Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Rosja: Kary pieniężne dla urzędników

04.04.2011 Autor: Stanisław Dąbrowski[ 0 komentarzy ]
Kommiersant

Kommiersant
Źródło: Kommiersant

Dmitrij Miedwiediew

Dmitrij Miedwiediew
Źródło: commons.wikimedia.org

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wniósł 1 kwietnia do Dumy Państwowej projekt poprawek do Rosyjskiego Kodeksu o przestępstwach administracyjnych.

Nowe zapisy przewidują karę od 5 do 10 tys. rubli (od około 500 do 1000 zł) dla urzędników odpowiedzialnych za naruszenie przepisów dotyczących rozpatrywania spraw wniesionych przez obywateli do państwowych organów administracyjnych. Według opinii ekspertów, nowe prawo może polepszyć pracę urzędników, jednak całego problemu dotyczącego efektywności administracji nie rozwiąże.

Poważniejsze sankcjeDotychczasowe brzmienie przepisów przewidywało odpowiedzialność tylko za złamanie prawa o zapewnieniu informacji o działalności organów państwowych i samorządowych. Jednak brakowało osobistej odpowiedzialności za naruszenie porządku rozpatrywania wniosków obywateli.

Oceny ekspertówPrzewodniczący Komisji ds. Prawodawstwa Rosyjskiej Dumy Państwowej Władimir Pligin zwrócił uwagę na fakt, że w ostatnim czasie dramatycznie wzrosła ilość zapytań i wniosków do urzędów państwowych. Stwierdził także, że: “Obywatele przedstawiają często nie tylko informację o istnieniu danego problemu w administracji, ale także propozycję jego rozwiązania. Dzięki nowemu prawu pojawi się gwarancja, że urzędnicy będą w pełni wykonywać swoje obowiązki.”
Według opinii docenta Wyższej Szkoły Ekonimicznej, Pawła Kudyukina, kara 5-10 tys. rubli będzie dla urzędnika dotkliwa. “Wcześniej jedyne konsekwencje jakie mógł ponieść urzędnik były natury dyscyplinarnej i zależały jedynie od powagi z jaką konkretną skargę potraktował zwierzchnik. Teraz trudniej będzie uniknąć kary”. Jednak według niego najważniejszą kwestią jest, czy odpowiedzialność będą ponosić także urzędnicy wyższego szczebla – odpowiedź w sprawie konkretnej kwestii jest przygotowywana przez szeregowych pracowników urzędu, podczas gdy na konkretną sprawę mają wpływ także kierownicy i inni wyżsi urzędnicy.
Przedstawiciel Narodowego Komitetu Antykorupcyjnego, Kiril Kabanow ocenia projekt jako akt polityczny prezydenta: “Dmitrij Miedwiediew już wcześniej krytykował jakość pracy urzędników i nazwał ją nieudolną. Dlatego uważam, że prawo będzie stosowane na wszystkich poziomach władzy, w tym także w wydziałach administracji Urzędu Prezydenta odpowiedzialnych za odpowiadanie na wnioski składane przez obywateli.”

Stanowisko opozycjiPrzedstawiciele opozycji parlamentarnej pochwalają inicjatywę prezydenta lecz uważają ją za niepełną. “W Rosji skargi są rozpatrywane przez osoby, które się skarży – to główna przeszkoda w pokonaniu błędnego systemu, której nie uda usunąć tymi poprawkami” – uważa sekretarz Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, Siergiej Obuchow. Jego zdaniem, aby podwyższyć dyscyplinę urzędników, powinien zostać wprowadzony cały szereg środków – od transparentności i kontroli społecznej zaczynając.
Deputowany z Partii Jabloko - Sergiej Mitrochin uważa, że gdyby prezydent wystąpił z inicjatywą utworzenia sądów administracyjnych to dopiero wtedy można by liczyć na wzrost efektywności. “Brakuje w kraju systemu sądów administracyjnych, w których sędziowie specjalizowaliby się w rozpatrywaniu skarg na decyzje organów władzy, ich działalność lub bezczynność. Jeśli obywatele będą zwracać się do sądów powszechnych, to mało prawdopodobne jest to, że ich pretensje będą wzięte pod uwagę” – uważa opozycjonista.


Źródło: Natalia Baszlikowa, Alisa Sztykina / Kommiersant


KomentarzPowszechne w Rosji jest przekonanie o wszechobecnej korupcji, powolności i nieudolności urzędów państwowych. Problem nawarstwia się wraz z mnogością procedur biurokratycznych, np. do kontaktu z odpowiednim urzędem i otrzymania tzw. registracji obywatel jest zmuszony przy zmianie miejsca zamieszkania powyżej 3 dni. Ponadto w każdej chwili jest zobowiązany do posiadania paszportu (odpowiednika dowodu osobistego) i dowodu registracji. Mnogość niezbędnych opłat, dokumentów i zezwoleń znacznie utrudnia prowadzenie każdej działalności gospodarczej. Propozycja Dmitrija Miedwiediewa wpisuje się w szeroki program modernizacji kraju. Obecnie w Rosji toczy się związana z tym programem dyskusja nt. sposobów modernizacji, ich racjonalności , efektywności oraz priorytetowych obszarów, które powinny zostać zreformowane w pierwszej kolejności.

...

Odsłon: 2491 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Rosja: Kary pieniężne dla urzędników nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Stanisław Dąbrowski Stanisław Dąbrowski Obecnie wolontariusz w Sankt Petersburgu
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 27.04.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Spawacz MAG – Niemcy 07.05.2021 Kraj: Niemcy

Operator frezarki / Frezer CNC – Belgia (16€ /h.) 10.05.2021 Kraj: Belgia

Dekarz 10.05.2021 Kraj: Szwajcaria

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy