Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Paneuropa Richarda Coudenhove-Kalergiego

23.11.2010 Autor: Leszek Drozdalski[ 4 komentarze ]
Richard Coudenhove-Kalergi. Zdjęcie z 1926 roku.

Richard Coudenhove-Kalergi. Zdjęcie z 1926 roku.
Źródło: Wikipedia

Znaczek wydany przez pocztę austriacką z okazji setnych urodzin Kalergiego.

Znaczek wydany przez pocztę austriacką z okazji setnych urodzin Kalergiego.
Źródło: Wikipedia

Zjednoczona Europa ma wielu ojców. Z pewnością jednym z nich jest austriacki hrabia Richard Coudenhove-Kalergi.

Richard Coudenhove-Kalergi (1894-1972), obok Aristide’a Brianda, uznawany jest za największego propagatora i ideologa integracji ogólnoeuropejskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Austriacki hrabia stworzył własną koncepcję zjednoczenia narodów europejskich, którą propagował w licznych publikacjach i poprzez działalność Unii Paneuropejskiej.

Wielka idea


Kalergi po raz pierwszy zaprezentował swoją wizję zjednoczenia starego kontynentu w książce „Pan-Europa”, która ukazała się w 1923 roku. Przedstawiał w niej ponurą diagnozę europejskiej rzeczywistości. W jego ujęciu Europa była pogrążona w głębokim kryzysie, zagrażały jej obce mocarstwa, a narody europejskie były ze sobą zwaśnione. Przed upadkiem mogło ją uratować jedynie współdziałanie narodów i państw europejskich. Kalergi wykluczał z tej grupy Wielką Brytanię i Związek Radziecki. W jego opinii Brytyjczycy przejawiali wówczas imperialne ambicje daleko wykraczające poza obszar Europy. Związek Radziecki był dla austriackiego ideologa tworem niedemokratycznym, opartym na azjatyckim modelu despotii, a jego istnienie podważało ład wersalski. Ideę jedności europejskiej wyprowadzał z tradycji rzymskiego uniwersalizmu, ponadnarodowej spuścizny narodu żydowskiego oraz szeroko pojętej idei humanizmu. Uważał, że kluczem do integracji starego kontynentu jest rozwój współpracy pomiędzy Francją a Niemcami. Warto zwrócić uwagę, że zacieśnienie związków pomiędzy tymi państwami było jedną z głównych przesłanek utworzenia Wspólnot Europejskich.

Założenia paneuropeizmu


Wizja Kalergiego oparta była na konkretnych założeniach. Jej autor wzorował się w dużej mierze na kantonalnym systemie politycznym Szwajcarii. Paneuropa miała być federacją państw połączonych unią celną oraz posiadających wspólną konstytucję (również UE miała swój projekt konstytucji). Austriak przewidywał też stworzenie europejskiego parlamentu złożonego z Izby Narodów (reprezentanci narodów europejskich wybierani w wyborach powszechnych) i Izby Państw (posłowie oddelegowani przez państwa). Postulował ponadto powołanie sądu, który rozstrzygałby wszelkie spory pomiędzy państwami (kolejny pomysł, który zrealizowano w ramach UE). Paneuropa miałaby stanowić jedność polityczno-gospodarczą w odniesieniu do innych członków wspólnoty międzynarodowej. Jej fundamentem miał być jeden naród europejski o wspólnej chrześcijańsko-hellenistycznej tożsamości. Zjednoczona Europa miała zachować neutralność w stosunku do konfliktów zewnętrznych, a wewnątrz niej miał panować wieczysty pokój, którego gwarantem byłyby wspólne wartości, poczucie solidarności oraz wspólne interesy państw w niej zrzeszonych.

Realizacja idei zjednoczeniowych Kalergiego miała nastąpić w czterech etapach: zwołanie konferencji międzynarodowej, zawarcie różnego rodzaju umów pomiędzy państwami (rozwiązanie wszelkich konfliktów i kwestii spornych), utworzenie unii celnej i wspólnego obszaru gospodarczego oraz utworzenie Stanów Zjednoczonych Europy.

Unia Paneuropejska


W 1926 roku w Wiedniu zwołano pierwszy Kongres Paneuropejski (ogółem odbyło się ich pięć, ostatni w 1943 roku w Nowym Yorku). Do stolicy ruchu paneuropejskiego przybyło ok. 2000 delegatów z 24 państw. Na Kongresie powołano do życia Unię Paneuropejską, która wkrótce zaczęła tworzyć swoje placówki w innych krajach (min. w Polsce). Władze państw europejskich z dystansem podchodziły do pomysłów Kalergiego, ale ruch paneuropejski stale rósł w siłę. Wśród zwolenników idei Paneuropy można wymienić tak znanych europejskich polityków jak: A. Briand, W. Churchill, K. Adenauer, E. Beneš czy T. Masaryk. Ponadto członkami organizacji byli wybitni pisarze, artyści i uczeni: A. Einstein, Z. Freud, T. Mann, R. Rilke czy R. Strauss.

Klęska wizjonera


Ruch miał też wielu wrogów. Paneuropeizm stał w opozycji do nacjonalizmu i komunizmu, które zaczęły zdobywać coraz większe wpływy w Europie. Kontrowersje budziły również poglądy Kalergiego dotyczące Niemiec, które autor „Pan-Europy” uważał za pokrzywdzone traktatem wersalskim (m.in. postulował rewizję granicy niemiecko-polskiej). Austriacki wizjoner krytycznymi wypowiedziami pod adresem Ligi Narodów zraził do siebie jej przywódców. Także naziści, którzy stopniowo przejmowali władze w Niemczech, mieli zupełnie inną wizję zjednoczenia Europy. W 1933 roku Berlin jednoznacznie odciął się od postulatów Unii Paneuropejskiej, zarazem podkreślając ich sprzeczność z nazistowską wizją ładu europejskiego. Wcześniej francuski premier Herriot zrzekł się funkcji honorowego przewodniczącego Unii. Od idei paneuropejskich odcięła się również Polska, która, podobnie jak Francja, obawiała się pomysłów rewizji traktatu wersalskiego.

Ostateczny kres idei Paneuropy przyniosła II wojna światowa. Po Anschlussie Austrii Kalergi udał się na emigrację, gdzie w dalszym ciągu starał się propagować swoje koncepcje zjednoczeniowe, jednakże nigdy później nie uzyskały one szerszej aprobaty. Paneuropa nie była z pewnością projektem doskonałym, a jej pomysłodawca również nie ustrzegł się błędów. W niczym nie zmienia to faktu, że Richard Coudenhove-Kalergi był wielkim wizjonerem, który pragnął, aby Europa była solidarna, a zamieszkujące ją narody żyły w pokoju i dobrobycie. Z pewnością koncepcja i działalność austriackiego arystokraty była inspiracją dla twórców Wspólnot Europejskich.

Źródło:
K. Łastawski, "Od idei do integracji europejskiej", 2004.

...

Odsłon: 16486 | ranking >>


Komentarze: 4 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Paneuropa Richarda Coudenhove-Kalergiego:

Komentarz

GA

2016-03-12, 11:01

UNIA EUROPEJSKA to PANAEUROPA właśnie sie tworzy na naszych oczach


Komentarz

wk*rwiona na maxa

2017-04-04, 15:08

Szkoda, że nie napisaliście, jakim sposobem Kalergi chciał wykorzenić nacjonalizm... zalewając Europę ludzmi z Afryki, co właśnie się dzieje i tłumaczy to całe szaleństwo, które się teraz dzieje.


Komentarz

Seba

2017-06-22, 21:26

Jeżeli przywódcy europy chcą wprowadzić kolejny pomysł Pana Kalergiego i zniszczyć nacjonalizm wpuszczając ludzi z Afryki to są w błędzie. Muzełmanie nigdy się nie zasymilują z społecznością europejską u nas wartości chrześcijańskie zanikają ich wiara jest mocniejsza. Na ironie doprowadzi to odrodzenia się nacjonalizmu i faszyzmu uśpionego po tragicznych wydarzeniach z drugiej wojny światowej.


Komentarz

Luk

2017-10-10, 14:04

Plan Calergiego to plan zniszczenia w Europie cywilizacji łacińskiej, chrześcijaństwa w szczególności rzymskiego katolicyzmu, państw narodowych i białych ludzi. Szkoda, że autor o tym nie napisał.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Leszek Drozdalski Leszek Drozdalski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pomocnik (k/m) - montaż złączek - praca dla studentów / maturzystów 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haaksbergen

Pracownik produkcji (branża spożywcza) 26.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Lopik

Pracownik (k/m) uboju i rozbioru - praca blisko granicy 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sohland an der Spree

Rzeźnik (TRYBOWACZ) – Belgia 01.06.2021 Kraj: Belgia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VpvjYHPhiL: CBiZSLbFov

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dWxVOBAFIX: wZXMqGKjVzuiaN

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy