Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Europejskie frakcje polityczne i eurodeputowani

08.05.2009 [ 0 komentarzy ]

W Parlamencie Europejskim nie ma podziału na partie polskie, niemieckie, węgierskie. Nie ma też podziału na poszczególne partie z każdego kraju np. PO, PiS, CDU. Sprawdziliśmy dla Was kto zasiada w poselskich ławach, jakie grupy polityczne istnieją w PE oraz do których partii europejskich przynależą polscy politycy.

Partie Europejskie


To miejsce gdzie funkcjonują duże grupy polityczne, do których należą poszczególnie partie narodowe, według ich poglądów, a nie narodowości. W Europarlamencie zasiadają politycy następujących ugrupowań:
  • Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów
  • Grupa Socjalistyczna w PE
  • Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy
  • Grupa Unii na rzecz Europy Narodów
  • Grupa Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie
  • Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordycka Zielona Lewica
  • Grupa Niepodległość/Demokracja
  • Grupa Tożsamość, Tradycja i Suwerenność ( istniała przez kilka miesięcy w 2007 roku).
Najliczniejszą obecnie frakcją jest Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów, która liczy 285 deputowanych.
Z tej partii wywodzi się przewodniczący Europarlamentu Hans - Gert Pöttering.

Ideologie frakcji europejskich


Każda frakcja europejska identyfikuje się z konkretną ideologią. Europejska Partia Ludowa – Europejscy Demokraci reprezentują ideały chrześcijańskiej demokracji, Partia Europejskich Socjalistów to oczywiście ideologia socjalistyczna, socjaldemokratyczna, Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy wyznaje liberalizm, Unia na rzecz Europy Narodów to przedstawiciele teorii Europy Ojczyzn, Grupa Zielonych to ideały „zielonych” i regionalistów, Zjednoczona Lewica Europejska/Nordycka Zielona Lewica wyznają socjalizm i komunizm, a Niepodległość/Demokracja to tzw. eurosceptycy.

Jak utworzyć nową frakcję polityczną ?


Sposób tworzenia frakcji jest określony przez odpowiedni regulamin. Frakcja nie może zostać utworzona przez przedstawicieli jednego państwa, musi to być 23 przedstawicieli z 2 państw lub 18 przedstawicieli z 3 państw lub14 deputowanych z 4 lub więcej państw. Natomiast od roku 2004, aby utworzyć nową frakcję potrzeba posłów, z co najmniej jednej piątej państw członkowskich. W latach 2004-2006 liczba ta wynosiła 19 deputowanych z 5 państw, a po rozszerzeniu w 2007 roku, 20 deputowanych z 6 państw.
W następnej kadencji (2009-2014) limit ten ma wynosić 25 posłów z co najmniej 7 państw, ale limit ten może zostać zmieniony w przypadku kolejnego rozszerzenia.

Kto zasiada w Europarlamencie ?


Liczba miejsc w Parlamencie zmienia się po każdym rozszerzeniu lub podpisaniu nowego traktatu reformującego UE. Na podstawie Traktatu Nicejskiego z 2002 roku, liczba miejsc wynosi 732. Jednak w wyniku przystąpienia do UE w 2007 roku Rumunii i Bułgarii, liczba ta przejściowo wynosi 785. Po wyborach 7 czerwca liczba ta zmniejszy się do 736 posłów.
Każde państwo ma określoną liczbę posłów, która zależy od ilości mieszkańców danego kraju.
Po wyborach w 2009 roku, najwięcej posłów w PE będą mieć Niemcy - 99, kolejno Francja, Włochy i Wielka Brytania - 72, Belgia, Portugalia, Grecja, Czechy i Węgry 22, Holandia 25, Polska i Hiszpania - 50, Rumunia 33, Szwecja 18, Bułgaria i Austria 17, Słowacja, Dania, Finlandia 13, Litwa i Irlandia 12,Łotwa 8, Słowenia 7, Luksemburg, Cypr i Estonia po 5, Malta 5.

Polscy posłowie w Europarlamencie


Posłowie wybrani z listy Platformy Obywatelskiej należą do Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów, jedynie Paweł Piskorski należy do Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Posłowie PiS należą do Grupy Unii na rzecz Narodów, do tej grupy należą także posłowie PSL, z wyjątkiem Czesława Siekierskiego, należącego do Grupy Europejskiej Partii Ludowej. Eurodeputowani wybrani z listy SLD i Socjaldemokracji Polskiej należą do Grupy Socjalistycznej w PE, natomiast Samoobrona RP podzieliła się i jej posłowie należą do Grupy Socjalistycznej, do Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy oraz do Grupy Unii na rzecz Europy Narodów. Podobnie posłowie z ramienia LPR przynależą do dwóch grup: Unii na rzecz Europy Narodów i Grupy Niepodległość/Demokracja. Posłowie wybrani z listy Unii Wolności należą do Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Jest także jeden poseł niezrzeszony – jest to Maciej Giertych, wybrany z listy LPR.
Najbardziej znani politycy zasiadający w PE to: Następnie:
Źródła:
Strona Parlamentu Europejskiego http://www.europarl.europa.eu, http://www.wikipedia.pl


...

Odsłon: 6705 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Europejskie frakcje polityczne i eurodeputowani nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Spawacz MAG – Niemcy 07.05.2021 Kraj: Niemcy

Spawacz MAG (konstrukcje stalowe) – Holandia 10.05.2021 Kraj: Holandia

Spawacz TIG – Augsburg, Niemcy 10.05.2021 Kraj: Niemcy

Cieśla szalunkowy – Austria 10.05.2021 Kraj: Austria

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy