Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Eurowybory w Polsce cz. II: Kampania wyborcza

08.05.2009 [ 0 komentarzy ]

Jak wygląda kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego w Polsce? Kiedy się zaczęła? I jak przebiegał jej początek, dowiecie się czytając nasz artykuł.

Kampania wyborcza PO


Każda partia wyznacza swój własny termin rozpoczęcia kampanii wyborczej. Platforma Obywatelska start swojej kampanii wyznaczyła na 9 maja. Jest to symboliczna data, gdyż tego samego dnia obchodzony jest Dzień Europy zwany też Dniem Schumanna (patrz: Robert Schumann – człowiek pogranicza). Hasło wyborcze PO to „Postaw na Polskę”. Kampania ma się koncentrować na sprawach ważnych dla Polaków, m.in. walce z kryzysem, efektywnym wykorzystywaniem funduszy unijnych i rozwoju gospodarczym, bezpieczeństwie energetycznym i Partnerstwie Wschodnim.
6 maja partia przedstawiła billboardy wyborcze, na których widnieją liderzy list na tle budynku Parlamentu Europejskiego. Zdaniem działaczy PO, mocną stroną partii jest to, że postawiła nie tylko na działaczy partyjnych, ale także ludzi zasłużonych dla Polski, a także bezpośrednie spotkania kandydatów z wyborcami.
Kampania PO rusza 9 maja w Wielkopolsce, a następny dzień zaplanowano spotkanie z wyborcami w Małopolsce. Kampania zakończy się około 28-29 maja w Warszawie, „Błękitnym marszem”, w którym wezmą udział zwolennicy partii z premierem Tuskiem na czele. Platforma liczy na szerokie poparcie wśród społeczeństwa i zdobycie co najmniej 25 z 50 możliwych do zdobycia mandatów w Europarlamencie.

Pierwsze skandale wyborcze


Platforma Obywatelska w trybie wyborczym zaskarżyła do sądu spot PiS-u, który zdaniem polityków PO zawierał nieprawdziwe informacje. Sąd zakazał emisji spotu i nakazał przeproszenie polityków Platformy.
30 kwietnia 2009 roku odbył się w Warszawie Kongres Europejskiej Partii Ludowej. W obradach wziął udział przewodniczący PE Hans – Gert Pöttering. Spotkał się on także z prezydentem Lechem Kaczyńskim, premierem Donaldem Tuskiem i marszałkami Sejmu i Senatu – Bronisławem Komorowskim i Bogdanem Borusewiczem. Rozmowy dotyczyły zbliżających się wyborów do PE, przyszłości Traktatu Lizbońskiego i piątej rocznicy przystąpienia Polski do UE.
Prawo i Sprawiedliwość złożyło doniesienie do prokuratury w związku z tym Kongresem. Partia Jarosława Kaczyńskiego zarzuca PO, że Kongres ten był początkiem kampanii wyborczej Platformy, a ponieważ został sfinansowany z pieniędzy Europejskiej Partii Ludowej, jest to nielegalne finansowanie kampanii wyborczej partii Tuska.

Kampania PiS


Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło swoją kampanię wyborczą 2 maja w Szczecinie. Hasło wyborcze partii to „Więcej dla Polski”. Partia zaprezentowała także swój billboard. Widnieją na nim twarze kandydatów PiS do Europarlamentu, ale ustawione w taki sposób, by w całości tworzyć flagę Polski. Nowe hasła wyborcze mają się skupiać na tematyce europejskiej i pokazać, że partia Kaczyńskiego potrafi lepiej i godnie reprezentować Polskę w UE. W inauguracji kampanii wzięli udział m.in. Adam Bielan, Krzysztof Putra, Beata Kempa, Marek Kuchciński, Marek Migalski.

Kampania SLD


Koalicja SLD – UP została zainaugurowana 18 kwietnia w Poznaniu. Hasło wyborcze koalicji to "Po pierwsze człowiek", które ma nawiązywać do socjalnych postulatów partii.Gościem specjalnym był były premier Danii Poul Nyroup Rasmussen. W swoim wystąpieniu mówił o wsparciu dla polskiej lewicy od europejskich socjalistów.
Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski podczas przemówienia, zapowiedział walkę o równe prawa dla wszystkich, wsparcie bezrobotnych, obronę praw obywatelskich, wspieranie edukacji. Hasło wyborcze warszawskiej „jedynki” SLD, Wojciecha Olejniczaka to „Energia dla Warszawy”. W swoim wystąpieniu Olejniczak stwierdził, że w Polsce i Polakach jest bardzo dużo energii, która jest marnowana w sporach między PO i PiS. Koalicja SLD – UP stawia przede wszystkim na spotkania z wyborcami.


Pozostałe partie


PSL startuje pod hasłem wyborczym "Sukces Europy - sukcesem dla Polski". Centrolewica z kolei mówi "Europa to człowiek", a Libertas zrezygnował z jednego głównego hasła i będzie prowadził kampanię pod różnymi hasłami, w zależności od regionu.

...

Odsłon: 4234 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Eurowybory w Polsce cz. II: Kampania wyborcza nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 18.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Treuchtlingen

Fizjoterapeuta 23.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sontheim

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Fizjoterapeuta 06.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Norymberga

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy