Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

01.06.2010 Autor: Maciej Gach[ 2 komentarze ]
Łatwe procedury, aby głsować poza miejscem zamieszkania

Łatwe procedury, aby głsować poza miejscem zamieszkania
Źródło: wikipedia

Urna wyborcza

Urna wyborcza
Źródło: wikipedia

Przebywasz poza miejscem zamieszkania, a chcesz oddać głos 20 czerwca w wyborach na urząd prezydenta. Przeczytaj i zobacz jakie to proste.

Dwa sposoby głosowania poza miejscem
zamieszkania


Pierwszy to poprzez otrzymanie dokumentu upoważniającego do głosowania poza miejscem zamieszkania, natomiast drugi sposób to poprzez dopisanie się do konkretnego okręgu wyborczego.

Pierwszy sposób:


Czyli otrzymanie dokumentu upoważniającego do głosowania poza miejscem zamieszkania
Aby go dostać należy udać się do urzędu gminy z miejsca zameldowania do 18 czerwca i poprosić o taki dokument. Dostaniemy wtedy zaświadczenie pozwalające głosować w 2 turach.
Jeśli chcemy uzyskać zaświadczenie tylko na 2 dzień wyborów musimy się zgłosić po nie do 2 lipca.
Należy pilnować zaświadczenia - otrzymując je, zostajemy wypisani z macierzystego urzędu gminy i po zgubieniu dokumentu tracimy prawo głosu. Z zaświadczeniem możemy zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce i za granicą (w polskich konsulatach).

Drugi sposób:


Dopisanie się do konkretnego okręgu wyborczego. Jeśli znamy miejsce pobytu podczas wyborów i nie jest to nasze miejsce zamieszkania, należy udać się do miejscowego urzędu gminy i złożyć wniosek o dopisanie do listy wyborców. Taki wniosek należy złożyć do 10 czerwca. Po dopisaniu się do lokalu wyborczego jesteśmy tam zapisani również w przypadku drugiej tury wyborów.

Głosowanie za granicą


Głosowanie na podstawie wniosku o wpisanie do spisu wyborców.
Wyborca stale zamieszkały za granicą oraz wyborca stale zamieszkały w Polsce, a przebywający czasowo za granicą w celu wzięcia udziału w głosowaniu powinien złożyć do właściwego konsula wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą.

Wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą składa się ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub pocztą elektroniczną.
I tak, we wniosku podaje się:
nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, adres zamieszkania wyborcy w kraju (w odniesieniu do osób przebywających czasowo za granicą) lub adres zamieszkania wyborcy za granicą (w odniesieniu do osób zamieszkałych za granicą), oraz numer ważnego polskiego paszportu, miejsce i datę jego wydania.

W państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego.

Wyborcze terminy


Wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą składa się najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 17 czerwca 2010 r.

Osoby wpisane do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą będą ujęte w tym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów). Wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie, w tym również w miejscu stałego zamieszkania będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu od konsula zaświadczenia o prawie do głosowania.

Wszelkie obwody głosowania za granicą tworzy Minister Spraw Zagranicznych w drodze rozporządzenia, które jest ogłaszane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Wykaz tych obwodów głosowania będzie dostępny we wszystkich polskich placówkach konsularnych, delegaturach Krajowego Biura Wyborczego. Więcej stosownych informacji można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl.

Czyli jeśli ktoś chce 20 czerwca głosować, ale jest poza miejscem zamieszkania, wystarczy się dostosować do wyżej wymienionych sposobów i sprawa załatwiona, a więc nic trudnego.

Przeczytaj koniecznie:
Czy głosy Polaków poza graniami kraju mają wpływ na wynik wyborczy?

Źródło:
Gazetaprawna.pl
Ustawa z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, www.pkw.gov.pl...

Odsłon: 14662 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Jak głosować poza miejscem zamieszkania?:

Komentarz

Aśq

2010-06-03, 09:48

www.glosujbezmeldunku.pl !!!


Komentarz

hybor

2010-06-03, 18:08

www.glosujbezmeldunku.pl !!!Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Maciej Gach Maciej Gach Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

ZBROJARZ – DANIA (bez języka!) 01.06.2021 Kraj: Dania

Operator krawędziarki CNC 26.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Augsburg

Malarz budowlany 26.05.2021 Kraj: Austria Miasto: Voralberg

Lakiernik samochodowy – Holandia (2400€ netto / 168h. ) 01.06.2021 Kraj: Holandia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy