Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

W walce z rakiem piersi najważniejsza jest profilaktyka i wczesne wykrywanie

22.07.2010 Autor: Piotr Twardysko[ 0 komentarzy ]
Corocznie w Unii Europejskiej rejestruje się blisko 331 392 tysięcy nowych przypadków i 89 674 zgonów.

Corocznie w Unii Europejskiej rejestruje się blisko 331 392 tysięcy nowych przypadków i 89 674 zgonów.
Źródło: www.spzoz-brzesko.pl

Corocznie w Unii Europejskiej rejestruje się blisko 331 392 tysięcy nowych przypadków zachorowań i 89 674 zgonów. Co 2 minuty u jednej kobiety wykrywany jest nowotwór piersi.

Ten podstępny nowotwór zajmuje drugą pozycję wśród najpoważniejszych chorób w Europie. W maju Parlament Europejski przyjął rezolucję w której wzywa państwa członkowskie do szybkiego przygotowania zintegrowanych planów walki z rakiem. Deputowani wezwali także Komisję Europejską do przygotowania co 2 lata sprawozdania z postępu wdrażania badań mammograficznych we wszystkich krajach Unii. Ważna jest także profilaktyka, która pozwala wykryć raka w jego wczesnym stadium. Jednym z najskuteczniejszych badań jest mammografia (zalecana kobietom w wieku 50-69 lata, co dwa lata), która pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany w obrębie piersi. Zalecane jest także badanie USG. Ta metoda diagnostyki zalecana jest pacjentkom w wieku między 20 a 40 rokiem życia. Badanie jest w pełni bezpieczne i bezbolesne. Profilaktycznie badanie ultrasonograficzne powinno być robione raz w roku.

Jak wygląda profilaktyka w Polsce, Włoszech i Wielkiej Brytanii?


W Polsce od 2006 roku realizowany jest Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. W ramach programu do badań mammograficznych przeprowadzanych raz na dwa lata zostały zakwalifikowane kobiety między 50 a 69 rokiem życia. Bezpłatnie badania finansowane są z kasy Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

-W 2008 roku w badaniach screeningowych wykryto 1474 przypadki raka piersi. W roku 2009- 2658 przypadków. W 2008 roku stwierdzono 176 086 przypadków łagodnych i 41 687 przypadków podejrzenia nowotworu. W 2009 roku stwierdzono 230 419 zmian łagodnych i 29 279 podejrzeń raka piersi-powiedział podczas 59 posiedzenia Sejmu wiceminister zdrowia Marek Twardowski.

W latach 2008-2009 na badania profilaktyczne z kasy państwa i NFZ przeznaczono łącznie 145 mln złotych.

W Ministerstwie Zdrowia przygotowany został projekt zmian wprowadzający do kodeksu pracy zapis o obowiązku badań w kierunku wykrycia raka piersi i szyjki macicy. Badaniami w kierunku wyrycia nowotworu szyjki macicy zostałyby objęte pracownice w wieku 25-59 lat, badaniem piersi kobiety w wieku 50-69 lat. Pomysł MZ ma swoich zwolenników i przeciwników.

Według danych Polskiego Forum Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi „Europa Donna” w Polsce rocznie na nowotwór piersi zapada 10 500 kobiet, a blisko połowa z nich umiera.

Wielka Brytania


Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem w Wielkiej Brytanii. Każdego roku w tym kraju umiera 12 tysięcy kobiet i 70 mężczyzn. W 2007 roku u prawie 45 700 kobiet zdiagnozowano nowotwór piersi (około 125 kobiet dziennie). Według danych dwie na trzy są w stanie przeżyć z chorobą ponad 20 lat.

Program mammografii w systemie badań przesiewowych w ramach krajowego systemu opieki zdrowotnej (NHS Breast Screening Programme) przewiduje darmowe badanie raz na trzy lata dla kobiet w całej Wielkiej Brytanii w wieku 50 lat i więcej. W Anglii, Walii i Szkocji kobiety są zapraszane na badania pomiędzy 50 a 70 rokiem życia raz na trzy lata. W Północnej Irlandii jedynie w wieku 50-64 lat. Ponadto kobiety, u których wystąpiła choroba w rodzinie mogą poddawać się regularnej mammografii po ukończeniu 40 roku życia.

Włochy


Każdego roku raka piersi diagnozuje się u 38 tysięcy kobiet, a 11 000 umiera. Jedna na osiem kobiet ma teoretyczne prawdopodobieństwo zachorowania na tą chorobę. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie zdiagnozowany od 70 do 80 procent kobiet ma szansę na wyleczenie. To jeden z najlepszych wyników w Europie.

W 2008 roku jedna kobieta na trzy wykonała mammografię, na północy 6 kobiet na 10, a w centrum Włoch 5 na 10.

Współpraca: Iwona Berny...

Odsłon: 4309 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł W walce z rakiem piersi najważniejsza jest profilaktyka i wczesne wykrywanie nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr Twardysko Piotr Twardysko Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (branża spożywcza) 26.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Lopik

Pracownik wysyłki (k/m) nocne zmiany - praca blisko granicy 19.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Döbeln

Operator wózka widłowego 26.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Meulebeke

Cieśla szalunkowy – Niemcy (darmowe zakwaterowanie) 21.05.2021 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VpvjYHPhiL: CBiZSLbFov

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dWxVOBAFIX: wZXMqGKjVzuiaN

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy