Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

CEEPUS - środkowoeuropejska wymiana studencka

18.08.2010 Autor: Kaja Galińska[ 1 komentarz ]
Oficjalne logo

Oficjalne logo
Źródło: BUWIWM

Różnorodność kulturowa studentów

Różnorodność kulturowa studentów
Źródło: Wikipedia

CEEPUS czyli Środkowoeuropejski Program Studiów Uniwersyteckich jest ciekawą i konkurencyjną alternatywą wymiany studenckiej.

Z przykrością trzeba stwierdzić, iż Środkowoeuropejski Program Studiów Uniwersyteckich jest mało znany i niedoceniany w kręgach uczelnianych. Będąc w nieustannym cieniu popularnego Erasmusa trudno jest mu się przebić do świadomości studentów, którzy chętniej niż na Londyn, Paryż czy Madryt patrzą na Sarajewo, Kiszyniów czy Tiranę. Możliwość wyjazdu stypendialnego właśnie do takich państw jak Bośnia i Hercegowina, Mołdawia czy Albania jest tym co wyróżnia CEEPUS spośród innych wymian studenckich.

Szczypta historii


Dokumentem powołującym do życia Środkowoeuropejski Program Studiów Uniwersyteckich było porozumienie zawarte 22 sierpnia 1994r. ustanawiające współpracę w dziedzinie edukacji i kształcenia. Sygnatariuszami porozumienia zostały wtedy: Austria, Bułgaria, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Po dekadzie współpracy postanowiono zawrzeć drugie porozumienie zwane CEEPUS II, które bardziej odpowiadałoby zapotrzebowaniom harmonizujących się systemów kształcenia. Do CEEPUS II oprócz członków-założycieli przystąpiła także Chorwacja, Czechy i Rumunia.

W chwili obecnej sygnatariuszami CEEPUS II są: Albania, Austria, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Macedonia, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Serbia, Węgry oraz Mołdawia.


Założenia Programu


Program CEEPUS został ustanowiony w celu:
  • tworzenia sieci współpracy międzyuczelnianych
  • umożliwiania wyjazdów stypendialnych na staże krótkoterminowe, studia semestralne oraz praktyki
  • organizowania seminariów oraz kursów językowych i specjalistycznych

Kooperacja państw opiera się na tak zwanej współpracy bezdewizowej co oznacza, iż każde z nich pokrywa koszy podróży swoich studentów do uczelni goszczących oraz koszty pobytu studentów zza granicy na uczelniach krajowych. Sieci współpracy tworzone są pomiędzy uniwersytetami państw-sygnatariuszy i w każdym z nich wyznaczany jest koordynator współpracy, który zajmuje się sprawami stypendystów wyjeżdżających oraz przyjeżdżających do danego uniwersytetu.

Jak aplikować?


Z programu mogą skorzystać zarówno studenci jak i pracownicy naukowi.

Osoby zainteresowane wyjazdem powinny się zarejestrować na oficjalnej stronie programu CEEPUS[/url] i wypełnić zamieszczoną tam aplikację. Pewnym utrudnieniem może być fakt, iż cały proces rekrutacji odbywa się w języku angielskim. Termin aplikowania na wyjazd w semestrze zimowym upływa 15 czerwca, natomiast w semestrze letnim 30 października.

W przypadku gdy aplikacja zostanie zaakceptowana, osoba ubiegająca się o wyjazd powinna otrzymać dokument poświadczający o otrzymaniu stypendium ("Letter of Award"), a także wszelkie informacje dotyczące pobytu w placówce goszczącej. Po otrzymaniu wszystkich dokumentów należy je zaakceptować potwierdzając tym samym chęć wyjazdu, co jest bezwzględnym warunkiem ostatecznego przyznania stypendium.

Podczas stypendium


Kolejnym, i dla wielu osób bardzo istotnym atutem wymiany CEEPUS jest fakt, iż każdy stypendysta otrzymuje grant, który powinien mu umożliwić pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia oraz normalnego życia w państwie goszczącym. Jest to bardzo istotna różnica, gdyż inne programy pokrywają jedynie różnicę w wysokości wydatków pomiędzy krajem stypendysty a krajem goszczącym.

W chwili obecnej stypendyści polscy otrzymują miesięcznie: 900zł (studenci), 1350zł (absolwenci) lub 1600zł (wykładowcy). Dla niektórych może się to wydawać mało, jednak należy pamiętać o różnicach cen pomiędzy krajami i często 900 zł wystarcza na wiele więcej niż pokrycie podstawowych potrzeb.

Studenci podczas stypendiów mają oczywiście możliwość zaliczania kursów oferowanych przez uczelnie, a kursy te, w ramach idei Joint European Degrees oraz systemu bolońskiego powinny zostać uznane przez uczelnię macierzystą. Ten system umożliwia studentowi zaliczenie semestru na jego macierzystej uczelni.

Ważne doświadczenia


Wymiana studencka CEEPUS jak wszystkie inne wymiany zagraniczne umożliwia zdobycie wielu istotnych doświadczeń życiowych związanych z mieszkaniem w innym państwie. Poznawanie odmiennej kultury, zwyczajów, sposobu myślenia, a także nowe kontakty i podszkolenie języka obcego to tylko kilka z podstawowych zalet wymiany.

Polska jest krajem, który często podnosi na arenie międzynarodowej kwestie ważne dla Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego też tak ważne jest dokładne poznanie specyfiki państw tego regionu, a wymiana studencka CEEPUS może mieć kluczowe znaczenie dla jego właściwego postrzegania .

Więcej informacji:
www.ceepus.info
www.buwiwm.edu.pl

...

Odsłon: 14830 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu CEEPUS - środkowoeuropejska wymiana studencka:

Komentarz

Monika

2012-05-11, 18:53

jak wyglada proces rekrutacji?Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Kaja Galińska Kaja Galińska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Pracownik wysyłki (k/m) nocne zmiany - praca blisko granicy 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Döbeln

Cieśla szalunkowy 26.05.2021 Kraj: Austria Miasto: różne lokalizacje

Pracownik magazynu (k/m) obsługa zwrotów ubrań - 12,98 €/h! 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy