Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Młodzi Hiszpanie protestują przeciwko bezrobociu

22.05.2011 Autor: Stanisław Dąbrowski[ 2 komentarze ]
Jedno z haseł wzniesionych podczas protestów w Madrycie

Jedno z haseł wzniesionych podczas protestów w Madrycie
Źródło: commons.wikimedia.org

Od kilku dni w Hiszpanii odbywają się masowe protesty przeciwoko wysokiemu bezrobociu, klasie politycznej i antykryzysowej polityce rządu. Jednocześnie dziś (22.5) odbywają się wybory lokalne.

W protestach udział biorą młodzi ludzie, wśród których poziom bezrobocia wynosi obecnie 45%, mają one miejsce w największych miastach - od Madrytu, gdzie na głównym placu Puerta del Sol zgromadziło się około 30 tysięcy osób, po Barcelonę, Walencję, Sewillę i Bilbao.
Protestujący twierdzą, że ich protest jest wymierzony w całą klasę rządzącą, która jest oskarżana m.in. o korupcję i łamanie prawa, a nie jedynie w rząd.
Domagają się stworzenia nowych miejsc pracy, polepszenia warunków życia, bardziej sprawiedliwego systemu demokratycznego oraz zmian w rządowym programie oszczędnościowym. Powołują się na inspirację arabską 'zimą ludów' - serią protestów w Egipcie, Libii, Tunezji, Jemenie i Syrii przeciwko władzom.
Nie nawołują do wstrzymania się w wyborach ani do poparcia konkretnych kandydatów. Część osób ma zaklejone taśmą usta, co sugeruje, że mają więcej do powiedzenia.

Całkowita stopa bezrobocia w Hiszpanii to 21.3%, co stanowi najwyższy wynik wśród wszystkich rozwiniętych państw świata.

Protesty są nielegalne


Protesty są bardzo dobrze zorganizowane i przebiegają spokojnie, organizatorzy zabraniają spożycia alkoholu, utrzymują czystość, wydzielili miejsca do przygotowania posiłków.
Jednocześnie z uwagi na odbywające się głosowania do władz lokalnych, wszelkie protesty łamiąc ciszę wyborczą są nielegalne. Dzień przed wyborami i dzień wyborów są okresem gdy wszelkie manifestacje są zabronione w celu zapewnienia czasu dla namysłu wyborcom.

Dotychczas władze nie zapowiedziały usunięcia protestujących z miejsc publicznych. Premier Jose Luiz Rodriguez Zapatero wezwał protestujących do respektowania ciszy wyborczej, ale jednocześnie powiedział, że ma świadomość problemów, jakie mają młodzi i zaapelował także o spokojne działania.
Minister spraw wewnętrznych, Alfredo Perez Rubalcaba powiedział, że "policja nie będzie rozwiązywała jednego problemu, tworząc drugi".

Protesty odpowiedzią na kryzys


Do protestów przyłącza się coraz więcej osób i prawdopodobnie będą one trwały także po zakończeniu wyborów.
Pomimo faktu, że postulaty nie są wymierzone bezpośrednio w rząd, spodziewany jest bardzo niski wynik rządzącej partii socjalistycznej oraz niska frekwencja. Rząd jest oskarżany w opiniach o niepodołanie ciężkiej sytuacji w czasie kryzysu światowego, który także boleśnie odbił się na Hiszpanii.

Źródła: france24.com, bbc.co.uk

...

Odsłon: 4889 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Młodzi Hiszpanie protestują przeciwko bezrobociu:

Komentarz

Madrilena

2011-05-22, 23:52

"Wszystkie protesty są bardzo dobrze zorganizowane i przebiegają spokojnie, organizatorzy zabraniają spożycia alkoholu, utrzymują czystość, wydzielili miejsca do przygotowania posiłków."

??? Jakaś kpina!! Mieszkam w Madrycie i muszę powiedzieć ze to totalna bzdura.... młodzi ludzie przychodzą na ten protest tylko żeby się zabawić... alkohol, jointy i muzyke widac, słychać i czuć wszędzie.... nie wspomnę o niby utrzymaniu czystości... moczem je**e wszedzie....! niech to juz sie skonczy!!!


Komentarz

Paulina Bogacz | Redaktor TwojaEuropa.pl

2011-05-23, 15:09

Witam,
dziękujemy za komentarz i cenne uwagi - widzę, że ma Pani dość nieprzyjemne doświadczenia związane z protestami...
Jednakże pozwolę sobie zauważyć, że autor podawał ogólne informacje o organizacji protestów w całym kraju.
Poza tym protesty w Hiszpanii naprawdę przebiegają spokojnie w porównaniu do niedawnych wydarzeń w Egipcie, Libii itp...
Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Bogacz
:)Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Stanisław Dąbrowski Stanisław Dąbrowski Obecnie wolontariusz w Sankt Petersburgu
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 05.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Erding

Monter płyt kartonowo-gipsowych – Szwajcaria (kontrakt na 2 lata!) 21.05.2021 Kraj: Szwajcaria

Pracownik rozbiórkowy – Holandia 21.05.2021 Kraj: Holandia

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 10.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy