Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jak rozkręcić biznes w sieci za unijne pieniądze? cz. II

31.08.2010 Autor: Monika Witoń[ 0 komentarzy ]
Jarosław Banacki, pomysłodawca portalu JakKupować.pl jest również właścicielem serwisu cyfrowe.pl

Jarosław Banacki, pomysłodawca portalu JakKupować.pl jest również właścicielem serwisu cyfrowe.pl
Źródło: JakKupować.pl

Portal JakKupować.pl dostarcza konsumenton informacji na temat wybranych produktów, kwestii prawnych oraz sklepów internetowych

Portal JakKupować.pl dostarcza konsumenton informacji na temat wybranych produktów, kwestii prawnych oraz sklepów internetowych
Źródło: JakKupować.pl

Więcej informacji na temat procesu przyjmowania wniosków znajduje się na stronach PARP

Więcej informacji na temat procesu przyjmowania wniosków znajduje się na stronach PARP
Źródło: PARP

Do końca września można składać wnioski o dofinansowanie z Unii Europejskiej dla e-biznesu. Tym razem o tajnikach tworzenia internetowej firmy rozmawiamy z Jarosławem Banackim z portalu JakKupować.pl

Monika Witoń, TwojaEuropa.pl: Po co wnioskować o pieniądze z POIG? Są przecież kredyty bankowe, spółki typu venture czy choćby uczelniane inkubatory przedsiębiorczości?

Jarosław Banacki, JakKupować.pl: Każdy sposób finansowania biznesu ma swoje plusy i minusy. Po pieniądze z POIG startuje się dlatego, że jest je stosunkowo łatwo uzyskać oraz przede wszystkim, że jest to dotacja bezzwrotna. Minusem jest mała elastyczność w prowadzeniu projektu i duża biurokracja związana z rozliczaniem wydatków.
Z kolei uzyskać kredyt w banku nie jest tak prosto, szczególnie dla młodej firmy. Trzeba mieć biznesplan a przede wszystkim zabezpieczenie czyli np. nieruchomość.

Dopuszczając do swojego biznesu inwestora finansowego oddaje się część kontroli nad przedsięwzięciem. Należy także pamiętać, że taki inwestor liczy na dobry i stosunkowo szybki zwrot z inwestycji i do tego będzie dążył.

Na temat uczelnianych inkubatorów przedsiębiorczości nie wypowiem się, ponieważ czasy uczelniane mam już za sobą, a za moich czasów nie prowadzono tego typu projektów ułatwiających start młodym, zdolnym studentom z dobrym pomysłem. Myślę, że warto zbadać tę możliwość – co dokładnie mają do zaoferowania.

Jakie warunki formalne należy spełniać, aby ubiegać się o finansowanie w ramach priorytetu POIG 8.1?

W tej kwestii najlepiej jest śledzić informacje na stronach internetowych PARPu, gdyż z konkursu na konkurs zasady są modyfikowane. Obecnie trwający nabór wniosków jest bardzo mocno zmodyfikowany, zmniejszył się procentowy udział dotacji w finansowaniu projektu, bardzo mocno zmieniono kryteria oceny wniosków. Podstawowe formalne wymagania zostały podobne, np. firma musi działać nie dłużej niż rok.

Jak wygląda procedura składania dokumentów?

Samo złożenie jest bardzo proste. Dotychczas składało się w zamkniętej kopercie przygotowany, wydrukowany wniosek według ustalonego szablonu. Należało także załączyć wersję elektroniczną dołączając płytę CD z nagranymi plikami. W obecnym naborze obiecywano, że będzie można składać wnioski tylko elektronicznie, ale nie wiem, czy ostatecznie dotrzymano słowa.

Czy aby aplikować potrzebny jest wkład własny?


Do samego składania wniosku nie, ale w samym wniosku należy wykazać skąd firma weźmie środki finansowe na pokrycie wkładu własnego w projekt, czyli części kosztów, których nie pokryje dotacja. Czyli generalnie jakieś środki trzeba mieć zapewnione, jeśli przyznana będzie dotacja.

Jakie według Pana były największe niedociągnięcia związane z procesem aplikacji w 2009 roku?

W 2009 roku obowiązywały bardzo podobne zasady jak w roku 2008, jednak wniosków było dużo więcej, a niedopuszczalne było zmienianie przez PARP zasad w trakcie trwania naboru wniosków. Oświadczono, że kolejność nie będzie miała znaczenia, po czym okazało się, że jednak była bardzo istotna. To niepoważne i nieprofesjonalne.

Czy potwierdzają się opinie o gigantycznej biurokracji związanej z pozyskiwaniem unijnych funduszy i czy dzisiaj jeszcze raz zdecydowałby się Pan na ten sposób zdobywania środków?

Tak, biurokracja jest znaczna, a przez to bardzo kosztowna, bo ktoś musi te wszystkie papiery przygotować. Moim zdaniem ta drobiazgowość urzędników została spowodowana tym, że w przeszłości dużo osób oszukiwało PARP i wydatkowało pieniądze niezgodnie z przeznaczeniem. Dlatego teraz urzędnicy i procedury są takie drobiazgowe.

Tak, zdecydowałbym się na ponowne złożenie wniosku o dotację, ale zmieniłbym pewne założenia projektu, to znaczy np. uwzględniłbym w planie wielomiesięczne oczekiwanie na płatności pośrednie.

Jak przebiegało rozliczanie projektu, czy na jego etapie pojawiały się jakieś trudności?

Od początku stosujemy się dokładnie do przepisów dotyczących dokumentowania działań, dlatego na etapie weryfikacji wniosku o płatność, oprócz kilku czy kilkunastu pytań z prośbą o uszczegółowienie dokumentów, wszystko przebiegło bez większych trudności. Jednak samo oczekiwanie na przelew środków finansowych przeciągnęło się w naszym przypadku nawet do 7 miesięcy i to mimo pozytywnie zweryfikowanego wniosku pod względem formalnym i merytorycznym.

Czy zdecydowałby się Pan na ten biznes, gdyby nie dostałby Pan wsparcia z UE?

Myślę, że w końcu bym się na niego zdecydował, ale jego tworzenie byłoby powolne i znacznie trudniejsze, przez co serwis internetowy mógłby nie osiągnąć sukcesu, jaki obserwujemy w przypadku JakKupowac.pl, który mierzymy rosnącą liczbą użytkowników i pozytywnymi opiniami o zawartości merytorycznej serwisu.

Czy uważa Pan, że biznes w sieci jest dobrym sposobem na rozkręcenie pierwszej działalności gospodarczej?


Raczej tak, gdyż tego typu biznes wymaga stosunkowo niedużych nakładów finansowych na start. Dlatego też, jeśli komuś nie uda się ten biznes, to nie będzie musiał oddawać długów przez następne 10 lat, a jedynie popłacze trochę nad straconymi oszczędnościami. Otwarcie tradycyjnego biznesu zazwyczaj wiąże się z znacznie większymi nakładami finansowymi np. na adaptację lokalu.

Konieczna przy takim biznesie jest znaczna inwestycja własnego czasu i ciężkiej pracy. Bo jeśli nie ma wkładu finansowego, trzeba wiele zrobić samemu.

Nie należy jednak zbytnio optymistycznie patrzeć na ten rodzaj biznesu, że "na pewno się uda" i "zarobimy miliony". Jest to biznes jak każdy inny i prawa rynku i ekonomii mają do niego takie same zastosowanie.

Jakie rady dałby Pan osobom, które decydują się na otworzenie własnej firmy internetowej?

Dobrze się przygotować i wszystko przemyśleć. Nie bać się spędzić wielu godzin rysując, myśląc, licząc, czytając i pytając innych o radę np. pytać o zdanie znajomych "czy byście korzystali z tego i tego, gdyby było za tyle i tyle złotych?" Dopiero po tym etapie ponownie decydować, czy jest sens wydawać pieniądze.

Trzeba mocno się zastanowić, czego się oczekuje po tym biznesie, czy ma on utrzymać rodzinę, czy ma to być tylko hobby czy dodatek do pensji? Jeśli jasno się wszystko zaplanuje i konsekwentnie realizuje plan, to wzrasta bardzo prawdopodobieństwo sukcesu.

Co Pana zdaniem jest ważniejsze: pomysł czy wytrwałość w jego realizowaniu?

Trudne pytanie. Myślę, że każda z tych rzeczy jest istotna. Szansa sukcesu wzrasta znacznie, jeśli do dobrego pomysłu dodamy wytrwałość w jego realizacji. Jednak to nie wszystko, są potrzebni odpowiedni ludzie i dobry plan działania.

Z kolei w przypadku słabego pomysłu, wielka wytrwałość może uratować biznes, ale wielkiego sukcesu bym mu nie wróżył, co najwyżej udałoby się zarobić na przysłowiowe "waciki".

Dziękuję za rozmowę.


Serwis JakKupować.pl dostarcza konsumentom informacji o tym jak trafnie wybrać zarówno produkt, jak i sklep, by zakupy w sieci były udane i satysfakcjonujące. Posiada bazę artykułów-poradników pod wspólnym hasłem: "Jak kupować produkt...?", katalog sklepów internetowych oraz zestaw wskazówek zebrany w Poradniku Prawnym.

Więcej o procesie aplikacji w ramach priorytetu 8.1: Można składać wnioski o unijną dotację na e-biznes

Wywiad z Łukaszem Łuczakiem z Lokter.pl: Jak rozkręcić biznes w sieci za unijne pieniądze?

...

Odsłon: 5728 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Jak rozkręcić biznes w sieci za unijne pieniądze? cz. II nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Monika Witoń Monika Witoń Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Betoniarz – Belgia 10.05.2021 Kraj: Belgia

Pracownik wysyłki (k/m) nocne zmiany - praca blisko granicy 30.04.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Döbeln, Niemcy

Tapicer – Belgia 12.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Wybierz miasto

Spawacz MAG – Niemcy 07.05.2021 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy