
http://www.ips.polon.uw.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=48&Itemid=236


...

Odsłon: 3727 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Polonista w Brukseli. Polsko-Belgijskie Studia Stosowane na UW nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Nina Grzelak Nina Grzelak Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Hydraulik instalacji grzewczych i sanitarnych – Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy

Fizjoterapeuta 21.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Donauwörth

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Monter/Mechanik przyczep rolniczych – Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy