Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Austria: kobieta i mężczyzna zamiast małżeństwa chcą związku partnerskiego

22.05.2010 Autor: Anna Limanowska[ 0 komentarzy ]
Dla niektórych par heteroseksualnych małżeństwo to zbyt sztywna forma legalizacji związku

Dla niektórych par heteroseksualnych małżeństwo to zbyt sztywna forma legalizacji związku
Źródło: Wikimedia Commons

Heteroseksualna para Austriaków domaga się możliwości zarejestrowania ich związku na zasadach podobnych do tych, jakie stosowane są w przypadku par homoseksualnych.

Małżeństwo do lamusa


Związek Helgi Ratzenboeck i Martina Seydla trwa już 27 lat, jednak para ta nigdy nie była zainteresowana zawarciem tradycyjnego związku małżeńskiego. Od jakiegoś czasu stara się natomiast o nadanie ich związkowi statusu rejestrowanego związku partnerskiego. Jak podkreśla prowadzący ich sprawę adwokat Helmut Graupner, chodzi tu o możliwość przeprowadzenia luźniejszej od małżeństwa formy legalizacji związku, którą w razie czego można by szybciej rozwiązać i która nie nakładałaby wówczas na żadną ze stron obowiązku alimentacyjnego wobec drugiej.

Prawo nie traktuje wszystkich jednakowo


Problem w tym, że w Austrii takie związki możliwe są tylko w przypadku par homoseksualnych. Zdaniem Ratzenboeck i Seydla jest to jawna dyskryminacja osób o orientacji heteroseksualnej.
- Jeżeli już prawo przewiduje dwa modele zawierania związków, powinny one być dostępne dla wszystkich - argumentuje Seydl. Stanowisko to popiera Graupner, który wyjaśnia:
- Nie można być „trochę równym" wobec prawa, tak samo jak nie można być trochę martwym albo trochę w ciąży.
W chwili obecnej jego klientami są zresztą także dwie pary homoseksualne, które walczą z kolei o prawo do zawarcia pełnego małżeństwa.

Walka o rejestrowane partnerstwo w toku


Jak na razie wniosek Ratzenboeck i Seydla został odrzucony przez magistrat w Linz. Para odwołała się w tej sprawie do władz landu Górna Austria, które na jej rozstrzygnięcie mają czas do końca września.

Helmut Graupner zapowiada, że jeśli władze utrzymają decyzję magistratu, jego klienci gotowi są zaskarżyć ją do Trybunału Administracyjnego, a nawet, gdyby zaszła taka potrzeba, do Trybunału Konstytucyjnego. Dodaje, że nie istnieje żaden powód ku temu, aby rejestrowane związki partnerskie nie mogły być zawierane przez wszystkich bez względu na orientację seksualną.

Austria zalegalizowała związki partnerskie osób tej samej płci w grudniu. Tym samym stała się ósmym krajem Unii Europejskiej, w której taka forma legalizacji związku stała się możliwa (podobne rozwiązania prawne dla par homoseksualnych istnieją również w Wielkiej Brytanii, Czechach, Słowenii, Finlandii, Niemczech, Danii i na Węgrzech). W Austrii osoby pozostające w takim związku nie mogą jednak adoptować dzieci i nie posiadają prawa do zapłodnienia in vitro.

W 2003 roku austriacki Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się przeciwko umożliwieniu parom parom homoseksualnym zawierania tradycyjnych małżeństw, w uzasadnieniu podając, że małżeństwo to instytucja związana ściśle z reprodukcją.

Problem występuje nie tylko w Austrii


Również i w innych krajach nie wszystkim podoba się to, że dla osób o różnej orientacji seksualnej przewidziane są odmienne formy legalizacji związków. W grudniu zeszłego roku możliwości zarejestrowania związku cywilnego heteroseksualnej parze Brytyjczyków odmówił urząd stanu cywilnego w Londynie. O taką możliwość Katherine Doyle i Tom Freeman postanowili więc zawalczyć przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Prawo do zarejestrowania związku cywilnego przez pary składające się z osób o różnej płci istnieje natomiast we Francji. Forma partnerstwa określana mianem pacte civil de solidarite (PACS) jest tam zresztą wśród par heteroseksualnych bardzo popularna - w 2009 roku aż 95% PACS zostało zarejestrowanych przez takie właśnie pary.

...

Odsłon: 4820 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Austria: kobieta i mężczyzna zamiast małżeństwa chcą związku partnerskiego nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Limanowska Anna Limanowska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Elektryk budowlany – Augsburg, Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Augsburg

Hydraulik instalacji sanitarnych- Szwajcaria 01.06.2021 Kraj: Szwajcaria Miasto: Zermatt

Pracownik (k/m) uboju i rozbioru - praca blisko granicy 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sohland an der Spree

Spawacz MIG/MAG – Belgia 01.06.2021 Kraj: Belgia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy