Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Parlament Europejski - cz. I - Gdzie i jak głosować w wyborach do Parlamentu

04.05.2009 [ 0 komentarzy ]
Parlamen Europejski podczas obrad

Parlamen Europejski podczas obrad
Źródło: Wikimedia Commons

Lokal Wyborczy w Wielkiej Brytanii

Lokal Wyborczy w Wielkiej Brytanii
Źródło: Wikimedia Commons

Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z naszego przewodnika dowiesz się gdzie możesz głosować, nawet jeśli akurat jesteś poza Polską. Przypomnimy też najważniejsze powody, dla których warto iść na wybory.

Termin wyborów to 7 czerwca 2009 roku, tego dnia głosowanie odbędzie się w większości państw członkowskich Unii Europejskiej. Ale niektóre państwa wyznaczyły inną datę wyborów, np. w Wielkiej Brytanii i Holandii wybory odbędą się 4 czerwca, w Irlandii 5 czerwca, na Malcie 6 czerwca, a we Włoszech wybory potrwają dwa dni 6 i 7 czerwca. Niezależnie od tego, w który dzień wyborcy danego kraju pójdą do urn, zastrzeżenie jest jedno, wyniki można ujawnić dopiero po całkowitym zakończeniu głosowania we wszystkich krajach, czyli wieczorem 7 czerwca. Wybory do europarlamentu są zarządzane przez szefów państw członkowskich i muszą zostać przeprowadzone między 4 a 7 czerwca 2009 roku.

Jak głosować?


Każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu wyborów, ukończył 18 lat, może oddać głos w obwodowej komisji wyborczej, w miejscu, w którym jest zameldowany. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Głosować można w dniu 7 czerwca 2009 roku, w godzinach od 8 – 22. Polscy obywatele wybiorą 50 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Jak głosować poza miejscem zamieszkania?


Polacy, którzy w dniu wyborów, przebywają za granicą, mogą zostać wpisani na listę wyborców sporządzaną przez właściwego terytorialnie konsula, na podstawie paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość. „Wpisu dokonuje się na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie lub telefaksem. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia oraz miejsce stałego zamieszkania wyborcy, numer ważnego paszportu, a także miejsce i datę jego wydania, lub w przypadku obywateli Unii Europejskiej nie będących obywatelami polskimi, numer innego ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość, a także miejsce i datę jego wydania oraz miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców. Zgłoszenia można dokonać najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów” (patrz: Strona PKW).

Jeżeli wyborca zmienia miejsce pobytu na dzień przed głosowaniem, może zażądać zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów. Zaświadczenie takie wydaje urząd gminy, właściwy dla jego miejsca zamieszkania.
Prawo wybierania posłów do Europarlamentu ma także obywatel UE, który nie jest obywatelem polskim i najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat, ma stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski i został ujęty w stałym rejestrze wyborców.

Dlaczego warto głosować?


Z takiego samego powodu, jak w każdych wyborach krajowych. Głosując, wybieramy 50 naszych przedstawicieli w Europie. Posłowie Europarlamentu będą nas reprezentować i dbać o polskie interesy w ciągu najbliższych pięciu lat.
Prawo do głosowania jest prawem każdego obywatela UE i trzeba z tego prawa skorzystać, bo daje Ci ono możliwość wpływu na funkcjonowanie Unii Europejskiej. Unia ma wpływ na prawo stosowane w każdym kraju i na rozwój każdego państwa poprzez wsparcie finansowe. Jeżeli wejdzie w życie Traktat Lizboński, każdy obywatel UE będzie miał prawo inicjowania europejskich aktów prawnych. Parlament Europejski reprezentuje blisko 500 milionów ludzi na świecie, a każdy z nas jest jedną z takich osób.
Ktoś mądry powiedział kiedyś, nie głosowałeś to teraz nie narzekaj. Chcesz mieć wpływ na to co się dzieje wokół nas, zagłosuj!


Zapraszamy do przeczytania 2 pozostałych części Przewodnika:
Źródło:
Państwowa Komisja Wyborcza warunki udziału w głosowaniu, wpisywanie do rejestru wyborców

Parlament Europejski www.Europarl.europa.eu

Sejm Polski www.sejm.gov.pl/prawo/...

Odsłon: 3702 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Parlament Europejski - cz. I - Gdzie i jak głosować w wyborach do Parlamentu nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 18.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Treuchtlingen

Fizjoterapeuta 06.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Norymberga

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy