Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Agnieszka Janusz: „Chcę zadbać o interesy polskich pracowników we Włoszech”

22.09.2011 Autor: Nasz Swiat [ 2 komentarze ]
Kandydatka do Sejmu RP - Agnieszka Janusz

Kandydatka do Sejmu RP - Agnieszka Janusz
Źródło: foto z archiwum prywatnego

Urodziła się w Poznaniu, ale od 13 lat mieszka we Włoszech. Prawniczka, od lat zawodowo i społecznie pomaga polskim emigrantom we Włoszech rozwiązywać ich problemy prawne i biurokratyczne.

Mieszka Pani we Włoszech od wielu lat. Jako prawniczka przy współpracy z instytucjami polskimi pomaga Pani Polakom tu mieszkającym w rozwiązywaniu problemów natury biurokratycznej. Na jakie trudności najczęściej oni napotykają?
Te problemy to zwłaszcza nagminne naruszanie praw pracowniczych. Wielu polskim pracownikom nie jest wypłacane regularnie wynagrodzenie, nie są dostarczane dokumenty, potwierdzające uiszczenie przez pracodawcę składek na ubezpieczenie społeczne. Wiele matek boryka się z problemem wyegzekwowania alimentów na dzieci oraz przyznania im opieki prawnej nad nimi. Ofiary wypadków mają trudności z otrzymaniem należnych im pieniędzy z tytułu odszkodowania, pomimo korzystnego wyroku sądu.

W jaki sposób, jako posłanka, chciałaby Pani pomóc polskim pracownikom we Włoszech w rozwiązaniu ich problemów?
Uważam, że niezbędne jest stworzenie sieci punktów poradnictwa prawnego w języku polskim, w których nieodpłatnie lub za niewielką opłatą (na kieszeń emigranta) nasi rodacy mogliby otrzymać fachową i skuteczną pomoc.

Nie zapominajmy, że wielu naszych rodaków mieszka we Włoszech ze swoimi rodzinami. Dlatego też ze względu na dzieci polskich emigrantów należałoby pozyskać fundusze na sfinansowanie nauki języka polskiego dla małych Polonusów. Jeżeli nie byłoby to możliwe na poziomie centralnym, starałabym zaangażować samorządy lokalne, zwłaszcza miasta czy regiony zbliźniaczone z polskimi.

Stara się Pani promować Polskę jako kraj nie tylko atrakcyjny turystycznie, ale również pod względem inwestycyjnym. Jakie dziedziny polskiej gospodarki mogłyby zainteresować włoskich inwestorów?
Przez kilka ostatnich lat miałam okazję aktywnie uczestniczyć w inicjatywach gospodarczych organizowanych przez polskie instytucje państwowe i nie tylko, podczas których prezentowałam włoskim przedsiębiorcom szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych w Polsce.

Jako poseł chciałabym wzmocnić wymianę handlową z Polską, poprzez promocję rodzimego eksportu, zwłaszcza produktów z branży przetwórczo-spożywczej. Polskie rolnictwo ma duży potencjał, a nasza wyśmienita żywność może zyskać uznanie również mieszkańców Półwyspu Apenińskiego.

W jaki sposób uważa Pani, ze można by zacieśniać więzi młodych Polaków z Ojczyzną, którzy często urodzili się już we Włoszech?
Podstawą utrwalania więzi młodego pokolenia Polaków, którzy urodzili się i mieszkają poza granicami są zajęcia w polskich szkołach i uczestnictwo w wydarzeniach, podczas których dzieci młodzież mają okazję spotkać swoich rówieśników i rozmawiać z nimi w języku ojczystym. Mam synka Fausta, który uczęszcza do szkoły polskiej i chociaż lekcje tam odbywają się raz na dwa tygodnie, to poprzez sam fakt zyskania polskich przyjaciół Polska jest mu bliska. Uważam, że powinny być organizowane dla polonijnych dzieci wyjazdy do Polski o charakterze edukacyjnym. Musimy również zapewnić naszym pociechom stały dostęp do polskich książek i czasopism.

Dlaczego warto na Panią głosować?
Warto na mnie głosować, ponieważ jestem jedną z Państwa, znam wasze problemy i pomagam je rozwiązywać. Wyborcze hasło PSL brzmi „Człowiek jest najważniejszy” ja dodaję do niego, że „Polak powinien być dumny z tego, że jest Polakiem”. Chciałabym, żebyśmy byli dumni z naszego pochodzenia, żeby nasza Ojczyzna zapewniła nam podstawę do tego, aby każdy z nas mógł kreować pozytywny wizerunek Polski. Najprościej mówiąc chciałabym, aby miedzy nami a nasza Ojczyzną istniał dialog, wzajemne wspieranie się na każdym polu.
Głosujcie na mnie, ponieważ nie będąc zawodowym politykiem mam w sobie dużo spontanicznego entuzjazmu. Głosujcie na mnie, ponieważ jestem prawnikiem i znam mechanizmy prawa. Głosujcie na mnie, ponieważ jestem kobietą i matką, a kobiet cały czas jest w parlamencie za mało.

rozmawiały Danuta Wojtaszczyk i Anna Malczewska
http://www.naszswiat.net

Agnieszka Janusz
urodziła się 11 stycznia 1974 roku w Poznaniu. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji na kierunku prawo UAM w Poznaniu. W czasie studiów uczęszczała na zajęcia fakultatywne z różnych dziedzin prawa międzynarodowego. Na czwartym roku wyjechała na stypendium europejskiego programu TEMPUS do Catanzaro. Podczas pobytu we Włoszech poznała męża, który w tym czasie studiował medycynę na Uniwersytecie w Catanzaro. W roku 1998 wyjechała z Polski do Włoch na stałe, gdzie rok później wyszła za mąż, a w roku 2001 urodził się jej syn Fausto.
W 2003 roku z całą rodziną przeprowadziła się z Kalabrii do Monzy, a w grudniu tego samego roku podjęła pracę w sekretariacie Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie. W maju 2004, kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej zdecydowała się na odbycie aplikacji adwokackiej, pozostawiła pracę w konsulacie, aby w 2005 r. rozpocząć współpracę z włoską kancelaria prawną. Współpraca ta trwa do dnia dzisiejszego.
W swojej pracy na co dzień styka się z Polakami we Włoszech, którzy borykają się z różnego rodzaju problemami prawnymi. Oprócz tego promuje nasz kraj zarówno pod względem gospodarczym, turystycznym, jak i kulturalnym, współpracując z instytucjami i prywatnymi firmami.
Lubi zdrowy tryb życia, uwielbia spacery i wycieczki rowerowe. Od kiedy jej syn jest uczniem Szkoły Polskiej w Mediolanie bierze czynny udział w organizacji imprez szkolnych, m.in.: przy współpracy konsulatu, władz lokalnych oraz innych instytucji i firm polskich.

...

Odsłon: 4697 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Agnieszka Janusz: „Chcę zadbać o interesy polskich pracowników we Włoszech”:

Komentarz

eli

2012-05-15, 22:14

piękna sprawa ale w jaki sposób jednosc polaków na wygnaniu jest bardzo potrzebna idea bardzo mi się podoba ale gdzie znalezc kontakt z osobą kompetentną jak pani Agnieszka Janusz naprzykład przez internet prosze namiary


Komentarz

Grzegorz Laskowski |

2012-08-22, 14:47

Alimenty, alimenty i alimenty powinny stać się reliktem przeszłości zamienionym na dywidendę wypłacaną każdej osobie z budżetu państwa, które jest ich wspólnym przedsiębiorstwem.

Innym argumentem przemawiającym za przeniesieniem utrzymania dzieci na społeczeństwo jest obowiązek podatkowy, który prędzej czy później stanie się udziałem dzieci.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Nasz Swiat Nasz Swiat Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Spawacz MIG/MAG – Belgia 01.06.2021 Kraj: Belgia

Kierowca zawodowy (k/m) - transport lokalny - Niemcy 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Cukiernik / Piekarz – Belgia (do 700€/ tyg.) 01.06.2021 Kraj: Belgia

Praca WAKACYJNA dla MATURZYSTÓW i STUDENTÓW - zgłoś się już dzisiaj! 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy