Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Co dalej ze strefą Schengen? Co dalej ze wspólną Europą?

16.05.2011 Autor: Stanisław Dąbrowski[ 0 komentarzy ]
Co dalej z Schengen? Co dalej ze wspólną Europą?

Co dalej z Schengen? Co dalej ze wspólną Europą?
Źródło: commons.wikimedia.org

Od początku 2011 roku, kiedy południowe kraje Unii Europejskiej są zalewane przez tłumy imigrantów z Tunezji, Libii i Egiptu nad strefą Schengen zaczęły gromadzić się czarne chmury.

Dodatkowo w ciągu ostatnich kilku tygodni do głosu zaczęły dochodzić nacjonalistyczne partie w kilku krajach unijnych, które głośno domagają się ograniczenia integracji europejskiej w imię odpowiedzi na różne zagrożenia - od przestępczości po kryzys gospodarczy.

Z Południa na Północ


Chodzi przede wszystkim o Finlandię i Danię, ale także Francję i Włochy. W środę (11.05) duński minister finansów, Claus Hjort Fredriksen zapowiedział ustanowienie kontroli celnych, które mają obejmować losowo wybrane ciężarówki i samochody. Podkreślono, że nie chodzi o kontrolę paszportów. „W ciągu ostatnich lat zanotowaliśmy wzrost przestępczości transgranicznej i te kroki są odpowiedzią mającą na celu powstrzymanie tych procesów. Zbudujemy urządzenia elektroniczne, które na granicy ze Szwecją i Niemcami będą m.in. identyfikować tablice rejestracyjne" - powiedział podczas konferencji prasowej. Decyzja została podjęta przez rząd duński pod presją skrajnie prawicowej Duńskiej Partii Ludowej.
W Finlandii w ciągu ostatniego tygodnia toczyła się gorąca dyskusja na temat udzielenia poparcia dla planu ratującego finanse Portugalii. Ostatecznie podjęto decyzję opowiadającą się za poparciem projektu.
Premier Włoch, Silvio Berlusconi i prezydent Francji, Nicolas Sarkozy wystosowali kilka tygodni temu list do Komisji Europejskiej, w którym apelują o wprowadzenie zmian do Traktatu z Schengen, na mocy których wprowadzono by możliwość przywracania kontroli granicznych wewnątrz państw unijnych na okres dłuższy niż dotychczas dozwolone 30 dni.
Inicjatywa została poparta podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw UE. Podkreślono jednak, że kontrole to ostateczny krok. Co tak naprawdę oznacza taka deklaracja? Czy nie jest przyzwoleniem dla wycofania się z Układu Schengen?
W zeszłym tygodniu pojawiły się spekulacje o możliwości odejścia Grecji ze strefy Euro.

Ciężkie czasy dla wspólnej Europy


Trudno oprzeć się wrażeniu, że ostatnie wydarzenia są raczej wyrazem pewnych procesów, będących odpowiedzią na coraz to trudniejszą rzeczywistość międzynarodową otaczającą Europę i problemy wewnątrz niej. Ofiarą populistycznych, krótkowzrocznych idei różnych polityków, próbujących wczuć się w nastroje społeczne padają zdobycze integracji europejskiej i poczucie tożsamości europejskiej.
Wydaje się, że ostatnie wydarzenia związane z inwazją imigrantów, pomocą finansową dla Grecji i Portugalii, sprzeczne stanowiska wobec interwencji w Libii są trudnym testem dla integracji europejskiej. Okoliczności są wykorzystywane także przez skrajnie prawicowe ugrupowania polityczne, które grając na hasłach ochrony własnego terytorium, rynku pracy, finansów publicznych, próbują ugrać kapitał i domagają się zawieszenia traktatów będących podwaliną Unii Europejskiej. W trudnym okresie, w jakim obecnie znajduje się Europa – zarówno pod względem ekonomicznym, społecznym i politycznym okazuje się, że inicjatywy takie mogą zyskiwać poparcie.

Łatwe rozwiązania - droga do nikąd


Najgorsze wydają się rozwiązania łatwe i krótkowzroczne. Faktem jest, że zamknięcie granic i przywrócenie kontroli zmniejszy przestępczość, faktem jest, że pozostawienie pieniędzy w kasie państwowej nie narazi na ich stratę (choć w tym wypadku jest to problem bardziej złożony w kontekście realności szans wyjścia np. Grecji z kryzysu), faktem jest, że zignorowanie partnerów i prowadzenie unilateralnej polityki zagranicznej daje szanse na ugranie szybkich korzyści, faktem jest, że wprowadzenie ceł zmniejszy import i zwiększy popyt na krajowe produkty – te wszystkie idee dają korzyści pewne, ale bardzo krótkoterminowe. Integracja europejska i profity z niej, to projekty przeznaczone do realizacji na całe lata, jeśli nie dekady. Nie można oczekiwać poprawy sytuacji gospodarczej i wzrostu poziomu życia w ciągu miesięcy czy tygodni. Zarazem integracja daje nadzieje na pomnożenie korzyści i zmniejszenie niebezpieczeństw poprzez połączenie potencjałów. Od odpowiedzialnych polityków zależy, czy wybiorą rozwiązania trudniejsze i bardziej złożone czy te krótkofalowe – najłatwiejsze. Problemu nielegalnej imigracji nie rozwiąże się przez zamknięcie granic, gdyż jest to problem, który będzie obecny w rzeczywistości europejskiej na tyle długo jak poziom życia w Afryce będzie niewystarczający do godnego życia. Podczas gdy politycy będą się z nim mierzyć, warto by wzięli pod uwagę, by w imię dzisiejszego zysku nie zniszczyć czegoś, co przynosi dumę i korzyści od lat. Trzeba się zmierzyć z nową rzeczywistością – integracja europejska znalazła się w kryzysie, i nie jest to abstrakcyjny problem ratyfikacji nowego układu, siły Komisji itp. Okazało się, że zagrożenie integracji dotyka nas bezpośrednio, bo być może na kolejnych granicach będziemy musieli wyjąć paszport z kieszeni.

Co jeśli nie będzie wspólnej Europy?


Należy pamiętać, że integracja europejska nie jest jedynym możliwym kierunkiem, w którym może pójść Europa. Tych kierunków jest wiele, ale z pewnością są one gorsze – podzielona, żyjąca w iluzji „dzisiejszego” bezpieczeństwa Europa będzie słabym podmiotem w stosunkach międzynarodowych, a w dalszej perspektywie pojedyncze, kilkudziesięciu milionowe państwa mogą zostać zmarginalizowane. Od integracji łatwo odstąpić, pogłębiać i rozwiązywać problemy efektywnie – to zadanie trudniejsze.
W polityce wszystko jest osiągane małymi krokami, warto więc zawczasu zauważać zagrożenia dla bezsprzecznych osiągnięć, będących owocem wielu kompromisów. Dziś słyszymy o wzmocnieniu kontroli, jutro o zabezpieczeniu rynku, a czemu potem nie o zagrożeniu od sąsiadów?


...

Odsłon: 5233 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Co dalej ze strefą Schengen? Co dalej ze wspólną Europą? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Stanisław Dąbrowski Stanisław Dąbrowski Obecnie wolontariusz w Sankt Petersburgu
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Tokarz CNC 26.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dessau

Brygadzista/operator wózka – Belgia 25.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Ostend

Pracownik fizyczny (k/m) - pakowanie i przeładowywanie kabin prysznicowych 10.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Herzlake

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy