Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Dmitrij Miedwiediew w Polsce – cz. I

07.12.2010 Autor: Daniel Fraid[ 0 komentarzy ]
Prezydent Dmitrij Miedwiediew jako 3 prezydent w historii Rosji, udał się z oficjalną wizytą do Polski

Prezydent Dmitrij Miedwiediew jako 3 prezydent w historii Rosji, udał się z oficjalną wizytą do Polski
Źródło: Wikimedia Commons

Prezydent Dmitrij Miedwiediew i minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow

Prezydent Dmitrij Miedwiediew i minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow
Źródło: Wikimedia Commons

Dmitrij Miedwiediew zapala znicz w dniu pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich

Dmitrij Miedwiediew zapala znicz w dniu pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich
Źródło: Wikimedia Commons

„To wielki i znaczący dzień w stosunkach polsko-rosyjskich.” – powiedział prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. To trzecia wizyta prezydenta Rosji w Polsce od upadku ZSRR.

Prezydent wylądowałKilka minut po godzinie 11, na pokładzie specjalnie zmodernizowanego samolotu Iljuszyn Ił-96-300PU (odpowiednik amerykańskiego Air Force One), na warszawskim Okęciu wylądował prezydent Federacji Rosyjskiej – Dmitrij Miedwiediew. O godzinie 12 prezydent Bronisław Komorowski powitał swojego odpowiednika przed Pałacem Prezydenckim. W ceremonii brali również udział najważniejsi członkowie polskiego rządu: minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, minister kultury Bogdan Zdrojewski, prokurator generalny Andrzej Seremet, szef prezydenckiej kancelarii Jacek Michałowski, a także szef BBN Stanisław Koziej. Zabrakło premiera Donalda Tuska, gdyż przebywał on w tym momencie w Berlinie na spotkaniu z kanclerz Angelą Merkel. Po odegraniu obu hymnów, rosyjskiego oraz polskiego, obaj prezydenci udali się na krótkie rozmowy wewnątrz Pałacu.

Konferencja Miedwiediew-KomorowskiPo prywatnej rozmowie, obaj prezydenci zorganizowali konferencję prasową, na której zapowiedzieli przełom w relacjach swoich państw, „zaczyna się nowy etap dobrych wzajemnych stosunków”. „Jestem przekonany, ze rozpoczynamy nie tylko nowy rozdział w relacjach polsko-rosyjskich, ale też dobry rozdział w tej książce wspólnych relacji, którą piszemy od tysiąca lat”, skomentował prezydent Bronisław Komorowski. Jak dodał prezydent Miedwiediew, rozmowa przebiegła w bardzo dobrej atmosferze – „To może być najważniejsze, ponieważ zaczynając od zaufania, które powstaje pomiędzy prezydentami państw, a kończąc na zaufaniu pomiędzy społeczeństwami, wszystko to jest nieodłączną częścią rozwoju pełnowymiarowych stosunków pomiędzy narodami (…) Mam nadzieje, że to dopiero początek wzajemnych stosunków pomiędzy naszymi krajami”. Obaj prezydenci odnieśli się do kwestii Katynia. Polski prezydent podziękował za wkład strony rosyjskiej w tej sferze: „Chciałem publicznie podziękować za wykonanie naszych ustaleń, przez co rozumiem ważną bardzo deklarację, uchwałę Dumy rosyjskiej w sprawie Katynia”. Pierwszy raz o sprawie zamordowania polskich oficerów, Bronisław Komorowski rozmawiał z Miedwiediewem podczas pogrzebu tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Rosyjski prezydent zapewnił, że nie zapomni o zbrodni katyńskiej i podkreślił, że niezwykle istotne jest wyjaśnienie tamtych wydarzeniach. „Powinniśmy znać prawdę – ona jest potrzebna Polakom i w nie mniejszym stopniu obywatelom naszego kraju, Rosjanom”, powiedział Dmitrij Miedwiediew.

Katastrofa w SmoleńskuPrezydent Dmitrij Miedwiediew powiedział polskim dziennikarzom, że istotne jest, aby polscy i rosyjscy śledczy doszli do pełnego porozumienia w sprawie katastrofy smoleńskiej. „Odpowiedzialni politycy, przywódcy struktur śledczych powinni wyjść od obiektywnych danych. We wszelkich sprawach karnych należy przeprowadzić pełne śledztwo w oparciu o drobiazgową analizę dostępnych faktów. Tak sprawy mają się i w Polsce, i w Rosji. (…) To bardzo tragiczna karta w historii Polski, ale także Rosji i dlatego musimy zrobić wszystko, by rezultaty tego śledztwa były obiektywne, godne zaufania i dostępne wszystkim. Śledztwo jest prowadzone wieloaspektowo, uczestniczy w nim MAK. W najbliższym czasie rezultaty śledztwa będą przedstawione społeczeństwu” - powiedział prezydent Rosji. „Przecież nie chodzi tu o to, by cokolwiek przyśpieszać, ale o to, by śledczy przeprowadzili wszystkie czynności w pełni profesjonalnie i na najwyższym poziomie. I dlatego uważam, że współpraca, która ma miejsce między prokuratorami naszych państw, działa bardzo dobrze” - dodał. Obaj prezydenci ustalili, że będą wspólnie patronować budowie pomnika ofiar katastrofy polskiego samolotu na lotnisku Siewiernyj pod Smoleńskiem.

Protesty przeciwko wizycieOkoło 100 osób protestowało przed Pałacem Prezydenckim, gdzie przyjechał prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Podobne manifestacje odbyły się w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. We wszystkich tych miejscach powtarzały się pytania o przebieg śledztwa w sprawie katastrofy TU-154, ale także protestowano przeciwko rosyjskiej polityce w Czeczenii i innych państwach Kaukazu. „Ten mróz od wschodu zaczynamy coraz bardziej odczuwać. My chcemy powiedzieć, że na ten moskiewski mróz, który do nas przyjeżdża nie ma zgody. Nie ma zgody na brak śledztwa w sprawie Smoleńska, na okupację Gruzji i Czeczenii” - powiedział w czasie warszawskiego happeningu lider "Naszości" Piotr Lisiewicz.

Andrzej Wajda docenionyDmitrij Miedwiediew odznaczył polskiego reżysera, Andrzeja Wajdę, medalem za zasługi „nie tylko dla polskiej, ale i światowej kinematografii”. „Pana twórczość jest bardzo lubiana w naszym kraju. Jestem przekonany, że twórczość ta, która w znaczącym stopniu wyrosła z wydarzeń II wojny światowej, dalej będzie stymulowała najlepsze umysły w naszych krajach do tego, by nasze kraje i nasze społeczeństwa żyły ze sobą w zgodzie i przyjaźniły się (...) i żebyśmy mogli znajdować w sobie siły do dialogu otwartego i przyjaznego - nie zamykając oczu na naszą przeszłość, ale będąc otwartymi na przyszłość” - powiedział rosyjski prezydent. Jednakże sam Andrzej Wajda uważa, że został odznaczony za zrealizowanie głośnego filmu „Katyń”.

Miedwiediew zwiedza WarszawęChociaż harmonogram wizyty rosyjskiego prezydenta w Polsce jest bardzo napięty, Dmitrij Miedwiediew, po złożeniu kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza, wybrał się na niezaplanowany wcześniej spacer po warszawskiej Starówce. Wycieczka obejmowała kilka najciekawszych miejsc stolicy, jak np. Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski oraz Archikatedra św. Jana Chrzciciela. Następnie udał się do Łazienek Królewskich, gdzie w Pałacu na Wodzie wraz z prezydentem Komorowskim wziął udział w Forum Dialogu Obywatelskiego Polsko – Rosyjskiego.

Spotkanie z premierem Donaldem TuskiemSpotkanie odbyło się w hotelu Hyatt w Warszawie. Donald Tusk, który wrócił z Niemiec, rozmawiał z prezydentem Miedwiediewem o przyszłości Rosji i relacjach tego kraju z Polską. „Ten rok w stosunkach między naszymi krajami jest bardzo napięty. Ale w ostatnim czasie udało się wykonać krok do przodu w dialogu między oboma państwami (…) Tym niemniej w ostatnim czasie udało nam się znacząco wyjść do przodu, jeśli chodzi o rozwój dialogu polsko-rosyjskiego” - stwierdził Dmitrij Miedwiediew. Rosyjski prezydent powiedział, że jest zadowolony z przebiegu wizyty w Polsce: „Długo na to czekaliśmy, bo przez wiele lat czegoś takiego nie było” - powiedział. Rozmowy dotyczyły również modernizacji Rosji, których plan przedstawił rosyjski prezydent. „Rzeczywiście robi wrażenie energia i determinacja, z jaką pan prezydent o tym projekcie mówi i my także patrzymy z nadzieją na ten proces” - ocenił premier polskiego rządu.

Przyjęcie w Pałacu PrezydenckimOkoło godziny 20.00, w Pałacu Prezydenckim odbyło się przyjęcie wydane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Był to ostatni punkt harmonogramu przewidzianego na pierwszy dzień wizyty prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Polsce....

Odsłon: 4751 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Dmitrij Miedwiediew w Polsce – cz. I nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Daniel  Fraid Daniel Fraid Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Hydraulik 26.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Amsterdam

Pracownik magazynu (k/m) obsługa zwrotów ubrań - 12,98 €/h! 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren

Pracownik (k/m) uboju i rozbioru - praca blisko granicy 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sohland an der Spree

Praca WAKACYJNA dla MATURZYSTÓW i STUDENTÓW - zgłoś się już dzisiaj! 19.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VpvjYHPhiL: CBiZSLbFov

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dWxVOBAFIX: wZXMqGKjVzuiaN

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy