Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Siedem grzechów głównych Silvio Berlusconiego

13.11.2011 Autor: Barbara Łukaszewicz[ 0 komentarzy ]
Silvio Berlusconi podał się do dymisji

Silvio Berlusconi podał się do dymisji
Źródło: Wikimedia Commons

Były premier Włoch - Silvio Berlusconi z byłym prezydentem USA

Były premier Włoch - Silvio Berlusconi z byłym prezydentem USA
Źródło: Wikimedia Commons

Były włoski premier do świętych nie należy. Kryzys Włoch okazał się początkiem końca jego kariery politycznej. Jakie kontrowersyjne posunięcia premiera Włoch przysporzyły mu najwięcej wrogów?

Postać byłego premiera Włoch można chyba bez obaw nazwać kuriozalną. W kraju siedziby papieża na czele rządu stał człowiek oskarżany o organizowanie seksualnych orgii, o korupcję i zamieszanie w szemrane interesy. Jednak rodacy przez wiele lat mieli słabość do uroku osobistego premiera i jego bezceremonialnego stylu bycia. Porównuje się Berlusconiego nawet do Benito Mussoliniego, bo to on jako ostatni tak bardzo zdominował włoską scenę polityczną. Obecne zadłużenie Włoch okazało się jednak dla premiera gwoździem do trumny. I ten fakt mogą potwierdzać słowa oponentów Berlusconiego o nieumiejętności zarządzania państwem i prowadzenia włoskiej gospodarki. Dzisiaj Berlusconi nie ma żadnych dowodów, żeby udowodnić, że jest inaczej. Pod ścianą postawił go włoski prezydent Napalitano, który zapowiedział konsultacje z szefami włoskich partii w sprawie absolutorium budżetowego. Głosowanie ujawniłoby, że premier utracił większość w sejmie.

Berlusconiego opuścili jego dawni sojusznicy, został oskarżony o nieumiejętność poradzenia sobie z problemami włoskiej gospodarki. Na jego niekorzyść przemawia też fakt, że oficjalnie nie poczuwał się do odpowiedzialność i o dwumilionowe zadłużenie Włoch. 8 listopada zapowiedział jednak rezygnację ze stanowiska szefa rządu. Najpierw chciał doprowadzić do końca ustawę antykryzysową. Jednak znamienne jest, że to nie Włosi zdecydowali o dymisji Berlusconiego, ale rynki starego kontynentu. Jego odejście było konieczne nie tylko dla sytuacji gospodarczej jego kraju, ale i pozostałych członków strefy Euro.

Przypomnijmy więc sobie o największych skandalach związanych z kontrowersyjnym politykiem, który po latach bulwersowania swoim stylem życia odchodzi z włoskiej polityki.

Problemy Włoch


„Financial Times” napisał, że premierzy Włoch i Grecji – dwóch państw, od których zaczęły się problemy całej strefy euro – mają ze sobą wspólne trzy rzeczy: obaj utrzymują się przy władzy niewielką większością, są skłóceni ze swoimi ministrami finansów i nie dotrzymują obietnic, gdy ich kraje najbardziej potrzebują sprawnie działającej władzy. A taki moment bez wątpienia panuje teraz w kraju Berlusconiego. Szacuje się, ze Włochy są zadłużone na ponad 2 biliony euro. Centroprawicowa partia Forza Italia, na której czele stanął Berlusconi, wypłynęła na początku lat 90. dzięki poważnemu kryzysowi politycznemu i gospodarczemu, jaki wtedy dotknął Włochy. Teraz sama stała się ofiarą innego kryzysu, który swoim zasięgiem obejmuje Europę. Na wieść o rezygnacji Berlusconiego indeksy giełdowe poszły w górę, a rodacy mają już dość pogłębiającego się chaosu i decyzji o likwidacji ulg podatkowych, która spowodowała liczne strajki. Pogłębienie się kryzysu trzeciej gospodarki w Europie i tak spowodowało już wystarczająco dużo zamieszania. Dlatego era Berlusconiego musiała dobiec końca.

Korupcja


W maju tego roku Berlusconi stanął przed sądem pod zarzutem korupcji. Został oskarżony o próbę przekupienia brytyjskiego adwokata Davida Millsa w zamian za złożenie zeznań korzystnych dla Berlusconiego. Z kolei w czerwcu uznano go za współwinnego przekupywania sędziów w latach 90. Sprawa dotyczyła sprzedaży włoskiego wydawnictwa rodziny Mondadorich. Zarzuca mu się również, że w 1985 roku przekupił sędziów, aby ci nie dopuścili konkurencji do wykupienia sieci włoskich supermarketów SME.

Awantury z politykami


Berlusconi nie ma łagodnego charakteru. Przekonali się już o tym niejedni włoscy opozycjoniści. W 2006 roku nazwał zwolenników swojego konkurenta Romano Prodiego „fiutami”. O Obamie powiedział, że ma wszystkie atuty do rządzenia, bo jest „młody, przystojny i opalony”. Na nawoływania włoskiej opozycji o przeproszenie Obamy, Berlusconi nazwał ich „imbecylami bez poczucia humoru”. Gdy Berlusconi w końcu postanowił zadzwonić do Obamy z przeprosinami, ten podobno nie odebrał telefonu. Znane są też utarczki słowne, jakie Berlusconi prowadził z Angelą Merkel, szczególnie w ostatnim nerwowym dla obu krajów czasie. We wrześniu dziennikarze natrafili na niecenzurowany wywiad z jednym z dziennikarzy, w którym nazywa ją „niedoj***ą tłustą k***ą”. Wszystkiemu oczywiście zaprzeczyła należąca do niego gazeta „Il Giornale”.

Bunga Bunga


Czyli wyuzdane orgie, na których podobno gościł sam George Clooney, prostytutki, oskarżenie o seks z nieletnią, alkohol, viagra, zdjęcia, które wyciekły do prasy i liczące ponad 20 tysięcy stron akta prokuratury w sprawie stosunków z nieletnią.

Kadafi


Świat obiegło zdjęcie z marca 2010 roku, na którym Berlusconi całuje Kadafiego w rękę. Podobno podczas oficjalnej wizyty byłego dyktatora Libii politycy urządzali wspólne orgie w beduińskim namiocie Libijczyka. Łączyły ich przede wszystkim wspólne interesy. Na wiadomość o śmierci przyjaciela Berlusconi zareagował zadziwiająco spokojnie: „Tak przemija chwała świata. Teraz wojna się skończyła”.

Handel ludźmi


31 października tego roku okazało się, że Berlusconi został wymieniony w amerykańskim raporcie wymieniającym podejrzanych o handel ludźmi. Znalazł się na niej jako jedyny europejski polityk. Stało się to za sprawą podejrzeń o seks z nieletnią Marokanką Karimą El Mahroug. Istnieje podejrzenie, że na „bunga bunga” sprowadzili ją współpracownicy Berlusconiego, w związku z czym istniej podejrzenie, że została ona wykupiona. Został też oskarżony w raporcie o „prostytucję dziecięcą”.

Seksizm


Słabość byłego premiera do kobiet nie jest niczym nowym. Nie potrafił się opanować nawet w trakcie oficjalnych spotkań z politykami. Niemal zawsze świat obiegają ujęcia oglądającego się za kobietami Berlusconiego. We Włoszech powstał nawet głośny dokument opowiadający o upokarzającym wykorzystywaniu kobiet we włoskiej telewizji. Jest to film „Ciała kobiet” Lorelli Zanardo i Marca Malfiego Chindemiego. W mediach należących do Berlusconiego kobiety są traktowane przedmiotowo. Berlusconi z jednej strony apelował o parytety, wyrażał konieczność zwiększenia liczby kobiet w parlamencie, z drugiej strony kobieta, to dla niego przede wszystkim sposób na zaspokojenie własnych potrzeb.

...

Odsłon: 4876 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Siedem grzechów głównych Silvio Berlusconiego nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Barbara Łukaszewicz Barbara Łukaszewicz Redaktorka
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 22.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Nidda

Stolarz (produkcja mebli) – Austria 01.06.2021 Kraj: Austria

Operator wózka widłowego 26.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Meulebeke

Rzeźnik (TRYBOWACZ) – Belgia 01.06.2021 Kraj: Belgia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy