Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Ukraina skręca na Wschód

17.05.2010 Autor: Wojciech Wojtasiewicz[ 0 komentarzy ]
Julia Tymoszenko - była premier Ukrainy, dzisiaj jedna z liderek opozycji demokratycznej

Julia Tymoszenko - była premier Ukrainy, dzisiaj jedna z liderek opozycji demokratycznej
Źródło: Commons Wikimedia

Wiktor Janukowycz - prezydent Ukrainy

Wiktor Janukowycz - prezydent Ukrainy
Źródło: Commons Wikimedia

Gazprom - czy przejmie kontrolę nad ukraińskim Naftohazem?

Gazprom - czy przejmie kontrolę nad ukraińskim Naftohazem?
Źródło: Commons Wikimedia

Janukowycz godzi się na stacjonowanie Floty Czarnomorskiej na Krymie do 2042 roku w zamian za obniżenie ceny za rosyjski gaz. Julia Tymoszenko twierdzi zaś, że obecne władze chcą ją aresztować!

Wschodni dryf


Pierwsze kroki wybranego w lutym prezydenta Wiktora Janukowycza mogły świadczyć, że powraca on do znanej z czasów prezydentury Leonida Kuczmy polityki wielowektorowości, czyli do balansowania pomiędzy Federacją Rosyjską a Zachodem. Na swoją pierwszą zagraniczną podróż Janukowycz, wbrew wcześniejszym oczekiwaniom, wybrał Brukselę, a nie Moskwę.
Jednak kolejne działania ukraińskiego prezydenta świadczą o tym, że jego polityka zagraniczna będzie nosiła znamiona zdecydowanie prorosyjskiej. Po pierwsze Janukowycz oficjalnie zrezygnował z ubiegania się Ukrainy o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Po drugie, pomimo tego, że oficjalnie chce rozwijać kontakty z Unią Europejską (stworzenie strefy wolnego handlu, podpisanie umowy stowarzyszeniowej) faktyczne działania mają niewiele wspólnego ze składanymi deklaracjami. W końcu Janukowycz odcina się od polityki historyczno-symbolicznej swojego poprzednika Wiktora Juszczenki poprzez anulowanie dekretu o uznaniu Stepana Bandery bohaterem Ukrainy czy powołanie na stanowisko ministra edukacji Dmitrija Tabacznika, człowieka zdecydowanie prorosyjskiego, który w wystąpieniach publicznych używa jedynie języka rosyjskiego, a nie ukraińskiego.

Flota za gaz


Polityka nowego lidera państwa weszła na tor zdecydowanie prorosyjski w zeszłym miesiącu. 21 kwietnia prezydenci Ukrainy i Rosji, Wiktor Janukowycz i Dmitrij Miedwiediew, podpisali umowę o przedłużeniu stacjonowania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na ukraińskim Krymie do roku 2042 w zamian za obniżenie ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy. Umowa została bardzo szybko ratyfikowana przez parlamenty Ukrainy i Federacji Rosyjskiej, choć nie bez pewnych perturbacji. W Kijowie doszło do demonstracji zwolenników i przeciwników stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Krymie, a głosowanie w parlamencie skończyło się ogromną awanturą. Deputowani opozycji na znak protestu nie głosowali, na swoich siedzeniach rozpostarli ogromną ukraińską flagę, odpalili race dymne, a w stroną przewodniczącego parlamentu Wołodymyra Łytwyna poleciały jaja. Liderzy opozycji Wiktor Juszczenko i Julia Tymoszenko nazwali umowę zdradą narodową i zaprzedaniem się Rosji.
Flota Czarnomorska pierwotnie stacjonować miała w Sewastopolu do 2017 roku. Poprzednie władze na czele z prezydentem Wiktorem Juszczenką były zdecydowanie przeciwne jej obecności. Janukowycz poszedł na rękę Kremlowi i zgodził się na rosyjską obecność na Krymie przez kolejne 25 lat z możliwością przedłużenia stacjonowania o kolejne 5 lat. W zamian za to zmienił warunki zakupu rosyjskiego gazu dla Ukrainy. Cena została obniżona o 30%, zmniejszono także ilość odbieranego gazu oraz obniżono stawki tranzytowe za przesył gazu o 0.24 $ za 1000 m³ na odcinku 100 km.
Porozumienie to w okresie krótkoterminowym jest korzystne dla Ukrainy z ekonomicznego punktu widzenia. Ukraina, bardzo dotknięta światowym kryzysem gospodarczym, ma ogromną dziurę budżetową, którą z trudem udaje się jej neutralizować za pomocą kolejnych transz pożyczek uzyskiwanych z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Obniżenie opłat za gaz z pewnością podreperuje pustawy, ukraiński portfel, jednak nie oznacza to, że Kijów powinien odstąpić od zdecydowanych i najpewniej bolesnych reform o charakterze strukturalnym. Za ten odcinek w ukraińskim rządzie odpowiada były kandydat na prezydenta Serhij Tihipko, który otrzymał tekę wicepremiera ds. gospodarczych, jak na razie bez większych sukcesów. Z drugiej strony umowa pokazuje, że ekipa Janukowycza decyduje się na kierunek prorosyjski w polityce zagranicznej.

Rurociągi w rękach Gazpromu?


Wraz z podpisaniem umowy dotyczącej Floty Czarnomorskiej i cen rosyjskiego gazu pojawiła się także zapowiedź dalszego zacieśniania współpracy gospodarczej między Moskwą a Kijowem. W czasie wizyty premiera Władimira Putina w dniach 26 i 27 kwietnia na Ukrainie przedstawiona została propozycja strony rosyjskiej sprowadzająca się do zapewnienia sobie udziału w produkcji ukraińskiej energii i jej dystrybucji, ograniczenia możliwości eksportu energii przez Ukrainę, przejęcia kontroli nad handlem gazem wydobywanym na Ukrainie czy w końcu zagwarantowania zależności Ukrainy w energetyce jądrowej (rosyjskie reaktory, rosyjskie paliwo, udział Rosji w eksploatacji złóż uranu). Realizacja wszystkich tych propozycji oznaczałaby rezygnację Ukrainy z przyłączenia się do europejskich sieci w ramach Union for the Coordination of Transmission of Electricity (UCTE) oraz dawałaby uprzywilejowaną pozycję firmom rosyjskim na rynku ukraińskim. W zamian za to Ukraińcy mogliby liczyć na kredyty i inwestycje.
Podpisanie umów w proponowanym przez Putina kształcie oznaczałoby zdecydowane związanie Ukrainy z Rosją i praktyczne przekreślenie widoków na zbliżenie z Zachodem. Jednak pomimo ocieplenia na linii Kijów-Moskwa Ukraińcy nie zamierzają się godzić na wszystkie rosyjskie propozycje. Kilka dni temu minister spraw zagranicznych Ukrainy Kostiantyn Hryszczenko ogłosił, że jego kraj nie zamierza oddawać kontroli Rosji nad Naftohazem, przedsiębiorstwem który zarządza ukraińskimi liniami przesyłowymi.

Julia: oni chcą mnie znowu aresztować!


Po przegranych wyborach prezydenckich i utraceniu fotela premiera politycznego rezonu nie traci Julia Tymoszenko. Nie dość, że w zdecydowany sposób skrytykowała porozumienie podpisane przez Janukowycza nazywając je zdradą narodową i zaprzedaniem się Rosji, ogłosiła się liderką zjednoczonej, demokratycznej opozycji, ruszyła w tournee po Ukrainie aby zmobilizować swoich zwolenników, to na dodatek ogłosiła ostatnio, że obecna władza szuka na nią haków i zamierza ją aresztować, podobnie jak za czasów prezydenta Leonida Kuczmy.
Tymoszenko w ostatnim czasie została wezwana do prokuratury w związku ze śledztwem sprzed 6 lat, które zostało wznowione, a dotyczy łapówek jakie miała wręczać sędziom Sądu Najwyższego za oswobodzenie swojego męża Ołeksandra Tymoszenko podejrzanego o malwersacje finansowe. „Lady Ju” stwierdziła, że wracanie do tej sprawy jest działaniem politycznym, mającym na celu jej zniszczenie. „Prezydent Wiktor Janukowycz osobiście nakazał prokuratorom, by znaleźli na mnie jakiś paragraf i w ciągu trzech-czterech miesięcy posadzili do więzienia” – stwierdziła była premier.
Pomimo tego, że od wyborów prezydenckich na Ukrainie minęły już blisko trzy miesiące sytuacja w kraju pozostaje nadal trudna. Gospodarka i finanse pozostają w rozkładzie, nowa ekipa obiera zdecydowanie prorosyjski kurs, natomiast opozycja zachowuje się w mało konstruktywny sposób.

Źródła:
Anna Górska, Paweł Wołowski, Flota za gaz – Ukraina wiąże się z Rosją, „Tydzień na Wschodzie”, 28.04.2010; www.osw.waw.pl
Granice prorosyjskości Janukowycza, „Gazeta Wyborcza”, 13.05.2010; Mariusz Zawadzki, Wojna na Ukrainie trwa, „Gazeta Wyborcza”, 12.05.2010...

Odsłon: 3044 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Ukraina skręca na Wschód nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Wojciech Wojtasiewicz Wojciech Wojtasiewicz Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner (k/m) - Niemcy - dla MATURZYSTÓW i UCZNIÓW! 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel / Ibbenbüren

Pracownik magazynu (k/m) obsługa zwrotów ubrań - 12,98 €/h! 19.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren

Brukarz 26.05.2021 Kraj: Austria Miasto: Linz

Monter fasad 26.05.2021 Kraj: Szwajcaria Miasto: St Gallen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy