Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Erasmus w Budapeszcie – alternatywny poradnik dla studentów

28.07.2010 [ 0 komentarzy ]
Wieczorami miasto nad Dunajem urzeka swoim niepowtarzalnym czarem.

Wieczorami miasto nad Dunajem urzeka swoim niepowtarzalnym czarem.
Źródło: D.K.

Rzeźby nad Dunajem upamiętniają buty wyłowione z rzeki, do niektórych mieszkańcy wkładają świeczki i kwiaty.

Rzeźby nad Dunajem upamiętniają buty wyłowione z rzeki, do niektórych mieszkańcy wkładają świeczki i kwiaty.
Źródło: D.K.

W ciągu dnia dobrze wstąpić do jednej z malowniczych kawiarni.

W ciągu dnia dobrze wstąpić do jednej z malowniczych kawiarni.
Źródło: D.K.

Na ulicach Budapesztu można spotkać fascynujących ludzi.

Na ulicach Budapesztu można spotkać fascynujących ludzi.
Źródło: D.K.

Mieszkańcy Budapesztu to skromni ludzie żyjący w monumentalnych dekoracjach zdumiewającej architektury. Jeśli wybierasz się tam na studia, tu dowiesz się, czego możesz oczekiwać na co dzień.

Mieszkanie w Budapeszcie


Lokum najlepiej znaleźć jeszcze podczas wakacji. Ogłoszenia wynajmu i wiele innych przydatnych informacji można znaleźć na stronie www.justlanded.com.

Akademik nie jest najlepszym wyborem. „Zaproponowano mi miejsce w akademiku” – tłumaczy Daria, studentka polonistyki UJ – „ale kosztowało 40 tys. forintów w pokoju 3-osobowym z dala od centrum. Węgrzy mają różne ceny wynajmu dla obcokrajowców i miejscowych. Studenci z Węgier mogli dostać ten sam pokój dwa razy taniej. Podobnie jest z mieszkaniami prywatnymi, nieważne czy pochodzisz z Polski czy Norwegii, jeżeli jesteś obcokrajowcem, liczą, że zapłacisz więcej."

Przy odrobinie wysiłku można znaleźć mieszkanie w pobliżu centrum za 35 tys. forintów za miejsce w pokoju dwuosobowym. Przy wynajmie jedynki, trzeba się liczyć z kosztami większymi nić 50 tys. forintów. Do tego oczywiście media, na które należy uważać, ponieważ chociaż zazwyczaj nie są drogie, potrafią niemiło zaskoczyć. „Zimy na Węgrzech są bardzo łagodne” – wyjaśnia Daria – „ale w tym roku temperatura spadła do -15 stopni i nikt nie był na to przygotowany: zapchane piece, nieszczelne okna. Za prąd przez zimę zapłaciliśmy łącznie około tysiąca złotych.”

Planując wydatki koniecznie trzeba pamiętać, że istnieje zwyczaj płacenia kaucji przy pierwszym czynszu, która wynosi jego dwukrotną wartość, więc jeżeli czynsz wynosi 30 tys. forintów, przy pierwszej wpłacie wraz z kaucją trzeba zapłacić 90 tys. forintów, z czego przy wyprowadzce, część pokryje media i różne opłaty, a część zostanie zwrócona. Można się spodziewać, że Węgrzy uczciwie będą się z nami rozliczać – jeżeli tylko uda nam się z nimi porozumieć.

Kluby i kawiarnie


Do zabawy, studenci z Budapesztu, najczęściej polecają klub Morrison’s Music Pub 2 na ul. Szent István, który ma kilka parkietów i 3 poziomy. Warto sprawdzić również Corvintetö na ul. Blaha Lujza Tér oraz Mouline Rouge na ul. Nagymezo Utca.

Kawiarnie i małe bary to miejsca szczególnie godne polecenia, ponieważ odbywają się w nich kameralne koncerty z bardzo dobrymi muzykami. Po całym tygodniu nauki warto się wybrać w weekend na jazzowy koncert do miejsca o nazwie Jelen albo na jam session do Mumus (w wolnym tłumaczeniu „Potwór z Szafy”). Późnym powrotem do domu nie trzeba się martwić – komunikacja nocna kursuje co 5 – 10 minut, a za 3700 forintów można kupić miesięczny bilet na wszystkie linie. Jedynym mankamentem może być stan autobusów – jeżdżą tam jeszcze stare Icarusy. „Słyszałam, że nocami jest niebezpiecznie” – wspomina Daria – „ale wiele razy samotnie włóczyłam się nocą po mieście i nigdy nic złego mi się nie przytrafiło.”

Mieszkańcy Budapesztu


Chociaż Budapeszt to miasto stosunkowo nowoczesne, jego mieszkańcy nie są tak zapatrzeni w zachodnią modę, jak Polacy. Krótko mówiąc, wielu z nich o nią nie dba, więc jeżeli spotkamy ludzi ubranych zgodnie z najnowszym trendem, prawdopodobnie będą to obcokrajowcy. Węgrzy to jednocześnie ludzie niezwykle tolerancyjni, weseli i spokojni. Niestety nie najlepiej mówią po angielsku, a ich język – choć z przyjemnością się go słucha – do najłatwiejszych nie należy. Przez to wielu przyjezdnych, zamiast integrować się z Węgrami, zawiera znajomości ze studentami z innych krajów.

Na Węgrzech mieszka sporo Słowaków, Rumunów i Romów. Polacy są tam bardzo lubiani, jednak trzeba pamiętać, że nie należy używać w obecności Romów słowa Cygan, ponieważ jest to dla nich obraza i może dojść do nieprzyjemnych sytuacji.

Palić można wszędzie i jest to wśród Węgrów wciąż bardzo modne. Trudno spotkać kawiarnię lub bar dla niepalących.

To, co może zaszokować na Węgrzech, to bardzo duża liczba bezdomnych. Ludzi żebrzących jest bardzo mało, ale bezdomnych, śpiących na ulicach, można spotkać w wielu miejscach, nie tylko na stacjach metra, ale także w bramach sklepów i na przystankach.

Kuchnia węgierska


Dobrze znane są w Polsce specjały kuchni węgierskiej: gulasz, paprykarz i placki po węgiersku. Jednak tamtejsze dania trochę różnią się od wersji polskiej. Na przykład tzw. paprikas krumpli to zupa z ziemniaków, papryki i kiełbasy, tradycyjnie gotowana w kociołku, gulyas to zupa, ostra, paprykowa i bardzo popularna. Do tego warto skosztować langos – fastfoodu sprzedawanego na ulicy (placek smażony na głębokim oleju, podawany tradycyjnie z serem i śmietaną).

Festiwal wina


Oczywiście w kraju znanym z Tokaju, nie mogłoby zabraknąć świąt związanych z winobraniem. Na początku maja i we wrześniu na Wzgórzu Pałacowym, odbywają się festiwale wina. Pod gołym niebem można spróbować różnych gatunków, posłuchać odczytów pasjonatów produkcji, wziąć udział w licytacjach albo zrobić zakupy po promocyjnych cenach. Podczas festiwali wina, odbywają się też rozmaite koncerty i imprezy kulturalne.


...

Odsłon: 10979 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Erasmus w Budapeszcie – alternatywny poradnik dla studentów nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik fizyczny (k/m) - pakowanie i przeładowywanie kabin prysznicowych 10.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Herzlake

Monter/Mechanik przyczep rolniczych – Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy

Rzeźnik (TRYBOWACZ) – Belgia 01.06.2021 Kraj: Belgia

Murarz (ściany – cegła płaska) – Austria 01.06.2021 Kraj: Austria Miasto: Hallwang

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy