Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Erasmus w Lille – alternatywny informator dla studentów

23.07.2010 [ 0 komentarzy ]
Lille to miasto, w którym nowoczesność doskonale wpisuje się w wielowiekową tradycję.

Lille to miasto, w którym nowoczesność doskonale wpisuje się w wielowiekową tradycję.
Źródło: zbiory własne

Podczas pchlego targu w Lille, na ulicy można kupić niemal wszystko.

Podczas pchlego targu w Lille, na ulicy można kupić niemal wszystko.
Źródło: http://commons.wikimedia.org

Na 220 tys. mieszkańców, 110 tys. to studenci, życie nocne trwa od wtorku do niedzieli - Erasmus w Lille to edukacja, kultura i rozrywka na światowym poziomie. Oto kilka cennych uwag na ten temat.

Bonjour, la France!


Do Lille dobrze przyjechać już na początku września, aby doświadczyć La Grande Braderie de Lille, czyli pchlego targu, który odbywa się w pierwszy weekend miesiąca. Na dwa dni i dwie noce zjeżdżają się w jedno miejsce ponad 2 miliony łowców okazji, straganiarzy, gapiów i turystów. Chodniki nad rzeką Deûle, w cieniu barwnych flamandzkich budowli, zamieniają się w gwarne miejsce tańca i zabawy. Na ulicy można kupić dosłownie wszystko oraz spróbować małży z frytkami – dania, które jest symbolem tego festiwalu.

Niedługo po inauguracji roku akademickiego, studenci drugiego roku organizują pierwszakom zajęcia integracyjne, które są pewnego rodzaju chrztem. Wymyślają im różne zadania, takie jak tradycyjna kąpiel w fontannie na Grand Place.

Studia w Lille i życie nocne


Poziom uczelni w Lille jest wysoki i to między innymi on przyciąga studentów. Jest tam zlokalizowanych kilka, naprawdę dużych ośrodków uniwersyteckich, takich jak Université Catholique de Lille czy Université Lille Nord de France. Mówi się, że połowa Francji studiuje w tym mieście.

Gdy zapada zmierzch, w okolicy ulicy Solferino zbierają się gromady najmodniej ubranych imprezowiczów, którzy do świtu będą królami życia o bardzo liberalnym nastawieniu do obyczajów. Nightlife, czyli życie nocne, trwa prawie cały tydzień i jest na wysokim poziomie, jednak mimo to, na ulicy nocami nie jest zbyt bezpiecznie. We wszystkich lokalach obowiązuje zakaz palenia, trzeba wychodzić na zewnątrz - w ten sposób łatwo zawrzeć nowe znajomości.

Ponieważ drinki w klubach nie są tanie, tradycją studentów jest organizowanie wcześniejszego before-party w mieszkaniu, tu preferowane jest wino. Ponieważ w krajach romańskich jest to napój powszedni, nie kosztuje wiele. Butelkę średniej jakości wina można kupić za 2 euro. Na Erasmusie pije się go sporo.

Mieszkanie w Lille


Chociaż Lille uchodzi w międzynarodowym środowisku za miasto wyjątkowo tanie, jak na Francję, dla studentów z Polski, wciąż jest dotkliwie drogie. Najdroższy jest wynajem mieszkania - średnio za pokój w mieszkaniu dzielonym z paroma innymi osobami, trzeba zapłacić 350-400 euro plus opłaty (woda, prąd, Internet). Samodzielna kawalerka kosztuje koło 700 euro.
"Mieszkanie najłatwiej wynająć na rok" – mówi Katarzyna, studentka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Oczywiście trzeba zapłacić zawsze depozyt, czasem ubezpieczenie, a w wypadku miejsca w akademiku, jeszcze opłatę za wpisanie na listę. Jadąc na krócej niż rok, najłatwiej dostać akademik. Standardowa umowa wynajmu mieszkania jest spisywana na 2 lata. Warto jednak wiedzieć, że we Francji istnieje prawo, które pozwala najemcy na rozwiązanie umowy wcześniej, pod warunkiem, że poinformuje o tym właściciela mieszkania dwa miesiące przed czasem, kiedy zamierza się wyprowadzić. Rozsądnie jest więc nie zdradzać, że chcemy wynająć mieszkanie na 10 miesięcy, tylko podpisać umowę na dwa lata i potem zgodnie z prawem ją rozwiązać.

"Francuzi niechętnie wynajmują mieszkania obcokrajowcom" – dodaje Katarzyna. Najlepiej znaleźć mieszkanie przed wyjazdem, niż jechać w ciemno. We wrześniu już bardzo trudno o dobre lokum, z powodu ogromnej ilości studentów. Wtedy pozostaje już coś, albo bardzo drogiego, albo w złym stanie, albo w złej lokalizacji.

Francja - stereotypy i rzeczywistość


Jeżeli student jadący do Lille, oczekuje diety z żabich udek i ślimaków, może być bardzo zaskoczony. Wykwintne francuskie dania ustępują prostej, tłustej kuchni. Najczęściej je się tosty z szynką, zapiekankę ziemniaczaną z boczkiem albo naleśniki z jajkiem sadzonym. Co najdziwniejsze, bardziej popularne jest tu piwo, niż czerwone wino.
Nie ma też co liczyć na to, że do życia wystarczy język angielski. Chociaż uczelnie oferują zajęcia w tym języku, Francuzi spotykani na ulicy, nie chcą go używać, nawet jeśli go znają. Z drugiej strony, dzięki temu obcokrajowcy bardzo szybko przyswajają potoczny język.
Co ciekawe, w rejonie Lille bardzo popularne jest rugby. Każda uczelnia ma swoją reprezentację, a rozgrywki są istotnym wydarzeniem.

Czy Polska jest w Europie?


Chociaż historia Francji i Polski często biegła sąsiednim torem, dziś młodzież ma zaskakujące mniemanie o Polakach. "Gdy powiedziałam, że jestem Polką" – opowiada Kasia – "spytano mnie, czy pierwszy raz jestem w Europie. Niektórzy myśleli też, że w Polsce językiem urzędowym jest angielski. Jednak nie były to częste przypadki, w Lille mieszka bardzo dużo ludzi pochodzenia polskiego, jest polski kościół i konsulat oraz polska restauracja."


...

Odsłon: 7234 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Erasmus w Lille – alternatywny informator dla studentów nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Malarz Przemysłowy 26.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lipsk

Monter płyt kartonowo-gipsowych – Holandia (2400€ netto/ 168h.) 01.06.2021 Kraj: Holandia

Lakiernik przemysłowy – Austria 21.05.2021 Kraj: Austria

Spawacz MAG 135 – Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy