Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Konferencja na temat Polonii Włoskiej w Radiu Watykańskim

18.04.2011 Autor: Polska Italia[ 0 komentarzy ]
W Rzymie w auli radia watykańskiego odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli Polonii włoskiej

W Rzymie w auli radia watykańskiego odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli Polonii włoskiej
Źródło: Wikimedia Commons

W Rzymie w auli radia watykańskiego odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli Polonii włoskiej poświęcona charakterystyce emigracji polskiej we Włoszech.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Osservatorio Romano sulle Migrazionie Caritas - Camera di Commercio Prowincji Rzymskiej oraz przy współpracy z Radiem Watykańskim.

Inicjatorami spotkania byli Franco Pittau i Renato Marinaro – redaktorzy ”Dossier Statistico Immigrazione” Caritas/Migrantes, a gospodarzem wieczoru ks. Federico Lombardi z Radia Watykańskiego.


Tematy poruszane podczas konferencji


W konferencji wzięły udział ważne postacie ze środowiska Polonii włoskiej, a także reprezentanci struktur włoskich.
Podejmowano tematy dotyczące kształtowania się Polonii włoskiej na przestrzeni lat, jej związków i kontaktów z postaciami historycznymi Włoch oraz przedstawicielami rządu włoskiego. Omawiano również kwestię statystyk, odzwierciedlających zmiany zachodzące wewnątrz społeczności polskiej we Włoszech.
Ponadto mówiono o tym, jak przedstawia się obecna sytuacja Polonii włoskiej, jakie są formy pomocy dla polskich imigrantów oraz co ma do zaoferowania Polakom, którzy osiedlili się we Włoszech, rząd włoski.
Na uwagę zasługuje wypowiedź Ewy Błasik – sekretarza Cisl Rzymui Lacjum, która mówiła o kilku falach napływu Polaków do Włoch, nawiązując do różnych wydarzeń historycznych stymulujących zjawisko migracji ludności polskiej na Półwysep Apeniński.

Pani Błasik podkreśliła, iż obecnie Polonia włoska jest mniej liczna aniżeli w latach osiemdziesiątych XX wieku. Jednak mimo wszystko, plasuje się ona w czołówce najliczniejszych wspólnot narodowych krajów unijnych we Włoszech, reprezentowaną przez 105.608 polskich emigrantów (dane z Dossier „Statistico Immigrazione” Caritas/Migrantes).
Jak pokazują statystyki, większość rodaków mieszka w dużych aglomeracjach takich, jak: Mediolan, Rzym czy Neapol.
Pani Błasik zwróciła również uwagę na „kobiece” oblicze dzisiejszej Polonii włoskiej. Prawie 70% Polaków we Włoszech stanowią kobiety, z których przeważająca większość pracuje w charakterze pomocy domowych i opiekunek.
Jak zauważono, często bywa tak, że Polacy żyjący we Włoszech, ze względu na różne trudności, zmuszeni są wykonywać prace poniżej swych kwalifikacji i nierzadko Polki z powodu napotykanych problemów pozostają w roli opiekunek i pomocy domowych przez całe swoje życie zawodowe.

Polacy pracujący we Włoszech


Polacy legalnie pracujący we Włoszech, jak pokazują statystyki przeprowadzone przez Dossier Statistico Immigrazione Caritas/Migrantes, przeważają głównie w takich sektorach jak: rolnictwo, przemysł i usługi (hotelarstwo, gastronomia, personel opiekuńczy). Do tego dochodzi również fenomen migracji ruchomej, czyli zjawisko sezonowego napływu imigrantów polskich, głównie w sezonie letnim.
Z drugiej jednak strony odnotowuje się napływ młodych imigrantów z Polski, którzy przybywają na studia, tudzież na wymiany studenckie do Włoch, po czym decydują się tu osiedlić na stałe. Zazwyczaj nie mają oni większych trudności z odnalezieniem się na włoskim rynku pracy i podejmują zatrudnienie zgodnie ze swym wykształceniem, głównie w takich sektorach, jak informatyka i medycyna.

Integracja Polonii włoskiej


Duchowni polscy również mają wpływ na kreowanie obrazu Polonii włoskiej. Wielu księży skupia się na pracy z Polakami we Włoszech, tworząc miejsca spotkań np. przy polskim kościele św Stanisława w Rzymie. Tworzą oni też szkoły katolickie i centra pomocy, zazwyczaj zlokalizowane przy kościołach.

Ks. Adam Dalach – Krajowy Koordynator Polskiej Emigracji we Włoszech - podkreślił w swym wystąpieniu, że Polacy we Włoszech będąc przywiązanymi do swych korzeni, kontynuują polskie tradycje katolickie i mimo wielu wyrzeczeń, poświęcenia dla rodziny, kraju, jak i Włoch, próbują realizować własne cele.
Z kolei ks. Paweł Ptasznik - rektor kościoła polskiego św. Stanisława w Rzymie, podjął temat zarówno powracającej do kraju Polonii włoskiej, jak i tej osiadłej we Włoszech, starzejącej się już społeczności polskiej. Ci ostatni, związani z kościołem polskim, chętnie korzystają z oferowanej im pomocy, poprzez szeroko pojmowane poradnictwo. Chętnie integrują się oni ze społeczeństwem włoskim, poprzez imprezy kulturalne, kursy językowe czy też działalność polskiej szkoły katolickiej w Rzymie i w Ostii, kultywując jednocześnie polskie tradycje i kulturę.

Reprezentanci włoskich stowarzyszeń, a wśród nich m.in. Antonio Napolitano z Inail Lazio, podjął temat nielegalnie zatrudnianych pracowników polskiego pochodzenia i ryzyka związanego z wykonywaniem pewnych zawodów. Przy okazji zapewnił on, że Polacy i ich rodziny pracujący na czarno, mogą liczyć na pomoc ze strony INAIL (oddziału zakładu ubezpieczeń społecznych zajmujących się wypadkami przy pracy). Pomoc ta jest oferowana dzięki temu, że instytucja INAIL dąży do wspólnej współpracy z imigrantami, co daje w efekcie pozytywne rezultaty.

Na temat pomocy i rodzajów oferowanych form opieki nad polskimi imigrantami we Włoszech, wypowiedziały się również Maria Marta Farfan oraz Giustina Rondinelli - przedstawicielki Inas-Cisl.
Opowiadały one o proponowanej opiece dla pracowników, a także podejmowały kwestie dokumentów „pobytowych” (wł. documenti di soggiorno).
Giustina Rondelli zwróciła uwagę na to, że nowa, w przeważającej części reprezentowana przez kobiety, Polonia włoska pozostaje w cieniu. A w związku z tym, że miejscem pracy większości Polek jest dom ich pracodawcy, wypadki przy pracy, które się zdarzają nie są zgłaszane i są zazwyczaj zatuszowywane. Dzięki współpracy z organizacjami polonijnymi, podejmuje się kroki by zmienić obecny stan rzeczy i zapewnić Polkom pracującym np. w roli „badante”, większą opiekę prawną i ochronę.
Kończąc swą wypowiedź Pani Rondelli podkreśliła, że wprawdzie polska społeczność szybko się integruje z włoskim społeczeństwem i jest dobrze wykształcona, jednak często nie zna swoich praw i nie wie jak bronić się przed wykorzystywaniem ze strony pracodawcy.

Danuta Gąszowska z Centro Servizi per l’Immigrazione w Rzymie kontynuowała temat integracji - interakcji Polaków z narodem włoskim, a także podkreśliła że, Polacy w kwestii wykonywanej pracy we Włoszech, nie tylko nie znają swoich praw jako pracowników, ale i również nie znają swoich obowiązków.

Zakończenie konferencji


Na koniec, Kamila Kowalska Angelelli z Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Rzymie, opowiedziała o kilku inicjatywach Konsulatu skierowanych do Polaków mieszkających we Włoszech. Wspomniała m.in. o dniach konsultacji ze specjalistami ZUS, czy też o organizowaniu dyżurów konsularnych w miastach oddalonych od siedziby Konsulatu Ambasady RP Włoszech.

Zakończyła ona swoją wypowiedź, opisując działalność szkoły polskiej w Rzymie, gdzie w tym roku uczniowie, poza poznawaniem kultury polskiej, uczestniczą w serii wycieczek śladami związków polsko-włoskich na przestrzeni dziejów.

Wśród uczestników konferencji głos zabrał również reprezentant Stowarzyszenia Kulturalnego AIPRO w Rzymie - organizacji zrzeszonej w Związku Polaków we Włoszech, Wojciech Janikowski, który zwrócił uwagę na to, że obecnie działająca w ZPwW Polonia starzeje się, a młodzi Polacy we Włoszech nie są zainteresowani wstępowaniem do Związku.

Podsumowując, podczas konferencji przedstawiono obraz części starzejącej się Polonii włoskiej, w większości reprezentowanej przez Polki w wieku przedemerytalnym, które wykonują prace poniżej swych kwalifikacji.
Z drugiej jednak strony, jak podsumowała zebranie Pani Konsul – Jadwiga Pietrasik, statystyki m.in. Dossier Statistico Immigrazione Caritas/Migrantes, bezbłędnie odzwierciedlają również format nowoformującej się społeczności - kolejnego pokolenia migrantów polskich, coraz częściej lepiej wykształconych, niezależnych i ceniących się na rynku pracy we Włoszech. Pokazują obraz starej i młodej Polonii włoskiej, będącej jedną z najliczniejszych mniejszości we Włoszech - ponad 105 tysięcy osób. Zarysowują oblicze Polonii włoskiej, być może najbardziej wyróżniającej się wśród innych emigrantów na Półwyspie Apenińskim, ze względu na umiejętność łatwej integracji ze społeczeństwem włoskim.

...

Odsłon: 3498 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Konferencja na temat Polonii Włoskiej w Radiu Watykańskim nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Polska Italia Polska Italia PolskaItalia to miejsce wirtualnych
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik magazynu (k/m) obsługa zwrotów ubrań - 12,98 €/h! 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren

Hydraulik (bez znajomości języka) – Belgia 21.05.2021 Kraj: Belgia

Hydraulik 26.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Amsterdam

Mechanik ciężarówek – Holandia (do 525€ netto/ 40h.) 01.06.2021 Kraj: Holandia Miasto: Venlo

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy