Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Podatki VAT w krajach Unii Europejskiej

09.09.2010 Autor: Maciej Gach[ 2 komentarze ]
W dobie kryzysu państwa UE podnoszą podatek VAT

W dobie kryzysu państwa UE podnoszą podatek VAT
Źródło: Wikimedia Commons

David Cameron - premier Wielkiej Brytanii

David Cameron - premier Wielkiej Brytanii
Źródło: Wikimedia Commons

Leszek Balcerowicz - nieustannie objaśnia podstawy gospodarki wolnorynkowej

Leszek Balcerowicz - nieustannie objaśnia podstawy gospodarki wolnorynkowej
Źródło: Wikimedia Commons

 Książki zdrożeją od przyszłego roku

Książki zdrożeją od przyszłego roku
Źródło: Wikimedia Commons

Ponad dwa miesiące temu rząd ogłosił podniesienie podatku VAT o 1 pkt procentowy z 22 na 23 procent. Warto przedstawić, jak na tym tle wypadają inne kraje należące do Unii Europejskiej.

Letnie podnoszenie VAT-uPolska podczas wakacji, jak wiele innych europejskich rządów, poinformowała społeczeństwo, iż w dobie kryzysu trzeba podnieść podatek VAT. Na ten krok zdecydowali się między innymi południowi sąsiedzi Polski – Czechy oraz Słowacja (premier Słowacji Iveta Radicova ogłosiła to 7 września), które podniosły w tym roku podatek VAT z 19 proc. na 20 proc.

W upalne lato stawki tego podatku podniosły także:
  • Finlandia z 22 na 23 proc.
  • Hiszpania z 16 do 18 proc.
  • Portugalia z 20 na 21 proc.
  • Rumunia z 19 do 24 proc.
Natomiast Zielona Wyspa czyli Irlandia, na początku roku obniżyła swój VAT o pół procent z 21,5 do 21 proc.

Od pierwszego lipca w Grecji podniesiono VAT z 22 na 23 procent i była to już druga w tym roku podwyżka tego podatku w pod Akropolem.
Warto zauważyć, iż rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zamierza przeprowadzić naprawę finansów na wzór Grecji, ale znaczących szczegółów brak.

Premier "Zjednoczonego Królestwa" szykuje rewolucję na miarę Margaret ThatcherTakże w roku bieżącym, podatek ten podniosły władze w Wielkiej Brytanii z 15 do 17,5 i zdają sobie sprawę, iż same podnoszenie podatków nic nie da, jeśli nie przeprowadzi się radykalnych refom. Obecny rząd złożony z konserwatystów i liberałów, na czele którego stoi David Cameron rozpoczął wizję Wielkiego Społeczeństwa, gdzie państwo ma być ograniczone do minimum, a to wszystko w celu pobudzenia obywateli Królestwa do większej aktywności społecznej, aby przejęli od państwa część obowiązków. Wielką Brytanię czeka zresztą decentralizacja władzy, dzięki czemu Brytyjczycy będą mieli wpływ, na co gmina wydaje ich pieniądze z podatków.

Nastąpi także rewolucja w edukacji, gdzie Kościoły, stowarzyszenia oraz organizacje charytatywne będą mogły zakładać palcówki oświatowe. Skończy się rozbudowany system zasiłków, przez co również bezrobotnych zmusi się do większej aktywizacji zawodowej, a nie bezczynnego czekania na zasiłek. Jak podkreśla premier Wielkiej Brytanii - chce budowy kraju wolnych obywateli.


Ranking VAT-u w krajach Unii Europejskiej:


1. Cypr, Luksemburg - 15
2. Wielka Brytania 17,5
3. Malta, Hiszpania - 18
4. Holandia, Niemcy, Słowacja - 19
5. Francja 19,5
6. Austria, Bułgaria Czechy, Estonia, Słowenia, Włochy - 20
7. Belgia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Portugalia - 21
8. Finlandia, Grecja, Polska 23 od 2011 roku (obecnie 22)
9. Rumunia - 24
10. Dania, Szwecja, Węgry 25

Najwyższą stawkę mają tylko Szwecja, Dania i Węgry po 25 procent. Należy wspomnieć, iż kraje skandynawskie słyną z największych stawek podatkowych, z tym że obywatele płacąc tak ogromną daninę państwową, mają zagwarantowane bezpłatne usługi publiczne na przyzwoitym poziomie. Natomiast najniższy VAT występuje w malutkim Luksemburgu i Cyprze (15 procent).

Warto dodać, iż zgodnie ze wspólnotowymi przepisami dotyczącymi VAT, podstawowa stawka tego podatku obowiązująca w państwie członkowskim nie może być niższa niż 15 proc. Każdy kraj UE musi mieć dwie stawki VAT - podstawową (od 15 do 25 proc.) i obniżoną (co najmniej 5 proc.) O tym, co może być objęte niższym VAT-em, decydują unijne traktaty.

Co ciekawe, w 2007 r. Komisja Europejska wyszła nawet z propozycją likwidacji wszystkich obniżonych stawek VAT stosowanych przez poszczególne kraje członkowskie. Jednak musiałyby się na taką ustawę zgodzić wszystkie kraje, więc na razie to tylko marzenia, zwłaszcza, że wciąż trwa kryzys.

Niskie podatki to lepsze państwoW początkach działalności Platformy Obywatelskiej był projekt 3x15. Zarówno CIT, PIT, VAT miał wynosić 15 procent. Dziś PO podnosi podatki, a przecież jednym z podstawowych czynników niskich podatków jest słuszna dewiza – im mniejsze podatki, tym ludzie więcej zarabiają, a im więcej zarabiają, tym więcej konsumują, a im więcej konsumują, tym więcej pieniędzy trafia do budżetu.

Odkąd stery rządowe w Polsce przejęła Platforma Obywatelska, zdecydowana większość ekonomistów i komentatorów nieustannie przypominała o jak najszybszej konieczności przeprowadzenia niezbędnych reform finansów publicznych. Leszek Balcerowicz bez przerwy zresztą naucza, że niskie podatki i przyjazne prawo to jedyny sposób, aby państwo mogło się skutecznie rozwijać. A niestety w Polsce politycy kierują się nie tym, co nie jest dobre dla państwa, ale tym aby nie spadło im poparcie w sondażach wyborczych.

VAT zabija kulturę


Warto wyjaśnić dlaczego nie należy podwyższać podatków. Jak tłumaczy Pani Beata Stasińska (współzałożycielka wydawnictwa) w wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczejw krajach, w których wprowadzono VAT na książki, ich sprzedaż spadła okresowo o podobny punkt procentowy. Możemy zatem oczekiwać 5-8-procentowego spadku sprzedaży. To uderzy w cały łańcuch, który zaczyna się od autora, tłumacza, redaktora, a kończy na księgarzu i czytelniku, który kupi mniej książek. Ceny wzrosną, wszyscy mniej zarobią, a Polak będzie jeszcze mnie czytał. Polska nie jest przygotowana na opodatkowanie książek.

Minister finansów Jacek Rostowski, wystąpił do Komisji Europejskiej o przygotowanie propozycji legislacyjnej, która umożliwiłaby w Polsce stosowanie nadal obowiązującej obecnie zerowej stawki VAT na książki. Jednak ekonomiści pozostają sceptyczni, gdyż aby marzyć o utrzymaniu w Polsce zerowej stawki podatku VAT na książki, musi zapaść jednomyślna decyzja rady ECOFIN (Rada do spraw gospodarczych i finansowych) złożonej z ministrów finansów krajów członkowskich UE.
Polska zerową stawkę wynegocjowała, gdy wchodziła do Unii Europejskiej, ale umowa nie była bezterminowa, miała wygasnąć trzy lata temu, jednak okres przejściowy udało się przedłużyć. Ostatecznie skończy się 31 grudnia 2010 roku.

Warto zauważyć, iż Wielka Brytania i Irlandia, zagwarantowała sobie prawo zerowego VAT-u od książek.
W Belgii i Holandii nie stosuje się obniżek VAT od książek i ten podatek wynosi 20 i 25 procent.
Hiszpania i Luksemburg mają odpowiednio 4 i 3 procent.

Źródła:
Gazeta Wyborcza z 30.08.2010 - VAT-owanie unijnych budżetów
Gazeta Wyborcza - Kto czyta ten frajer
Gazeta Wyborcza - VAT-em w czytelnika
Rzeczpospolita - Druga rewolucja konserwatystów


...

Odsłon: 16930 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Podatki VAT w krajach Unii Europejskiej:

Komentarz

spyphone.pl

2012-03-30, 22:02

zrozumcie barany rządowe dlaczego chiny są potęgą !!!
Tak jak oczekiwano, chiński rząd zdecydował się na rozszerzenie reformy podatku VAT, która została już wypróbowana w wybranych branżach w całym kraju.

Reforma, która jest częścią stymulującego pakietu gospodarczego o wartości 586 mld USD, umożliwi firmom odzyskanie zapłaconego podatku i według rządu ma spowodować zwiększenie inwestycji.

Podatek VAT został wprowadzony w Chinach w 1994 r. i kilka zmian dodano 2 lata temu.

Stawki podatku VAT dla małych firm zostaną zmniejszone. Dla małych przedsiębiorstw przemysłowych – z 6 proc. do 3 proc., a dla małych firm handlowych – z 6 proc. do 4 proc.Komentarz

RENEDunn

2012-04-02, 04:57

This is well known that money makes people independent. But how to act if somebody has no cash? The one way is to receive the loans and just college loan.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Maciej Gach Maciej Gach Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Praca WAKACYJNA dla MATURZYSTÓW i STUDENTÓW - zgłoś się już dzisiaj! 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Pracownik wysyłki (k/m) nocne zmiany - praca blisko granicy 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Döbeln

Pracownik robót ziemnych – Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Chemnitz

Stolarz (produkcja mebli) 26.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Roggenburg

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VpvjYHPhiL: CBiZSLbFov

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dWxVOBAFIX: wZXMqGKjVzuiaN

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy