Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

95 rocznica ludobójstwa Ormian, dokonana przez Turków

23.04.2010 Autor: Maciej Gach[ 1 komentarz ]
Ludobujstwo dokonane przez Turków na Ormianach

Ludobujstwo dokonane przez Turków na Ormianach
Źródło: wikipedia

Karykatura ukazująca brytyjskie interesy na Bliskim Wschodzie z 1895, kiedy to świat usłyszał po raz pierwszy o pogromach. Kobieta reprezentuje Armenię.

Karykatura ukazująca brytyjskie interesy na Bliskim Wschodzie z 1895, kiedy to świat usłyszał po raz pierwszy o pogromach. Kobieta reprezentuje Armenię.
Źródło: wikipedia/commons

Karykatura francuska przedstawiająca sułtana Abdülhamida II jako rzeźnika

Karykatura francuska przedstawiająca sułtana Abdülhamida II jako rzeźnika
Źródło: wikipedia

Inicjator ludobójstwa Ormian Talaat Pasza

Inicjator ludobójstwa Ormian Talaat Pasza
Źródło: wikipedia

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (z prawej) podczas sprawowania liturgii w obrządku ormiańskim

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (z prawej) podczas sprawowania liturgii w obrządku ormiańskim
Źródło: wikipedia

24 kwietnia Armenia będzie obchodzić 95 rocznicę ludobójstwa, które zostało dokonane na ludności ormiańskiej mieszkającej w Turcji w latach 1915-1917 (ówczesne imperium otomańskie).

24 kwietnia dzień wspomnienia w Armenii.Dokładnie 24 kwietnia 1915 roku uważa się za początek eksterminacji narodu ormiańskiego. Tego dnia aresztowano prawie dwu tysięczną elitę, społeczności ormiańskiej mieszkającej w Konstantynopolu (warto wspomnieć, że żaden Ormianin nigdy nie powie wStambule), których wywieziono do Anatolii i tam zamordowano. Dało to sygnał do rozpoczęcia eksterminacji w innych częściach terytorium państwa otomańskiego na niespotykaną wówczas skalę.

Historia konfliktu turecko-ormiańskiego


Ludobójstwo, którego dopuścili się Turcy, miało wiele przyczyn, jednak kluczowe dla tej straszliwej tragedii, było dojście do władzy Młodych Turków.

Należy jednak zaznaczyć, iż przed dojściem do władzy Młodoturków, także Sułtanat prześladował Ormian, ale za tymi atakami nie stała żadna ideologia. Wynikała one raczej z pogłębiającą się frustracji wywołanej utratą wpływów i części terytoriów. Od połowy XIX wieku Rosja coraz gwałtowniej dążyła do podboju Turcji, a mniejszość Ormiańska była postrzegana jako sojusznik Rosji. Zapewne wielu Ormian widziało w Rosji przyszłego opiekuna, co wiązało się z marzeniami na odzyskanie upragnionej niepodległości.

Poza tym należy też brać pod uwagę to, że duża część Ormian, uważała ziemie tureckie za swój dom. Żyli tu od wieków, mając swoje gospodarstwa, kościoły, prowadząc handel etc.

Traktat berliński i jego konsekwencje


W 1878 roku Traktat berliński, który był kongresem sygnatariuszy traktatu paryskiego z 1856 roku, zakończył wojnę turecko-rosyjską, a uczestniczący w Berlinie reprezentanci krajów takich jak: Wielka Brytania, Francja, Austro-Węgry, Niemcy, Włochy, Rosja postanowiły m.in. uznać niepodległość Rumunii, Serbii i Czarnogóry.

Jednak najważniejsze kwestie, podczas wyżej wymienionego spotkania dotyczyły przede wszystkim Turcji, która pod wodzą Abdula Hamida II zgodziła się na znaczne ubytki terytorialne. Mianowicie nastąpiła utrata zależności sułtana nad Bułgarią i Rumelią Wschodnią, które uzyskały szeroką autonomię. Traktat zobowiązywał Turcję, także do nadania Ormianom większych praw. Jednak efekt był odwrotny, zaczęły się prześladowania, które szybko przerodziły się w krwawe pogromy. W latach 1895-1896 doszło do zamordowania co najmniej 200 tysięcy Ormian.

Dojście do władzy nacjonalistów tureckich


Sytuacja mniejszości ormiańskiej na terenie imperium otomańskiego, jeszcze bardziej się pogorszyła, gdy do władzy doszli Młodoturcy. Głosili oni idee panturkizmu czyli zjednoczenia pod przewodnictwem Turcji wszystkich narodów o tureckich korzeniach w myśl hasła Turcja dla Turków. Przeszkodą w osiągnięciu celu była społeczność ormiańska, która wyraźnie miła aspiracje proeuropejskie i niepodległościowe.

Zbrodnie tureckie


Tak jak to już było wspomniane zabitych w okrutny sposób zostało półtora miliona Ormian z przeszło dwóch, które żyły tam przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Około pół miliona wypędzono na Pustynię Syryjską, gdzie umierali z wycieńczenia.

Ludzi, których deportowano, formowano w kolumny. Nazywano to wędrującymi obozami koncentracyjnymi, podczas których stosowano okrutne metody zabijania, jak palenie lub zakopywanie żywcem, strącanie w przepaść czy przybijano podkowy do stóp. Warto dodać, że Turcy do pogromu Ormian wykorzystali także Kurdów, którzy nie mieli jeszcze tak silnej świadomości narodowej.

Po wybuchu I Wojny Światowej Ormianie liczyli na rozpad państwa tureckiego, w wyniku którego mogłaby powstać niepodległa Armenia. Społeczność ormiańska miała wówczas wpływy w Rosji, Francji czy w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec 1917 roku proklamowano utworzenie Demokratycznej Republiki Armenii, która w 1920 roku została zajęta przez bolszewików, stając się na ponad 70 lat jedną z republik Związku Sowieckiego.

Zaprzeczanie ludobójstwa – fundamentem polityki zagranicznej Turcji


Turcja na arenie międzynarodowej do dzisiaj stara się wszelkimi sposobami unikać nazywania dokonanej przez siebie rzezi Ormian ludobójstwem, nawet na szkodę własnych interesów politycznych i gospodarczych. W Turcji, Ci którzy starają się mówić o ludobójstwie, są tam traktowani jako zdrajcy, wystarczy wspomnieć przypadek tureckiego noblisty Orhana Pamuka.

Szansa na pojednanie turecko-ormiańskie


Próby normalizacji stosunków Armenii i Turcji pojawiły się w sierpniu 2007 roku, gdy dyplomaci obydwu krajów rozpoczęli regularne spotkania w Genewie. Pewne gesty pojednawcze w stosunkach ormiańsko-tureckich zaczęły się także za sprawą „piłkarskiej dyplomacji”.
W eliminacjach do mistrzostw świata w RPA w jednej grupie znalazły się Armenia i Turcja. We wrześniu 2008 roku turecki premier towarzyszył reprezentacji Turcji w meczu, rozgrywanym w stolicy Armenii, Erewaniu, a rok później na coś podobnego zdecydował się premier Armenii.

W październiku 2009 roku doszło do podpisania przez Turcję i Armenię protokołów, które stanowią pierwszy krok na drodze ku normalizacji stosunków dyplomatycznych. Tworzą one także podwaliny do poprawy sytuacji geopolitycznej w regionie Kaukazu Południowego, gdyż konflikt turecko-ormiański jest nierozerwalnie związany z ormiańsko-azerskim sporem o Górski Karabach.

Dlaczego powinniśmy pamiętać


Ludobójstwo Ormian było pierwszą eksterminacją mniejszości etnicznej, narodowej na taką skalę. Następnie przez niemal cały XX wiek dochodziło pod skrzydłami nazizmu, komunizmu (świat nadal przyzwala na mordowanie Tybetańczyków, Ujgurów w Chinach, Czeczenów w Rosji, sytuację w Sudanie, Korei Północnej, prześladowania w państwach muzułmańskich chrześcijan) mordowanie niewinnych ludzi, w imię ogłupiałych idei.

Ksiądz Tadeusz Sakowicz-Zaleski (duszpasterz Ormian) tak tłumaczy dlaczego należy nazywać rzeź Tuków na Ormianach, ludobójstwem - Dlaczego upieram się przy słowie „ludobójstwo”? A dlaczego Polacy upominają się, żeby mord w Katyniu też nazywać ludobójstwem? Chodzi o rozstrzygnięcie, czy była to jedna z licznych zbrodni wojennych, czy też świadoma, zaplanowana eksterminacja danego narodu. Trzeba nazywać rzeczy po imieniu. Wtedy z nawet najstarszych wydarzeń płynąć będzie przestroga dla przyszłych pokoleń. Bo nieosądzone zbrodnie się mszczą.

Podczas pisania korzystałem z książki Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Moje życie nielegalne


...

Odsłon: 7457 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu 95 rocznica ludobójstwa Ormian, dokonana przez Turków:

Komentarz

wojnowianin

2012-04-06, 18:18

Zamiast rzucać kłamliwe i propagandowe teksty o "tureckich zbrodniach" Proszę przestudiować skład narodowy frakcji młodotureckiej, a dopiero potem wyrokować o odpowiedzialności. Nazwa "Donmeh" mówi to coś panu?Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Maciej Gach Maciej Gach Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Spawacz TIG – Belgia 12.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Wybierz miasto

Hydraulik budowlany – Niemcy 12.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Wybierz miasto

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 11.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Tokarz/ Frezer CNC – Austria 12.05.2021 Kraj: Austria Miasto: Wybierz miasto

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy