Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Czy głosy Polaków poza graniami kraju mają wpływ na wynik wyborczy?

12.06.2010 Autor: Maciej Gach[ 0 komentarzy ]
Pałac Prezydencki w Warszawie

Pałac Prezydencki w Warszawie
Źródło: wikipedia

Polonia na świecie

Polonia na świecie
Źródło: wikipedia

Poza granicami Polski żyje kilkanaście milionów Polaków, spośród których wielu ma polskie obywatelstwo. Jednak niewielki odsetek z nich korzysta z przysługującego im czynnego prawa wyborczego.

Walka wyborcza o głosy wśród Polaków na emigracji

.
Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, duża grupa Polaków skorzystała z możliwości pracy poza granicami kraju. Zauważyli to politycy, którzy od 2005 roku odprawiają przysłowiowe pielgrzymki wyborcze do państw starej Unii, zwłaszcza do takich miejsc jak Londyn czy Dublin.

Jednak osiągnięcie zwycięstwa wyborczego danego kandydata czy partii, poza prestiżem, nie ma praktycznie, żadnego przełożenia na ostateczny wynik wyborczy. Czy zatem jest sens walki wyborczej, aby zdobyć ten magiczny promil poparcia wśród głosów Polaków, pracujących czy stale mieszkających poza granicami swojej ojczyzny?

Statystki wyborcze


Po odzyskaniu przez Polskę suwerenności po 1989 roku, przy każdych wyborach czy to parlamentarnych czy to prezydenckich, słychać znaki zapytania, czy Polacy mieszkający poza Polską, powinni być pozbawieni czynnego prawa wyborczego? Argumenty są różne: brak kontaktu z własnym krajem, nieznajomość obecnej rzeczywistości, niepłacenie podatków, itp.

Co ciekawe podczas pamiętnych wyborów na urząd prezydenta w 1995 roku, Polonia mogła oddać głos tylko w pierwszej turze wyborów. Później ten stan rzeczy zmieniono i już w kolejnych wyborach była możliwość, aby (w 2000 roku nie było II tury, gdyż w pierwszej wygrał Aleksander Kwaśniewski, dopiero w 2005 roku nastąpiła druga tura w której rywalizował Lech Kaczyński i Donald Tusk - przyp. autora) rodacy poza granicami kraju, mogli wrzucić kartkę wyborczą w II turze.

Prawo głosu ma kilkanaście milionów Polaków zagranicą, posiadających polskie obywatelstwo. Jednak w wyborach prezydenckich w 2005 roku, chętnych do głosowania było tylko 74 tysięcy osób, które zarejestrowało się w konsulatach.Z tej grupy zagłosowało około 53 tysięcy.

Większa frekwencja była podczas wyborów parlamentarnych w 2007 roku. Wtedy w polskich konsulatach, zarejestrowało się ponad 190 tysięcy polskich wyborców poza granicami Polski, a do lokalu wyborczego udało się prawie 150 tysięcy polskich obywateli.

Ważne jest to, że ministerstwo spraw zagranicznych zdecydowało w tych wyborach utworzyć 263 obwodowych komisji wyborczych, czyli o 80 więcej, niż w ostatnich wyborach do parlamentu europejskiego i o ponad 100 więcej, niż podczas wyborów prezydenckich w 2005 roku.

Wymiar jedynie prestiżowy


Mimo, iż przeprowadzenie wyborów poza Odrą i Nysą, jest przedsięwzięciem dość kosztownym, to jednak ma ono sens.

Przede wszystkim ci, którzy decydują się głosować, to ludzie, którzy pojechali zarobić w innych państwach, ze względu na niemożność znalezienia pracy w Polsce i co istotne wielu z nich nie podjęło ostatecznej decyzji o tym, że do kraju nie wrócą. Dlatego dla nich jest niezwykle ważne, kto wygra w danych wyborach i przeprowadzi korzystne zmiany, aby było warto wracać.

Specjaliści przewidują, iż pula głosów zagranicznych, będzie wynosić jakieś 150 tysięcy, co w przeliczeniu daje jakieś 1%, jeśli w Polsce do lokali wyborczych pofatyguje się połowa obywateli uprawnionych do głosowania.
Mimo, iż głosy polonusów nie będą miały przełożenia na końcowy wynik wyborów, to jednak jest to elektorat, który czegoś się domaga.
I ten kto uzyska najlepszy rezultat, może pokusić się o bycie zwycięzcą Polski w pigułce, co zapewne skłoni do myślenia politologów, socjologów, czy samych polityków, że taki kandydat trafnie odczytał, czego oczekuje pewna grupa wyborców.

Trzy lata temu politycy mnożyli obietnice składane polskim emigrantom, jednak z wyborczych obiecanek zrealizowali tylko abolicję podatkową, która została wprowadzona przez obecny rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Spośród dziesiątki kandydatów ubiegających się o najwyższy urząd w Polsce, spotkania poza granicami kraju jako pierwszy odbył Janusz Korwin-Mikke, który w dniach 28.04 - 2.05 spotkał się z potencjalnymi wyborcami między innymi w Londynie, Manchesterze, Wrexham czy Hull.
W ostatnich dniach na Wyspach gościli: Bronisław Komorowski i Grzegorz Napieralski.

Źródło: Więcej na ten temat można zobaczyć na http://www.tvp.pl/publicystyka/polityka/tydzien-polski/wideo/02062010-2045/1788328


...

Odsłon: 4778 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Czy głosy Polaków poza graniami kraju mają wpływ na wynik wyborczy? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Maciej Gach Maciej Gach Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Mechanik samochodowy 19.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Monachium

Operator wózka widłowego 26.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Meulebeke

Elektryk budowlany – Augsburg, Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Augsburg

Kierowca C+E 26.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Oostkamp

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VpvjYHPhiL: CBiZSLbFov

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dWxVOBAFIX: wZXMqGKjVzuiaN

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy