Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Podróżowanie po Europie - wskazówki dla turystów

13.05.2011 Autor: Bartek Wiśniewski[ 0 komentarzy ]
Rzetelna informacja to podstawa każdej podróży

Rzetelna informacja to podstawa każdej podróży
Źródło: www.everystockphoto.com

Zabierając swojego pupila w podróż należy pamiętać o obowiązkowych szczepieniach

Zabierając swojego pupila w podróż należy pamiętać o obowiązkowych szczepieniach
Źródło: www.everystockphoto.com

Za znaczne opóźnienie naszego lotu możemy domagać się odszkodowania

Za znaczne opóźnienie naszego lotu możemy domagać się odszkodowania
Źródło: www.everystockphoto.com

Podróżując po krajach Unii Europejskiej należy pamiętać o kilku rzeczach, które z pewnością ułatwią nam poruszanie się.

Potrzebne dokumentyWażne jest zorientowanie się, jakie dokumenty są wymagane do przekroczenia granicy, gdyż Bułgaria, Rumunia, Wielka Brytania, Irlandia oraz Cypr nie należą do Strefy Schengen i trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Przy wjeździe do pozostałych państw UE takie dokumenty nie są wymagane. Mimo to warto mieć je przy sobie, gdyż mogą być przydatne w innych sytuacjach, np. przy zatrzymaniu przez policję. Osoby spoza UE powinny posiadać paszport oraz ważną wizę. Małżonek, rodzice, dziadkowie, dzieci lub wnuki pochodzący spoza UE nie potrzebują wizy kraju, do którego się udają, jeśli kraj ten jest w strefie Schengen i osoby te posiadają kartę pobytu lub wizę wydaną w innym kraju należącym do strefy Schengen. Nasz zarejestrowany partner oraz dalsi krewni mogą zwrócić się do władz kraju UE, do którego się udają o oficjalne uznanie statusu członka rodziny obywatela UE. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku osoba taka będzie miała taki sam status, jak nasz współmałżonek.

Prawa pasażerówPodróżującym przysługuje prawo do należytej informacji dotyczącej rozkładów jazdy pociągów. Jeżeli nasz pociąg ma opóźnienie wynoszące co najmniej godzinę, to możemy domagać się zwrotu kosztów za bilet, a nawet za odbytą już podróż, jeżeli opóźnienie uniemożliwia jej kontynuowanie. Przysługuje nam także prawo zwrócenia się do przewoźnika o wydanie biletu na inną trasę, która prowadzi do celu naszej podróży. W przypadku kontynuacji podróży przysługuje nam odszkodowanie 25% ceny biletu (w przypadku opóźnienia 1-2 godziny) lub 50 % (ponad 2 godziny), a pieniądze powinniśmy otrzymać w ciągu miesiąca. Nie dotyczy to jednak kolei miejskich, podmiejskich i regionalnych, a także sytuacji, w której opóźnienie wynika z bardzo trudnych warunków pogodowych.

Za zgubiony bagaż, który wcześniej zarejestrowaliśmy przysługuje nam do 1300 euro odszkodowania, jeśli potrafimy udowodnić jego zawartość lub do 300 euro jeśli nie możemy tego uczynić. W przypadku zranienia lub śmierci w wyniku wypadku kolejowego, rodzina ofiary może otrzymać do 1,5 tys. euro za zgubiony lub uszkodzony bagaż i dodatkowo do 21 tys. euro za śmierć tej osoby.

Podróżując samolotem pamiętajmy, że nie można wnosić na jego pokład płynów o pojemności przekraczającej 100 ml, co nie dotyczy jednak leków i jedzenia dla dzieci. Zabronione jest także posiadanie przy sobie ostrych przedmiotów, materiałów łatwopalnych i wybuchowych oraz broni. Przed skorzystaniem z usług którejkolwiek linii lotniczej należy sprawdzić, czy nie znajduje się ona na unijnej czarnej liście przewoźników.

http://ec.europa.eu/transport/air-ban/doc/list_pl.pdf

Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa i wysokimi standardami, na które stawia UE w transporcie powietrznym. Chodzi także o promowanie bezpiecznego latania i linii, które spełniają wymogi bezpieczeństwa.

W przypadku opóźnienia przekraczającego 5 godzin lub odwołania lotu możemy ubiegać się o zwrot kosztów biletu lub jego zamianę. Mamy także prawo skorzystać z noclegu, posiłków, napojów i rozmowy telefonicznej na koszt przewoźnika. Odwołanie lub opóźnienie lotu o ponad 3 godziny oznacza dla podróżnych możliwość starania się o odszkodowanie 250-600 euro, w zależności od długości trasy. Natomiast jeśli przewoźnik zaproponował nam inny lot w podobnym terminie przysługuje nam 50% sumy odszkodowania. Nie przysługuje nam ono jeśli zostaliśmy poinformowani o odwołaniu lotu z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Okres ten jest wystarczająco długi do dokonania nowej rezerwacji, np. u innego przewoźnika. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z poziomu obsługi i samego lotu możemy złożyć skargę przy pomocy formularza dostępnego tutaj:

http://ec.europa.eu/transport/passengers/air/doc/complain_form/eu_complaint_form_pl.pdf

Podróż osób niepełnosprawnychKażda osoba o ograniczonej mobilności ma prawo do bezpłatnej pomocy na lotniskach, dworcach, statkach i w innych środkach komunikacji, przed samą podróżą, jak i w jej trakcie. W przypadku lotniska, osoba niepełnosprawna musi poinformować jego obsługę na 48 godzin przed lotem i wyjaśnić jakiego rodzaju pomocy będzie potrzebować. Niedozwolona jest dyskryminacja osób ze względu na ich niepełnosprawność. Załoga nie może jednak pomagać takim osobom podczas lotu w przyjmowaniu leków lub posiłków.

Przewożenie zwierząt i roślinPodróżując ze zwierzęciem należy mieć przy sobie europejski paszport dla zwierząt domowych, który wydaje weterynarz i musi on zawierać informacje o szczepieniach przeciwko wściekliźnie. Dotyczy jednak tylko kotów, psów i fretek. W przypadku pozostałych zwierząt trzeba zapoznać się z krajowymi przepisami dotyczącemu ich przywozu lub wywozu. Wwożenie zwierząt na Maltę, do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii i Szwecji wymaga zaświadczenia, że nie mają one tasiemca. Spośród wymienionych państw trzy pierwsze wymagają także leczenia przeciwko kleszczom.

Od 3 lipca 2011 roku wszystkie psy będą musiały posiadać mikrochip, który już stosuje się na Malcie, w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ma to ułatwić identyfikację zwierząt i zapobiec roznoszeniu przez nie chorób.

Unijne przepisy zabraniają przewożenia zwierząt i roślin, które są gatunkami zagrożonymi. Przywożenie produktów zwierzęcych z Andory, Liechtensteinu, Norwegii, San Marino i Szwajcarii wymaga zaświadczenia weterynaryjnego, które nie jest wymagane na terytorium państw członkowskich. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zwierzęcych.

Produkty dozwolonePodróżowanie między państwami UE umożliwia przewożenie alkoholu i wyrobów tytoniowych, ale tylko na własny użytek.

Ilości te są określone następująco:
800 papierosów, 400 cygaretek, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 litrów wyrobów spirytusowych, 20 litrów wina alkoholizowanego, 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego), 110 litrów piwa.

Wybierając się na wycieczkę należy pamiętać, że euro obowiązuje na terenie 17 państw członkowskich. Są to Portugalia, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Francja, Austria, Belgia, Holandia, Luksemburg, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Malta, Finlandia, Estonia, Słowacja, Słowenia.

Możemy korzystać z krajowego prawa jazdy na terenie całej UE, jeśli zostało ono wydane w państwie członkowskim. Dotyczy to kategorii A1, A, B1, B, C1, C, D1, D i E.

Podróżując należy pamiętać o tym, że w razie jakichś kłopotów nie jesteśmy zdani tylko na siebie. Przepisy prawne chronią nas, obywateli UE i sprawiają, że podróż staje się bezpieczniejsza.


www.ec.europa.eu
www.europa.eu


...

Odsłon: 5103 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Podróżowanie po Europie - wskazówki dla turystów nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Bartek Wiśniewski Bartek Wiśniewski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Hydraulik (bez znajomości języka) – Belgia 21.05.2021 Kraj: Belgia

Pracownik wysyłki (k/m) nocne zmiany - praca blisko granicy 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Döbeln

Monter okien 26.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Augsburg

Pomocnik (k/m) - montaż złączek - praca dla studentów / maturzystów 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haaksbergen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy