Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Turcy w Niemczech

20.05.2009 Autor: Paulina Bogacz[ 23 komentarzy ]
Turcy w Niemczech stanowią największą grupę obcokrajowców w tym kraju

Turcy w Niemczech stanowią największą grupę obcokrajowców w tym kraju
Źródło: Wikimedia Commons

Turcy w Niemczech stanowią największą grupę obcokrajowców przebywających w kraju (ok. 3 mln), lecz nadal nie do końca zasymilowali się z ludnością niemiecką. Zastanówmy się co stoi na przeszkodzie.

Krótka historia


Turcja i Niemcy współpracowały ze sobą jeszcze przed I Wojną Światową. Również podczas Wojny państwa te podpisały „braterstwo broni”. Szczególny napływ tej ludności nastąpił w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy wysoki rozwój gospodarki niemieckiej sprzyjał przyjmowaniu taniej siły roboczej. Ilość gastarbajterów przekroczyła wszelkie oczekiwania. Poza tym robotnicy zamieszkiwali w Niemczech na stałe i zakładali rodziny, a nie – jak oczekiwano – po pewnym czasie wracali do Turcji. W latach sześćdziesiątych przebywała w Niemczech rekordowa liczba robotników tureckich, ale ze względu na następujący okres recesji, liczba ta nieco spadła w kolejnych latach. Gastarbajterzy mieszkali głównie w okręgach przemysłowych i większych miastach. Z biegiem czasu z taniej siły roboczej przekształcili się w prawdziwych imigrantów podejmujących różne zawody. Ludność ta zaczęła zakładać na ziemiach niemieckich rodziny i budować domy.

Różne wartości


Mimo długiej obecności Turków w Niemczech, ludność ta wciąż spotyka się z aktami dyskryminacji i jest niejako traktowana jako gorsza rasa. Co wpływa na to, że tak ciężko jest tej grupie zasymilować się z ludnością niemiecką? Przede wszystkim, warto wspomnieć o odrębności kulturowej. Dla ludności muzułmańskiej najważniejsza jest rodzina i to jej należy się podporządkować. Mężczyzna pełni przywódczą rolę, to on broni honoru rodziny, który jest dla niej niezwykle ważny. Kobiety natomiast muszą prowadzić cnotliwe życie i być posłuszne mężczyznom z ich rodziny, często też nie mają wpływu na wybór małżonka. Turcy są także bardzo religijni i zagorzale praktykują swoją wiarę. Wartości te nie są zazwyczaj wyznawane przez rodowitych Niemców. Turcy kojarzą im się z hasłami, takimi jak dyskryminacja kobiet i fanatyzm religijny. Z tej różnicy kulturowej wynika wiele uprzedzeń w stosunku do Turków, czego powodem jest brak zrozumienia jednej grupy przez drugą.
Warto jednak zwrócić uwagę, że w większych miastach zauważamy bardziej nowoczesne podejście ludności tureckiej do tradycyjnych wartości. Mam tu na myśli chociażby łagodniejsze traktowanie kobiet, załatwianie sporów przed sądem, a nie samodzielne wymierzanie sprawiedliwości.
Mimo to, wciąż nie są oni grupą powszechnie akceptowaną w niemieckim społeczeństwie. Nadal panuje stereotyp Turka, jako kogoś obcego, niewykształconego robotnika i niebezpiecznego ekstremisty.

Turek – terrorysta?


Po zamachach na Word Trade Center w 2001 roku i incydentach terrorystycznych, chociażby w Londynie czy Madrycie, znacznie pogorszyła się sytuacja ludności muzułmańskiej w Europie. Obecnie wyznawcy islamu automatycznie przywodzą na myśl terrorystów, co jest bardzo krzywdzącym skojarzeniem i na pewno nie pomaga integracji Turków w europejskim społeczeństwie. Mimo że liczba radykalnych islamistów wzrasta i wielu z nich dołącza do grup terrorystycznych, krzywdzącym byłoby utożsamianie całej mniejszości tureckiej z groźnymi fanatykami religijnymi.
Dowodem na nieufną postawę państwa niemieckiego wobec muzułmanów są także niektóre pytania w teście na obywatelstwo. Test ten jest jednym z warunków niezbędnych do spełnienia dla obcokrajowców starających się o naturalizację. Kontrowersyjne pytania typu: „Co myślisz o kobietach wychodzących na ulicę bez towarzystwa krewnego mężczyzny?” lub o stosunek obcokrajowców do demokracji, wyraźnie wskazują na pewne uprzedzenia ze strony niemieckiej. Obrońcy testu tłumaczą się chęcią zidentyfikowania zagorzałych ekstremistów. Dla działaczy ze środowisk muzułmańskich test ten ujawnia wszystkie uprzedzenia wobec Turków i ukazuje jak bardzo stereotypy mają wpływ na stosunki między tymi dwiema nacjami. Jeśli Niemcy otworzyli swe granice dla ludności tureckiej należy teraz zaakceptować ich zwyczaje, kulturę i nauczyć się żyć obok siebie i ze sobą.


...

Odsłon: 35549 | ranking >>


Komentarze: 23 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Turcy w Niemczech:

Komentarz

Robert

2010-04-02, 22:27

Turcy to Niemcy. w Berlinie nie widac niemcow w biedniejszych dzielnicach. w wielu sklepach turcy. nie mowie o targach i komisach samochodowych bo tam sami Polacy, Rosjanie ale i tak najwiecej jest Turkow lub tureckich Niemcow.


Komentarz

Mariano

2010-07-03, 17:01

Nie tylko w Niemczech jest teraz dużo turasów ale także w UK. Mieszkałem rok w północno-centralnym Londynie i tam od cholery kręciło się turasów.


Komentarz

Niunia

2010-09-04, 22:29

Ja jestem z Turkiem. Uwierzcie mi, ze jakby to zobaczyl to by mnie zabil... Dokladnie. Bardzo wierni sa swojej wiary. Jezeli cudzoziemka jest z turkiem to musi w przyszlosci przejsc na jego wiare. Dlaczego? Poniewaz kobiety w tej wierze sa traktowane nizej. Przyszly maz wymaga wtedy obiadu od razu jak wchodzi do domu nie myjac rak na przyklad i nie zdejmujac butow, do tego telewizor i pozniej gra toczy sie dalej. Co mam na mysli - idzie do kolegow, wraca pozno do domu a kobieta nie ma nic do powiedzenia. Sprobujcie zapytac gdzie byl :-) Ich mentalnosc zalezy duzo od swojego boga. Musza sie podporzadkowac i pokazac ze rzadza. Mieszkam w Niemczech nie ma to nic do tego w jakich czasach zyjemy. Traktowanie kobiet zle zostalo w krwi i mentalnosci. Moge wieeeeleee wypisywac. Biora duzo nie daja nic od siebie. Traktuja kobiety jak ... wiadomo. Na poczatku sie podlizuja a pozniej jak juz zdobeda kobiete traktuja ja jakby jej nie bylo. Wszystko ma byc zrobione. Maja siedziec w domu i koniec. Nie zalezy od wieku. Moj chlopak ma 23 lata dopiero. A co do zerwania kontaktu mam na mysli odejscie od turka to juz inna sprawa.. O ile istnieje taka opcja... :( moozna tu duzo wymieniac. nie polecam


Komentarz

anti islam

2010-10-11, 12:02

Ostatnie zdanie mnie rozwaliło...Jasne, pozwolić im wejść dosłownie do dupy jesli sie otworzyło na nich granice??!!co to za pierd..?! z tym muzułmańskim gównem trzeba walczyć..bo oni zalewają nasz kontynent, nie liczą się z naszą kulturą i maja plan narzucić nam swoją wiarę, co im się kiedyś niestety uda!! ps.do niuni..Przykro mi,że Cie takie nieszczęście spotkało...ale trzeba było myślec przed..a nie sugerować sie tym że ładny i miły..przecież to banda debili..ale niestety naszym kobietom to imponuje..więc sie teraz męcz!!


Komentarz

fuck islam

2010-12-06, 17:50

Turasy to dzicz,nieroby pier***one,narzekaja tylko i zyja z zasilkow!!!!WON z Europy,islamskie pasozyty!!!


Komentarz

Mercapthane

2011-06-23, 10:58

Dzicz w Europie spotkalem ostatnio w osiedlowym sklepie spozywczym. Mowila po polsku - no i co tu powiedziec - wstyd mi bylo, ze moi rodacy moga byc takimi bydlakami.

Mam nadzieje, ze moi sasiedzi (Niemcy, Turcy i innej narodowosci) nie rozumieli co te scierwa spod Rzeszowa wygadywaly. Panowie swiata. Mam nadzieje, ze nie skojazyli ich z tymi innymi normalnymi Polakami jakich tu poznalem.


Komentarz

diabelek

2011-06-29, 13:23

Ja jestem teraz w Niemczech akurat w takim miescie, gdzie znajduje sie najwiecej Turkow... Moim zdaniem to sa terrorysci, poniewaz oni nie toleruja nas Polakow... Jezeli przechodzac obok nich bedziemy rozmawiac z osoba towarzyszaca po Polsku to zostaniemy wyzwani i opluci... Wiem to po tym bo gdy moja kolezanka szla i mowila po polsku to zostala opluta i wyzwana od polskich swin


Komentarz

punk

2011-07-10, 13:57

jebac turków jebać,kto miał z kurwami do czynienia ten wie co to za kurwy,


Komentarz

LOBEUM

2011-07-25, 23:57

Ja tam szanuję Turków, ich przywiązanie do własnej wiary oraz tradycji. Oczywiście nadmiar emigracji Tureckiej może być problemem w Polsce dlatego trzeba być ostrożnym w tej materii. A co do Niemców to życzę im nie 3 mln a 30 mln Turków... Pamiętajmy im więcej Turków mają Niemcy tym słabszy drang nach osten. W obecnej sytuacji międzynarodowej Turcy w Niemczech są jedną z naszych nielicznych dróg ratunku przed germańskim uściskiem. Są naszą bombą demograficzną...


Komentarz

sylwester

2011-10-30, 00:28

turi to ku..rwy i nieroby , mam nadzieję , że przyjdzie jeszcze większe trzęsienie ziemi i wybije jeszcze więcej tych kutas...ów. JEB ANYCH


Komentarz

sofiyafux

2011-11-06, 04:44

Вот диеты которые нашла:
диеты для похудения
еще про геморрой нашла немного: диеты при геморрое

--------------------------------------------------------------------------------------------
я добавляю порнуху на эти сайты каждый день:
видео большие сиськи
глубоко сосет
кончают в рот
анал
секс со старухами


Komentarz

brak

2012-03-01, 20:23

Hitler tak ładnie oczyscił europe, a teraz ich sami zapraszamy :(
Jedyne co to tylko te kebaby mi smakuja :) Ale kebab nie jest tego wart hehehe


Komentarz

Kate

2012-05-21, 20:23

Hitler to sie kur... w grobie przewraca:)))


Komentarz

Kate

2012-05-21, 20:28

fakt jest taki, ze ten nadmiar Turkow to nic dobrego...


Komentarz

Katarina

2012-07-12, 13:10

Ja też jestem przeciwna zalewaniem Europy przez Muzułmanów, trzeba koniecznie coś z tym zrobić, a nie jeszcze ich zapraszać! Oczywiście widać, że władzy niemieckiej, angielskiej czy holenderskiej (bo tam jest Muzułmanów najwięcej) to się nie podoba, ale nie wiem jak ich wyrzucić ze swoich krajów zachowując jednocześnie poprawność polityczną.

A co do kobiet (zwłaszcza Polek) wiążących się w Turkami, no cóż idiotki, nic więcej nie mogę napisać.


Komentarz

Natka

2012-07-16, 13:47

Sama jesteś idiotką Katarina. Nie od narodowości zależy jaki jest facet. Ja byłam z 2 polakami, którzy mnie bili i zdradzali, teraz jestem z Turkiem i jestem naszczęśliwsza, jestem po ślubie i bardzo o mnie dba :) Nie od tego skąd jest zależy jego charakter, został wychowany w normalnej rodzinie i nie jest radykalnym islamistą, tak jak ja katoliczką. Połowa z was chce bronić wiary, a w kościele pewnie ostatni raz 10 lat temu była więc powinniście się leczyć. Tak smao i u nich są ludzie którzy zapatrzeni w Boga, a są tacy jak np ja katoliczka ;) I nigdy nie żałowałam swojego wyboru bo facet jest wspaniały i bardzo dobrze wychowany. Można trafić na Niemca drania, Rosjanina, Polaka, Francuza, a można trafić na tych samych, ale dobrych mężczyzn, więc wy dalej sobie myślcie stereotypowo, a ja polecam człowieka najpierw poznać przed osądzaniem :)


Komentarz

WDR

2012-10-20, 02:01

Powinni zrobić specjalne obozy koncentracyjne dla tych pasożytów, a następnie ich się pozbyć, jak to robił Hitler z żydami. Nie mają żadnych zasad... To są ludzie wypuszczeni z dziczy. A Ty Natka jeszcze go tak nie chwal, bo pokaże skrzydła... :D


Komentarz

2012-11-22, 23:30

hmm,macie racje polki to idiotki wiążące sie z turasami przyznaję bo też nią jestem .na początku taki kochany a jak dostał czego chciał to...to skurwiele.jak zrobiłam test i okazało się ze jestem w ciąży to przypomniało mu się ,że mamusia wybrała mu żonę przed 15laty i musi się z nią ożenić.zrobił to.swoją córkę widział miesiąć przed slubem ,mi obiecał ,że się nie ożeni.zabrał nas do siebie i zrobił wszystko żeby zniechęcić nas do godności bił mnie wyrywał włosy garściami,to bym zniosła ale jak zaczął szarpać i rzucać z metra swoje dziecko bo płakało to nie zostałam tam długo ,straciłam wszystko poczucie własnej godności nerwy,mała też po tym stała się nerwowa budzi się w nocy z krzykiem mamo,mamo zabierz go on mnie szrpie.to jest nie do opisania a teraz sąd niewidzi podstaw do odebrania mu praw...polskie sądy i sprawiedliwośc nie wiele mają wspólnego.brak słów ale cóż byłam idiotką i mam za swe..ale dlaczego moje dziecko ma cierpieć i dalej być okładane .


Komentarz

Dono

2013-12-31, 01:02

No właśnie chcecie w Polsce spać spokojnie !! W takim razie szykujcie się na wojnę!!!


Komentarz

Holenderka

2014-08-01, 16:00

turasy sa obsesyjni bez wzgledu czy im cos powiesz czy nie jak twarz im sie nie spodoba to nie popuszcza.to jest wlasnie ten jad zawisci i terroryzmu.Ja ich nie ogarniam jak rowniez te panstwa co im granice otwiera.turasy jak poczuja pewnie to zrobia to samo co z Konstantynupolis -zasiedla sie sila wygonia tubylcow i zmienia nazwe na Istanbul :) teraz probuja z Cyprem>jak poczytacie historie tych szczorow to wszystkiego sie dowiecie nietrzeba sila nikogo do nich zrazac ...to wszystko jest zapisane jacy oni sa ...
a co kobiet co sie z nimi wiaza...no coz ciemnota,glupota to za malo ...


Komentarz

Holenderka

2014-08-01, 16:23

I do wszystkich polek ::: widzialam niejedna laske co biegla za turasem bo mial ciemna karnacje i dlugie rzesy sama chciala potem juz widzialam siniaki a do tego jeszcze wyrobily wszystkim opinie ze polki to kurwy...niestety prze takie jak one nie wiem jak je nazwac bez szacunku dla samej siebie .Zastanawiam sie gdzie juz nie wyjechac zeby tureckiego g...wna nie bylo ...
mozna sobie ulozyc z polakiem ja sobie nie wyobrazac z obcokrajowacem zyc.Jestem polka i z polakiem jestem a jeszcze zaden mnie nie uderzyl jak sobie pozwalacie tak macie..proste.


Komentarz

iCH

2014-10-05, 13:24

D UI

WIELE Z NICH tu sie urodzila .A gadajom po niemiecku jak Polak co jest 6 miesiecy w niemcZ


Komentarz

NIMBUS

2015-12-11, 17:48

TURCY TO PRYMITYWI I OSZUŚCI POD KAŻDYM WZGLĘDEM MNIE PRZEROBILI NA 51 TYS EURO , A TUREK KTÓRY SPRZEDAŁ SAMOCHÓD ZAKLINAŁ SIE ŻE JEST OK I DAJE ROK GWARANCJI POJAZD LEDWO WYTRZYMAŁ 26 DNI , TO GNOJE I NALEZY ICH USUWAC Z EUROPY , PIERDOLONE BADZIEWIEPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Cukiernik / Piekarz – Belgia (do 700€/ tyg.) 01.06.2021 Kraj: Belgia

Pomocnik (k/m) - montaż złączek - praca dla studentów / uczniów 19.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Haaksbergen

Mechanik ciężarówek – Holandia (do 525€ netto/ 40h.) 01.06.2021 Kraj: Holandia Miasto: Venlo

Operator wózka widłowego 26.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Meulebeke

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy