Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Sprawa zamachu w Mińsku rozwiązana

17.04.2011 Autor: Stanisław Dąbrowski[ 0 komentarzy ]
Służby ratownicze przy stacji metra

Służby ratownicze przy stacji metra "Oktyabrskaya"
Źródło: commons.wikimedia.org

Aleksander Łukaszenko ogłosił w środę (13.04), dwa dni po zamachu bombowym na mińskie metro, że sprawa została wyjaśniona - zatrzymano 5 podejrzanych, 2 z nich przyznało się do bezpośredniego udziału.

Wczoraj w specjalnym oświadczeniu telewizyjnym, białoruski prezydent wyraził wdzięczność służbom, które przyczyniły się do szybkiego i sprawnego wyjaśnienia sprawy, w szczególności białoruskiemu KGB. W dalszej części przemówienia Łukaszenko wyjawił, że znani są wszyscy sprawcy oraz wszystkie szczegóły zamachu, a do wyjaśnienia zostały jedynie motywy zamachowców. Swoją pewność podkreślił sformułowaniem: "Nie jestem idiotą, jeśli mówię, że sprawa została wyjaśniona, to tak jest."

Poza sprawstwem poniedziałkowego zamachu, zatrzymane osoby przyznały się także do zamachów bombowych w 2005 roku w Witebsku oraz w 2008 roku w Mińsku podczas obchodów Dnia Niepodległości. Podano także informację, że sprawcy byli zwykłymi robotnikami pracującymi jako tokarze i elektrycy. Jedną z bezpośrednio zamieszanych w zamach osób jest kobieta.


Bomba domowej robotyPrzedstawiciel KGB, Wadim Zajcew w wywiadzie dla białoruskiej agencji informacyjnej Naviny oświadczył, że bomba została przygotowana według instrukcji, które bez trudu można znaleźć w Internecie. Natomiast wszystkie jej składniki są dostępne w sklepach z artykułami przemysłowymi i aptekach. Siła rażąca ładunku została zwiększona poprzez wypełnienie go gwoździami i śrubami.
Oficjalna liczba ofiar wyniosła 13 osób zabitych oraz 190 rannych.

Konsekwencje za zaniedbaniaW kolejnym wystąpieniu dotyczącym zamachu, które zostało nadane w sobotę (16.04) Łukaszenko ogłosił, że aresztowano także osoby "które dopuściły się zaniedbań, na skutek których do metra dostała się osoba z 20 kilogramowym ładunkiem", chodzi o pracowników metra oraz milicji. Powiedział także, że w sprawie zamachu zostało aresztowanych bardzo wielu ludzi, ale "tych którzy okazywali się niewinni natychmiast po przesłuchaniu przepraszaliśmy i wypuszczaliśmy" - powiedział białoruski prezydent.

Do Internetu wypuszczono kilka nagrań z kamer nadzoru ze stacji "Oktyabrskaya", na ktorej doszło do zamachu. Jeden z filmów dostępny jest na stronie telewizji Biełsat.

Reakcje na zamachZamach bombowy w mińskim metrze był dla Białorusinów szokiem, gdyż dotychczas Białoruś była znana jako stosunkowo bezpieczny kraj - głównie z powodu bardzo licznych służb o charakterze policyjnym, które są widoczne niemal na każdym kroku w miastach.
Białoruskie media spekulują o rodzinnych przyczynach i problemach z osobowością sprawców.
Dotychczas uwaga zagranicy skupiała się na walce systemu z opozycją demokratyczną. Istniały także obawy, że wydarzenie zostanie wykorzystane do zaostrzenia polityki względem opozycjonistów, a nawet, że opozycja zostanie oskarżona o zorganizowanie zamachu.
Jak na razie prezydent Łukaszenka zapowiedział jedynie wkrótce publikację "pewnych materiałów o politycznym tle związanych z zamachem."

Źródła: naviny.by, rian.ru, rp.pl, bbc.co.uk, bielsat.eu

...

Odsłon: 2810 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Sprawa zamachu w Mińsku rozwiązana nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Stanisław Dąbrowski Stanisław Dąbrowski Obecnie wolontariusz w Sankt Petersburgu
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Spawacz / Operator robota spawalniczego – Niemcy 12.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Wybierz miasto

Malarz budowlany / Dociepleniowiec – Austria 10.05.2021 Kraj: Austria

Betoniarz – Belgia 10.05.2021 Kraj: Belgia

Cieśla szalunkowy – Austria 10.05.2021 Kraj: Austria

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy