Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Autostopem po Europie Wschodniej - o czym trzeba pamiętać?

06.09.2011 Autor: Agata Kowal[ 1 komentarz ]
gest łapania stopa

gest łapania stopa
Źródło: Wikipedia

krajobrazy Rumunii

krajobrazy Rumunii
Źródło: Wikipedia

jezioro Balaton, Węgry

jezioro Balaton, Węgry
Źródło: Wikipedia

typowy krajobraz Ukrainy, barwy flagi

typowy krajobraz Ukrainy, barwy flagi
Źródło: Wikipedia

Słowacja, Węgry, Rumunia, Ukraina – co trzeba wiedzieć i o czym pamiętać podczas podróży autostopem?

Wszyscy wiemy, jakie zalety niesie ten sposób podróżowania – żaden inny środek transportu nie da nam takich okazji do kontaktu z ludźmi, mieszkańcami krain, które aktualnie chcemy poznać. Czekać nas mogą również niezliczone niespodzianki: zapewnienie noclegu, niezaplanowane „odskocznie” na trasie (zapewnione przez kierowców, którzy koniecznie chcą nam pokazać jakiś cudowny zakątek ich kraju) lub całkowita jej zmiana. Aby móc wybrać się w taką podróż, bez wątpienia trzeba zabrać ze sobą dużą dawkę spontaniczności i być przygotowanym na improwizację w trasie. Nie można też jednak zapominać o wielkim niebezpieczeństwie jakie niesie podróżowanie autostopem i pamiętać o istotnych zasadach obowiązujących każdego autostopowicza.

Kilka podstawowych wskazówek:


 • Lepiej jest wybrać trasę dłuższą i bardziej uczęszczaną, niż tę najkrótszą.
 • Dobrze jest omijać duże miasta, jeżeli nie chce się ich zwiedzać (wydostawanie się z nich na wylotówki jest torturą).
 • Stopa łapie się w miejscu, gdzie jesteśmy dobrze widoczni i gdzie można się zatrzymać (pobocze, zatoczka autobusowa), oraz tam, gdzie samochody jadą wolno (za światłami, skrzyżowaniami itp.).
 • Jeżeli już utknęliśmy i nigdzie nie możemy znaleźć korzystnego miejsca, można… stanąć w miejscu najgorszym. Zawsze jest możliwość, że ktoś się zatrzyma, aby powiedzieć Ci, że tu nikogo nie złapiesz i podwiezie w odpowiednie miejsce :)
 • Należy unikać autostrad. Samochody nie mają możliwości, aby się zatrzymać, łapanie stopa na autostradach jest karalne. Pomóc mogą wtedy wjazdy, przed którymi można stanąć lub stacje benzynowe (można podejść i zapytać kierowców stojących samochodów).
 • Autostopowicz jest świetnym celem dla złodziei. Nie wolno wkładać plecaka do bagażnika, natomiast pieniądze trzymać trzeba blisko siebie.
 • Na czas zwiedzania miast można zostawić plecak w przechowalni (lub bezpłatnych przechowalniach w supermarketach).

  SŁOWACJA


  Słowacja jest krajem tranzytowym, więc jest ogromna szansa, iż (jeżeli ten kraj nie stanowi celu podróży), złapiemy od razu stopa do Budapesztu. Przez Słowację można przejechać bardzo szybko, z polskim kierowcą tira złapanym jeszcze na terenie naszego kraju.
  • Słowacja należy do strefy Schengen; nie ma problemów z minięciem granicy polsko-słowackiej.
  • Na trasach międzynarodowych jeździ sporo obcokrajowców (w tym właśnie Polaków), którzy chętnie biorą w długie trasy, najczęściej prosto do Węgier.

  WĘGRY


  Węgry to chyba najlepszy kraj Europy Wschodniej, być może i w ogóle Europy, jeśli chodzi o autostop. Miejscowi zatrzymują się bardzo chętnie, często również kobiety i ludzie starsi. Jeżeli stoi się w dobrym miejscu na okazję nie czeka się dłużej niż 10 minut.
  • O ile nie ma problemu z życzliwością Węgrów, o tyle już z komunikowaniem się są ogromne trudności. Należy nauczyć się najważniejszych zwrotów po węgiersku, ponieważ, wbrew obiegowej opinii, prawie nikt nie zna choćby podstaw niemieckiego. O angielskim można zapomnieć.
  • Lepiej jest omijać Budapeszt, jeżeli nie chce się go zwiedzać. Powrót z centrum na wylotówkę zajmie cały dzień.
  • Trzeba pamiętać, iż węgierskie „S” – czytamy jak „Sz”, a „Sz” jak „S”. Jest to o tyle istotne, iż przeczytanie niektórych wyrazów „po polsku” może wywołać wiele niechcianych problemów komunikacyjnych.

  RUMUNIA


  Rumunia jest krajem tranzytowym, co bardzo ułatwia podróżowanie. Ludzie są bardzo gościnni i często zapraszają do swoich domów. Piękny kraj (góry, delta Dunaju, Morze Czarne ) i przyjacielscy ludzie. Zaskakuje również mocno tradycyjna kultura wiejska w Rumunii.
  • W Rumunii przyjęte jest płacić za stopa. A to z racji, iż autostop pełni tam praktycznie funkcję komunikacji podmiejskiej i międzymiastowej.
  • Za stopa płacą lokalni, natomiast turyści zagraniczni są mocno uprzywilejowani. Trzeba jednak na wstępie ustalić, że nie chce się płacić lub nie ma się pieniędzy.
  • Na poboczach, łapiąc stopa, stoją często całe rodziny, z dziećmi i starszymi ludźmi. Autostopem jeżdżą wszyscy miejscowi, także konkurencja jest ogromna :) Często do samochodu chce jednocześnie załadować się kilkanaście osób. Jednak, jak już wspomniałam, turyści, jako „egzotyczni”, mają większe przywileje.

  UKRAINA


  Dzikie góry, malownicze wyżyny, ciepłe morze z Półwyspem Krymskim, a wszystko to w zasięgu ręki tuż za naszą granicą. Sami Ukraińcy to naród bardzo życzliwy i przyjazny, lecz niestety bardzo interesowny. Wynika to z wszechobecnej biedy. Dlatego za podwiezienie zazwyczaj oczekuje się zapłaty.
  • Może udać się jazda autostopem za darmo, ale trzeba to koniecznie najpierw ustalić z kierowcą. Wbrew pozorom, często można dojść do porozumienia.
  • Jeżeli nie ma się szczęścia, a nie chce płacić się za autostop , idealnym rozwiązaniem są pociągi. Transport publiczny jest na Ukrainie wręcz śmiesznie tani. Pociągi, oprócz bardzo korzystnej ceny, są niebywale bezpieczne i wygodne. Można przejechać cały kraj w dobrych warunkach po najmniejszych kosztach.


...

Odsłon: 9746 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Autostopem po Europie Wschodniej - o czym trzeba pamiętać?:

Komentarz

Anna | Trenerka rozwoju osobistego, dziennikarka,...

2011-09-08, 17:58

Autostopem przez Ukrainę, Krym, Mołdawię, Rumunię i Bułgarię do Turcji.

http://edukacjadomowa.monomit.pl/ksiega-wypraw/do-edka-dochody-i-po-dalsze-przygody

Kaukaz autostopem;
http://edukacjadomowa.monomit.pl/ksiega-wypraw/duzy-kaukaz-gruzja-z-glowa-w-chmurachPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Agata Kowal Agata Kowal Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik ogólnobudowlany – Niemcy ( 11€/h netto + darmowe zakwaterowanie) 21.05.2021 Kraj: Niemcy

Elektryk budowlany (do 2700€/mc) – Austria 01.06.2021 Kraj: Austria Miasto: Vorarlberg

Monter płyt kartonowo-gipsowych – Szwajcaria (kontrakt na 2 lata!) 21.05.2021 Kraj: Szwajcaria

Spawacz MIG/MAG – Belgia 21.05.2021 Kraj: Belgia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy