Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Bezrobocie w UE – nie ma pracy dla młodych

04.08.2010 Autor: Urszula Cimoch[ 3 komentarze ]
Według czerwcowych danych, ponad 16 mln obywateli strefy euro pozostaje bez pracy.

Według czerwcowych danych, ponad 16 mln obywateli strefy euro pozostaje bez pracy.
Źródło: SXC

Bezrobocie znacznie zwiększyło się w 22 krajach UE na przełomie ostatnich dwóch lat.

Bezrobocie znacznie zwiększyło się w 22 krajach UE na przełomie ostatnich dwóch lat.
Źródło: Wikimedia Commons

 Długotrwałe bezrobocie wśród młodzieży może prowadzić do syndromu społecznego wykluczenia, wzrostu zachowań antyspołecznych oraz przestępczości.

Długotrwałe bezrobocie wśród młodzieży może prowadzić do syndromu społecznego wykluczenia, wzrostu zachowań antyspołecznych oraz przestępczości.
Źródło: SXC

Najnowsze wyniki badań Eurostatu wykazują, iż w 27 krajach UE żyje ponad 23 miliony bezrobotnych, a ponad 16 w samej strefie euro. Jest to znaczny wzrost na przełomie ostatnich dwóch lat.


Według oficjalnych danych, bezrobocie strefy euro w czerwcu br., wynosiło 10,0% (niezmiennie od maja), czyli o 0.5% więcej niż w zeszłym roku (9.5%). Stopa bezrobocia w 27 krajach członkowskich wzrosła o 0.6% w porównaniu z ubiegłym rokiem (9.0% - 9.6%).

Eurostat szacuje, iż 23.062 mln mężczyzn oraz kobiet zamieszkujących UE pozostaje bezrobotnych, z czego 15.771 mln to obywatele strefy euro. W porównaniu z majem br., liczba osób pozbawionych pracy zmniejszyła się o 32 000 w krajach członkowskich. Wzrost zanotowano jedynie w państwach objętych walutą Unii (o równo 6000, według czerwcowych danych). W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku, liczba bezrobotnych zwiększyła się o 1.466 mln (UE) oraz o 0.788 mln – w strefie euro.

Nierównomierne bezrobocie w krajach Unii


Najniższą stopę bezrobocia notuje się obecnie w Austrii (3.9%) oraz Holandii (4.4%). Najcięższej sytuacji na rynku pracy doświadczyły Hiszpania oraz Łotwa z dwudziestoma procentami. Estonia plasuje się tuż za nimi (19%).

Największy spadek bezrobocia obserwuje się w Austrii (z ponad 5%), Malcie (7.2% do 6.5%) oraz Niemczech (7.7% do 7.0%). Wzrost nastąpił w Estonii (11% do 19%) i na Łotwie (13.4% - 20.0%).

Młodzież europejska bez pracy


Światowy kryzys przyczynił się do wzrostu bezrobocia również wśród młodzieży. Według wyników badań przeprowadzonych w czerwcu 2010 roku, stopa bezrobocia wśród osób poniżej 25 roku życia wyniosła 19.6% w strefie euro oraz 20.3% w państwach członkowskich. Najmniej młodych bezrobotnych zanotowano w Holandii (8.1%), najwięcej – w Hiszpanii (40.3%), Estonii (39.8%) oraz na Łotwie (39.5%).


Skutki bezrobocia wśród młodzieży


Według raportu sporządzonego przez dyrektora Instytutu Studiów Społecznych, Raymonda Torresa oraz ekonomisty MOP-u, Stevena Tobina, długotrwale bezrobocie może prowadzić między innymi do syndromu społecznego wykluczenia, wzrostu zachowań antyspołecznych oraz przestępczości.

Na bezrobocie wśród młodych szczególnie narażone są osoby bez wykształcenia i/lub doświadczenia zawodowego.

Niemcy oraz Brazylia od kilku już lat biorą udział w programach mających na celu promocję edukacji, stając się w ten sposób liderami na rynku pracy.

Polskie bezrobocie na tle UE


Gazeta Finansowa informuje, iż w świetle najnowszej prognozy Komisji Europejskiej „ogólna kondycja gospodarki polskiej pozostaje zadowalająca”. Komisja przewiduje, iż tegoroczne przeciętne bezrobocie w Polsce wyniesie 9.2% (wobec 8.2% w ubiegłym roku). Wskaźnik ten będzie nieco wyższy niż w Niemczech czy Holandii, ale dużo niższy niż w Hiszpanii czy Irlandii, nie wspominając już o dotkniętej kryzysem Litwie, Łotwie czy Estonii.

Polska najprawdopodobniej pozostanie unijnym liderem pod względem tempa wzrostu PKB.

Największym problemem w kraju (lecz tu nie różnimy się od większości gospodarek w UE) jest wzrastający dług publiczny oraz duży deficyt budżetowy.


Problemy w Grecji


Bezrobocie w Grecji zanotowało największy skok na przełomie ostatnich 11 lat. Negatywny wzrost unaocznił problemy, przed jakimi stoją Ateny próbując załatać wielką dziurę budżetową. Rządowe cięcia wydatków grożą dalszym osłabieniem już chwiejącej się gospodarki.

Grecki urząd statystyczny podaje, iż bezrobocie w Grecji wzrosło w kwietniu br. do 11.9%, podczas gdy w kwietniu 2009 wynosiło ono 9.4%. Obecnie liczbę ludzi pozostających bez pracy w Grecji szacuje się na 514 000, czyli o 31% więcej niż przed rokiem. Najgorzej przedstawia się sytuacja ludzi młodych, gdzie blisko 32% osób zdolnych do pracy w wieku poniżej 24 lat, nie ma stałego zajęcia zarobkowego.

Wskaźnik inflacji w kraju zanotował wzrost o 5.2% w następstwie kolejnych podwyżek podatków średnich oraz podatku VAT, którego stawka wzrosła o prawie 20% na początku roku do 23% w lipcu. Również obroty handlu detalicznego były w kwietniu o 4.1% niższe niż rok wcześniej.
...

Odsłon: 12784 | ranking >>


Komentarze: 3 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Bezrobocie w UE – nie ma pracy dla młodych:

Komentarz

Gale

2010-11-03, 16:09

Moim zdaniem taka sytuacja w dużej mierze bierze się też stąd, że młodzi po prostu nie mają odwagi, by zakładać własne firmy. Nie mając pracy popadają w depresję, nie wiedzą co ze sobą zrobić... A nie pomyślą nawet o tym, że rozwiązaniem mogłaby być po prostu własna firma! I niestety, w Polsce również jest z tym problem:( Dlatego wszystkim, borykającym się z problemem bezrobocia radzę, żeby rozważyli możliwość założenia własnego biznesu! Ze strony www.teklaplus.pl można pobrać sobie za darmo e-booka na temat zakładania własnej firmy i sporo się na ten temat dowiedzieć.


Komentarz

S.

2010-11-28, 16:26

Zeby zalozyc firme trzeba miec na jakies pojecie o tym a potem popadniesz w dlugi i znajdziesz sie w jeszcze gorszej sytuacji


Komentarz

blazej

2011-09-25, 21:05

prawda i tzeba miec duzy kapital na start a nie 10 tys zlotych uciulanych ;/ sam otworzylem w tym roku interes i wcale za koloowo nie jest wielkie zagrnaiczne firmy nas zabija jak ja moge sprzedac cos w cenie za ktora ja produkuje?? no wlansie nie moge a wielkie firmy moga bo sa potentatami i nie mam szans sie wybic wypierd.... z naszgo kraju biedronki tesco i inne dziadostwa! wszystko padnie przez to gowno! ludzie otworzcie oczy i nie chodzcie tam lepiej zjesc mniej a dobre zdrowe a nie zapchac dupe byle gownem za oczywisci e ??,99groszy koncowk zenada!!!!Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Urszula Cimoch Urszula Cimoch Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Lakiernik przemysłowy – Austria 21.05.2021 Kraj: Austria

Stolarz (produkcja mebli) 26.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Roggenburg

Pracownik magazynu (k/m) obsługa zwrotów ubrań - 12,98 €/h! 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren

Pomocnik (k/m) - montaż złączek - praca dla studentów / maturzystów 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haaksbergen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy