Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Depresja nie pomaga innowacji

11.05.2011 Autor: Stanisław Dąbrowski[ 0 komentarzy ]
Airbus A380 - wspólne przedsięwzięcie kilku państw europejskich

Airbus A380 - wspólne przedsięwzięcie kilku państw europejskich
Źródło: commons.wikipedia.org

W środę (4.05) w Brukseli odbyła się konferencja zorganizowana przez firmę konsultingową "Ernst&Young" na temat innowacyjności i roli rządów w jej wspieraniu.

Pretekstem do spotkania była publikacja raportu sporządzonego przez Ernst&Young o "Polityce innowacyjności dla przyszłych pokoleń oraz roli polityki innowacyjności UE we wsparciu wzrostu gospodarczego".
W jego treści znalazły się tezy mówiące o kryzysie innowacyjności w jaki wpadła Europa w ciągu ostatniej dekady. Wskazali, że przykład struktury jaką jest Unii Europejskiej jest nawet lepszym przykładem niż analiza działań poszczególnych rządów.
Wina tego stanu według autorów jest małe wsparcie ośrodków rządowych, które mają niezbędny potencjał i środki do promocji, wspierania i inwestowania finansowego w innowacyjność lecz nie wykorzystują tego potencjału efektywnie. Autorzy nawołują do zmiany tego stanu rzeczy głównie poprzez opracowanie nowej polityki realizującej założenia wspomnianej wcześniej inwestycji w projekty i przedsięwzięcia innowacyjne.

Innowacyjność motorem wzrostu gospodarczego


Wskazano, że to właśnie innowacyjność jest czynnikiem napędzającym rozwój gospodarek i ich konkurencyjność. W ostatnich latach w tym polu wielki postęp zrobiły państwa BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), co w rezultacie jest jednym z czynników odpowiedzialnych za malejący dystans pomiędzy UE, a pozostałymi największymi gospodarkami.

Wspierać innowacyjność i przedsiębiorczość


Wnioskiem raportu jest teza, że rękach rządów znajdują się narzędzia mogące stymulować innowacyjność - należy je umiejętnie wykorzystać poprzez realizację przemyślanych projektów inwestycyjnych, głównie w dziedziny gdzie implementacja nowych technologii zależy od publicznych inwestycji.
Obecne 19,4% unijnego PKB przeznaczane na wykorzystanie innowacyjnych technologii i rozwiązań jest niewystarczające z kilku powodów - środki są inwestowane w rozwiązania o małym ryzyku i niskim koszcie. Problemem jest także nieefektywne wykorzystanie pieniędzy - z powodu małej wiedzy osób odpowiedzialnych za wybór inwestycji oraz brak pomysłów jak połączyć korzyści z inwestycji z potrzebami publicznymi, bariery w dostępie do zamówień publicznych - małe i średnie przedsiębiorstwa będące ośrodkami szybkiego rozwoju innowacyjności mają problemy w zdobywaniu zamówień publicznych, które preferują duże podmioty. W rezultacie małe przedsiębiorstwa są zmuszone występować jako podwykonawcy, co ogranicza możliwości rozwoju.

Pieniądze nie są jedynym rozwiązaniem


Podczas konferencji głos zabrał także Herman Van Rompuy, przewodniczący Rady EU, który zwrócił uwagę, że innowacyjność ma także wiele wspólnego z czynnikami takimi, jak podejmowanie ryzyka, motywacja i edukacja. Powiedział, że "nie można zbudować kreatywnego społeczeństwa jedynie dzięki stymulacji finansowej". Wskazał także, że obecnie młodzi Europejczycy żyją w klimacie depresji i zwątpienia, czemu szczególnie służy czas kryzysu gospodarczego i kryzysowa retoryka polityków. "Nie pozwolę zasiąść politykom europejskim w wygodnych siedziskach i nic nie robić, po tym jak zobowiązali się przyznać priorytet w obszarach edukacji, innowacyjności i energii. Te zagadnienia wymagają dynamicznego działania. Na początku 2012 roku chcę mieć raporty wszystkich szefów państw, w których wskażą jakie konkretne działania podjęli w tym kierunku.", powiedział Van Rompuy.
W konferencji udział wziął także prezes Kolei Belgijskich, Marc Descheemaecker, który powiedział: "W Belgii potrzebujemy młodych, kreatywnych ludzi, którzy otworzą swe biznesy - to są rzeczy, których nam obecnie brakuje, a przyczyna jest prosta. Potrzeba prowadzi do kreatywności. Jeśli obecnie żyjesz wygodnie i siedzisz na miękkiej sofie, nie czujesz potrzeby by zacząć tworzyć nowe przedsięwzięcia i być kreatywnym".
Belgijski ekonomista, Geert Noels wskazał, że według niego działania rządu nie są czynnikiem mogącym zmienić stan kryzysu innowacyjności. "Jeśli innowacyjność zależałaby od rządu, to nie byłaby nazwana innowacyjnością, nie byłaby zmianą. Zmiana pochodzi od ludzi, a nie od rządów. Potrzebne jest tworzenie środowiska sprzyjającego kreatywności i przedsiębiorczości, w którym ludzie wykształceni, otwarci na zmiany mogą wprowadzać je w życie. Jednak wątpię czy można subsydiować innowacyjność".

Nie przegrać w wyścigu


Takie państwa jak Chiny, Indie czy Brazylia szybko nadrabiają dystans dzielący je od Unii Europejskiej i USA we wszystkich dziedzinach dotyczących gospodarki. Ostatnim wydarzeniem symbolicznym była informacja o zajęciu przez Chiny 2 miejsca pod względem wielkości gospodarki w rankingu państw - tuż za USA. Do 2020 roku mają zająć pierwszą pozycję. Obecnie są już pierwszym eksporterem świata. Za potęgą gospodarczą stoi wiele czynników - wśród nich kreatywność i przedsiębiorczość. Bez nich nie ma sukcesów gospodarczych, nie mówiąc o marginalizacji państw, które nie wspierają tych dziedzin w niezwykle zaciętym wyścigu gospodarczym, który ma obecnie miejsce. Inwestycje finansowe w innowacyjne przedsięwzięcia wydają się krokiem najłatwiejszym i zarazem dającym najszybsze wymierne korzyści dla małych i średnich przedsiębiorstw, które dzięki temu mogą się rozwijać. Jest to ważne, gdyż to one są motorami innowacyjnych gospodarek - one najszybciej przystosowują się do szybko zmieniających się trendów gospodarczych. Jednak pieniądze to nie wszystko - państwa muszą dbać także o wspomniane środowisko dające stabilność, sprzyjające warunki do podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć i stworzenie sytuacji, gdy edukacja jest wymierną inwestycją. Według najnowszych prognoz, państwa bloku BRIC i USA do 2025 przegonią państwa UE pod względem innowacyjności. Warto by stało się to czynnikiem motywującym do szybkich i dynamicznych działań, a nie akceptowanym ogólnie faktem, nie ciągnącym za sobą żadnych skutków poza biernym oczekiwaniem.

Źródła: ey.com, euobserver.com

...

Odsłon: 3441 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Depresja nie pomaga innowacji nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Stanisław Dąbrowski Stanisław Dąbrowski Obecnie wolontariusz w Sankt Petersburgu
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) uboju i rozbioru - praca blisko granicy 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sohland an der Spree

Hydraulik budowlany – Szwajcaria 21.05.2021 Kraj: Szwajcaria

Pracownik fizyczny (k/m) - pakowanie i przeładowywanie kabin prysznicowych 10.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Herzlake

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 19.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy