Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Prezydencja Polski w Unii - krótka charakterystyka

06.08.2011 Autor: Marta Zagrajek[ 1 komentarz ]
Prezydencja Polski w Unii Europejskiej - logo

Prezydencja Polski w Unii Europejskiej - logo
Źródło: Polska prezydencja 2011

Akcesja Polski do Unii Europejskiej ściśle wiązała się z nabyciem praw i otrzymaniem obowiązków. Jednym z nich jest prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Prezydencja Polski przypada w II połowie 2011 r., w formie zmienionej Traktatem Lizbońskim (TL), który wszedł w życie 1 grudnia 2009 r. Co więcej, jest to pierwsze sprawowanie powyższej funkcji przez Polskę. Celem tego artykułu jest przedstawienie zmian, które zaszły po wejściu Traktatu z Lizbony w życie oraz najważniejszych wyzwań stojących przed Polską w sprawowaniu prezydencji, w połączeniu z przygotowaniami do przewodniczenia Radzie UE.

Zmiany z Traktatu LizbońskiegoOstatnio ratyfikowany traktat zmienia sytuację prezydencji jakościowo. Dotychczas to kraj przewodniczący Radzie jednocześnie czuwał nad czynnościami Rady Europejskiej oraz zajmował się sprawami zagranicznymi przez 6 miesięcy swojej prezydencji. Wydłużający się okres oczekiwania na sprawowanie funkcji oraz chęć jednolitej i efektywnej pracy instytucji unijnych, wymogły na państwach podjęcie działań w kierunku ulepszenia struktury prezydencji. Zmiany, które proponuje Traktat z Lizbony są zwieńczeniem wielu pomysłów rodzących się od dłuższego czasu, zawartych także w „Konstytucji dla Europy”- traktacie konstytucyjnym, który nie wszedł w życie. Prezydencja według TL składa się z kilku elementów tworzących spójną całość i mających zapewnić sprawne działanie całej UE. Nadal stanowią ją przedstawiciele państw członkowskich rotacyjnie, oprócz przewodniczenia Radzie ds. Zagranicznych, której teraz przewodniczącym będzie Wyższy Przedstawiciel ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (do tej pory był to minister spraw zagranicznych danego państwa).

Trio prezydencji i jej ograniczeniaPonadto TL wprowadza sprawowanie prezydencji wspólnie przez 18 miesięcy przez 3 państwa, uwzględniając różnorodność oraz równowagę geograficzną w ramach UE. W praktyce oznacza to jedno państwo duże, jedno spośród starych członków UE oraz jedno spośród nowych państw Unii. Polska jest w grupie razem z Danią i Cyprem, dzięki czemu został urzeczywistniony powyższy warunek. Zachowany został okres 6-miesięcznego sprawowania funkcji, niemniej jednak pozostałe kraje wspierają przewodniczący kraj oraz mogą uzgadniać między sobą poszczególne rozwiązania interesujących je zagadnień. TL zastąpił przewodniczenie kraju sprawującego prezydencję nad Radą Europejską (RE), utworzeniem instytucji Przewodniczącego RE, popularnie zwanego Prezydentem UE, w wyniku czego rola prezydencji została ograniczona nieomal do Rady UE. Analogicznie wprowadzenie Wyższego Przedstawiciela ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wiąże się z ograniczeniem roli państwa przewodniczącego w kwestiach polityki zagranicznej.

Przygotowania do przewodniczenia Radzie UEDla Polski oznacza to nie tylko skrupulatne przygotowania do prezydencji, ale także utrzymywanie dobrych stosunków z osobami powołanymi na wprowadzone przez TL stanowiska. Dzięki temu Polska będzie miała wpływ na działania, które będą już w granicach kompetencji wymienionych wyżej organów. Przygotowania do przewodniczenia Radzie UE w dużej mierze polegają na ustaleniu priorytetów, które państwo chce osiągnąć przez okres swojego „panowania”. Należy pamiętać, że każda prezydencja podlega ocenie i to właśnie realizacja własnych priorytetów przesądza o pozytywnych bądź negatywnych opiniach, w związku z tym powinny one być jak najbardziej możliwe do osiągnięcia.

Wybór priorytetów - kryteriadwa kryteria, na które dzieli się założone przez państwa cele:
  • atrakcyjności – zgodne z interesami narodowymi, ale mogące być projektem europejskim realizowanym w interesie całej UE oraz wpływające pozytywnie na wizerunek państwa na arenie międzynarodowej,
  • b. prawdopodobieństwa – możliwość realizacji założonych celów (zarówno ocena własnych możliwości jak i reakcji na nie innych państw członkowskich).
Hiszpania, która urzędowała w I połowie 2010 r., obrała za swoje priorytety przeciwdziałanie zmianom klimatu, poprawę równości kobiet i mężczyzn, budowanie jedności europejskiej oraz oczywiście ożywienie gospodarcze. Niestety, państwo w tym krótkim przedziale czasowym tak naprawdę nie jest w stanie zrealizować swoich planów jeśli chodzi o konkretne akty prawne (okres przyjęcia ostatecznego aktu prawnego potrafi trwać 22 miesiące!). Ma jednak możliwość zainicjować określone działania bądź obserwować bacznie interesujące sprawy w okresach przed swoją prezydencją.

Co jeszcze wpływa na nasze priorytety?Z priorytetami wiąże się również ogólne hasło towarzyszące działaniom państwa, z reguły ma ono związek z najważniejszym celem i jest jego skondensowaną wersją. Nie bez znaczenia jest sytuacja na arenie międzynarodowej przy wyborze i późniejszej realizacji priorytetów, w szczególności mam tu na myśli sytuacje, których nie da się w żaden sposób przewidzieć (kataklizmy, kryzysy).

Dlaczego prezydencja jest tak istotna?Polska przewodniczy Radzie UE po raz pierwszy od czasu akcesji, jest więc to dla nas sprawdzian umiejętności oraz ważna lekcja prowadzenia polityki ponadnarodowej. Powinniśmy być przygotowani do wykonywania powierzonych zadań, zarówno pod względem finansowym i organizacyjnym, jak i z odpowiednim zasobem ludzkim. Nasze priorytety powinny być realne do osiągnięcia oraz powinny akcentować nasze mocne strony, w których możemy przypuszczać, że zrealizujemy się wymiernie, dzięki czemu otrzymamy reputację dobrego partnera w interesach.

Okoliczności naszej prezydencjiWystąpienie kryzysu ekonomicznego musi zostać wzięte pod uwagę, gdyż pociągnął on za sobą wzrost bezrobocia i konieczne jest ukierunkowanie działań na ożywienie wzrostu gospodarczego. Co więcej, Polska w ramach trio z Danią i Cyprem, będzie stanowić pierwszą prezydencją grupową od wprowadzenia w życie TL, stosującą jego postanowienia w ramach swojego wspólnego programu. Ta perspektywa będzie wymagała współpracy, umiejętności dojścia do kompromisów oraz asertywności w dążeniu do osiągnięcia wspólnych interesów na poziomie Unii Europejskiej. W czasie polskiego przewodnictwa dyskutowana będzie również Nowa Perspektywa Finansowa na lata 2014-2020, będąca jednym z ważniejszych wydarzeń w okresie naszej prezydencji i jednocześnie jednym z najtrudniejszych, bowiem ustalanie wydatków i dochodów jest zjawiskiem delikatnym i kontrowersyjnym.

Prezydencja Polski w Unii - co jeśli uda nam się "zdać ten egzamin"?Wyzwania stojące przed Polską wymagają ogromnego trudu i umiejętności przezwyciężania przeszkód w dążeniu do realizacji swoich założeń. Retrospekcyjnie patrząc profity płynące z ich osiągnięcia wynagradzają wysiłki podjęte w związku z ich wdrażaniem. Zdanie egzaminu, jakim jest prezydencja, będzie dla Polski krokiem naprzód. Wywiązując się z tak ważnego zadania, potwierdzi ona swoje kompetencje i zapewni szacunek oraz uznanie starszych krajów zintegrowanej Europy. Nie wspomnę już o dumie rozpierającej serca Polaków, których kraj podołał powierzonej mu, istotnej dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, funkcji. Niewątpliwym plusem będzie także wzrost aprobaty dla członkostwa w UE oraz wiedzy na temat zjednoczonej Europy wśród obywateli naszego kraju.

Bibliografia


Biuletyn Analiz nr 22, UKIE, Warszawa 2009,
Traktat z Lizbony,
Priorytety Hiszpanii....

Odsłon: 5263 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Prezydencja Polski w Unii - krótka charakterystyka:

Komentarz

Enigma |

2011-08-07, 07:36

Bardzo fajny materiał. W skrócie można się dowiedzieć podstawowych informacji, jednakże bardzo przydatnych. No i mam nadzieję, że nie damy plamy podczas naszego Przewodnictwa :)Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Marta Zagrajek Marta Zagrajek Praktykantka
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Cieśla szalunkowy – Niemcy (darmowe zakwaterowanie) 21.05.2021 Kraj: Niemcy

Pracownik fizyczny (k/m) - pakowanie i przeładowywanie kabin prysznicowych 10.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Herzlake

Komisjoner (k/m) - Niemcy - dla MATURZYSTÓW i UCZNIÓW! 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel / Ibbenbüren

Pracownik produkcji (branża spożywcza) 26.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Lopik

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy