Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Nowy status UE w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

05.05.2011 Autor: Stanisław Dąbrowski[ 0 komentarzy ]
Sala Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku

Sala Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku
Źródło: commons.wikimedia.org

We wtorek Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję (65/276), na mocy której Unia Europejska uzyskała nowy status na forum ONZ.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 180 państw, dwa - Syria i Zimbabwe wstrzymały się od głosu, a 10 państw nie głosowało.

Po przyjęciu rezolucji, wykorzystując nowe uprawnienia, przemówienie wygłosiła Wysoka Komisarz ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE, Catherine Ashton - powiedziała, że "przyjęcie Traktatu Lizbońskiego stworzyło sytuację, w której Unia Europejska podjęła zobowiązania względem Karty Narodów Zjednoczonych, a nowy status UE w pełni na to odpowiada", poza tym zapowiedziała, że od teraz świat usłyszy "jeden, jasny głos całej Unii".

Od obserwatora do czynnego uczestnika


Do tej pory Unia Europejska miała jedynie status obserwatora przy ONZ i jej przedstawicielstwo przy siedzibie ONZ służyło jako miejsce koordynacji stanowisk państw członkowskich.
Od teraz przedstawiciele UE samodzielnie będą mieli prawo prezentacji wspólnego stanowiska podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego.
Poza tym reprezentacja Unijna będzie otrzymywać zaproszenia do udziału w debacie generalnej Zgromadzenia Ogólnego, ma także prawo zgłaszania propozycji w czasie prac Zgromadzenia oraz możliwość udzielania odpowiedzi na zapytania dotyczące stanowiska państw członkowskich.
Natomiast nie będzie posiadać prawa do głosowania oraz do zgłaszania własnych i popierania innych kandydatów, a także zaskarżać decyzji przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego.
W rezultacie należy się spodziewać, że od teraz skoordynowane stanowisko unijne będzie reprezentowane na forum Zgromadzenia Ogólnego przez przedstawicieli UE, a nie przez dyplomację państwa sprawującego rotacyjne przewodnictwo w Unii, jak było do tej pory.

Zmiana statusu i nowe uprawnienia na pierwszy rzut oka wydają się raczej symboliczną zmianą. Jednakże jest to krok w kierunku realizacji celów Traktatu Lizbońskiego i podniesienia skuteczności UE jako bloku państw i sprawniejszego przekucia siły gospodarczej Unii na wpływy polityczne.

Przeciwko podniesieniu statusu UE na forum Zgromadzenia opowiadały się początkowo państwa Wspólnoty Karaibskiej oraz przedstawiciele Nauru i Bahamów, którzy argumentowali, że na skutek zmiany statusu Unia Europejska stanie się nazbyt wpływowa oraz, że w efekcie przyjęcia rezolucji nastąpi erozja w systemie suwerennej równości państw członkowskich ONZ.

Od sporu do kompromisu


Idea ustanowienia jednolitej reprezentacji UE na forum ONZ była realizowana od momentu przyjęcia Traktatu Lizbońskiego, na mocy którego został utworzony scentralizowany korpus dyplomatyczny UE, na którego czele stoi Wysoki Komisarz ds. Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Zagranicznej (obecnie Catherine Ashton). Początkowo najgoręcej dyskutowanym pomysłem było ustanowienie jednej reprezentacji państw - członków UE w ONZ.
Jednakże ostatecznie zawiązano kompromis przede wszystkim pomiędzy Francją i Wielką Brytanią, a pozostałymi państwami członkowskimi. Francja i Wielka Brytania mają stałe miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i nie chciały pozbawiać się niezwykle potężnego narzędzia politycznego, jakim jest prawo veta w Radzie, na rzecz całej Unii.
Z drugiej strony, poza sprzeciwem Francji i W. Brytanii, wielce problematyczne byłoby opracowanie nowego kształtu Rady Bezpieczeństwa z uwzględnieniem nowego członka - UE, gdyż wymagałoby to zmiany treści Karty Narodów Zjednoczonych za zgodą 2/3 członków Zgromadzenia Ogólnego i wszystkich stałych członków Rady Bezpieczeństwa.

Precedens, który będzie wykorzystany w przyszłości


Uzyskanie nowych uprawnień w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ jest precedensem, który prawdopodobnie zostanie wykorzystany przez inne bloki regionalne przy próbach uzyskania podobnego statusu przy Zgromadzeniu. Z dużą dozą prawdopodobieństwa spodziewać można się wniosków Ligii Arabskiej i Unii Afrykańskiej. Tym należy tłumaczyć powszechne poparcie dla inicjatywy Unii Europejskiej.

Źródła: www.un.org, bbc.co.uk, www.europa-eu-un.org

...

Odsłon: 5310 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Nowy status UE w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Stanisław Dąbrowski Stanisław Dąbrowski Obecnie wolontariusz w Sankt Petersburgu
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Kierowca C+E 26.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Oostkamp

Monter instalacji grzewczych / sanitarnych – Austria 01.06.2021 Kraj: Austria Miasto: Landach

Elektryk budowlany – Augsburg, Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Augsburg

Stolarz (produkcja mebli) 26.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Roggenburg

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy